Wigierski Park Narodowy zaprasza (3)

  

  

  

  

  

  

  

  

Jest wiele możliwości poznania Wigierskiego Parku Narodowego. Główne drogi są otwarte dla samochodów, ale najlepiej zwiedzać park rowerem, pieszo lub kajakiem. Pozwala na to gęsta sieć oznakowanych szlaków turystycznych: 14 tras pieszych, 2 rowerowe oraz zwykłe drogi gruntowe udostępnione niezmotoryzowanym turystom. Oprócz tego w parku wytyczono i urządzono 6 ścieżek edukacyjnych. Łączna długość wszystkich wymienionych szlaków, dróg i ścieżek wynosi około 218 km. Trasom turystycznym towarzyszą różne elementy zagospodarowania: miejsca odpoczynku z zadaszeniami i ławami, wieże widokowe oraz kładki prowadzące przez tereny podmokłe. Jeziora parku są doskonałym miejscem uprawiania wędkarstwa i turystyki wodnej. Wielu turystów przybywa tu specjalnie, by złowić “taaaaką” rybę. Jezioro Wigry i rzeka Czarna Hańcza poniżej tego jeziora stanowią jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce szlaków kajakowych. Na Wigrach można też uprawiać żeglarstwo. Nad ten akwen przyciąga żeglarzy cisza, naturalne krajobrazy i wciąż niezbyt wielka liczba pływających jachtów. Również zimą turysta znajdzie w parku wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Pokryte śniegiem szlaki turystyczne doskonale nadają się do uprawiania narciarstwa nizinnego (biegowego). Jeżeli zabraknie śniegu, po skutych lodem jeziorach można ślizgać się na łyżwach, desce z żaglem czy bojerze. Nie tylko żeglarze mogą zimą uprawiać swoje hobby. Również wędkarze mają szanse na udane połowy spod lodu. Zmęczeni aktywnym wypoczynkiem powinniśmy wziąć udział w kuligu, a wieczorem wybrać się do tradycyjnej sauny, zwanej na Suwalszczyźnie banią.

  

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego dobrze rozwija się baza noclegowa. Około 40 właścicieli oferuje noclegi w swoich domach. Również 7 parkowych leśniczówek i gajówek przyjmuje gości. Mniej wymagający turyści mogą znaleźć miejsce na jednym z 18 pól biwakowych i kempingów. W parku i jego pobliżu znajduje się też kilka większych obiektów o charakterze pensjonatowym i hotelowym. W restauracjach, barach i gospodarstwach agroturystycznych można zjeść potrawy regionalne. Przebywając w Wigierskim Parku Narodowym, koniecznie trzeba się przejechać Wigierską Kolejką Wąskotorową i przepłynąć statkiem po jeziorze Wigry.

  

Wigierski Park Narodowy od chwili powstania jest organizatorem wielu imprez masowych o charakterze edukacyjnym, konkursów i plenerów. Do najważniejszych imprez należą obchody Dnia Ziemi (w kwietniu), rowerowa Sztafeta Obszarów Chronionych Województwa Podlaskiego (w maju), akcja Sprzątania Świata (we wrześniu). Dużym zainteresowaniem cieszą się różnorodne konkursy – plastyczne, fotograficzne, poetycko-muzyczne, turnieje wiedzy o przyrodzie i regionie. Prace uczestników konkursów można zobaczyć na okresowych wystawach w siedzibie parku. Co roku organizujemy także warsztaty dla nauczycieli. Ich tematyka obejmuje zagadnienia ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego i aktywizujących metod edukacji ekologicznej na przykładzie konkretnych programów edukacyjnych. Informacje o planowanych imprezach, konkursach, warsztatach i wielu innych wydarzeniach edukacyjnych można znaleźć na naszej stronie internetowej, która jest na bieżąco aktualizowana i rozszerzana. Oprócz wiadomości dotyczących Wigierskiego Parku Narodowego znajdują się tu także: przewodniki po ścieżkach, kompleksowa informacja turystyczna oraz elektroniczna wersja kwartalnika “Wigry”.

   

  ciąg dalszy »

   

« strona główna Wigierskiego Parku Narodowego