Wigierski Park Narodowy zaprasza (4)

Oferta edukacyjna i turystyczna Wigierskiego Parku Narodowego

    

Wystawa przyrodnicza mieści się w siedzibie dyrekcji parku we wsi Krzywe, 4 km od Suwałk w kierunku Sejn. Zgromadzono tu wypreparowane okazy zwierząt – ssaków, ptaków i ryb, na ścianach umieszczone zostały gabloty z owadami, tablice prezentujące gatunki chronione, mapy i postery. Zainteresowani geomorfologią mogą zapoznać się z modelem lodowca oraz formami rzeźby terenu, a miłośników historii na pewno zainteresują krzemienne narzędzia oraz opis kultury łowców reniferów i model jaćwieskiego grodziska. Zwiedzanie wystawy warto uzupełnić prelekcją, pokazem slajdów, filmów bądź prezentacją multimedialną. Można się w ten sposób zapoznać z przyrodą i historią parku, poznać dokładniej faunę oraz nauczyć się rozpoznawania odgłosów ptaków i ssaków.

Wystawa etnograficzna znajduje się w pobliżu siedziby parku, przy leśniczówce w Krzywem, w budynku gospodarczym pochodzącym z lat 20. XX wieku. Zgromadzono tu ponad 800 eksponatów. Są to stare przedmioty i urządzenia, jakie przed laty wykorzystywano w gospodarstwach rolnych. Poznając je, można się zapoznać z historią i życiem mieszkańców nadwigierskich wsi. Prawie wszystkie eksponaty ofiarowali mieszkańcy parku w ramach konkursu “Ocalić od zapomnienia”.

Ścieżki edukacyjne na terenie Wigierskiego Parku Narodowego wiodą przez tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo. Nazwy ścieżek są następujące: Las (1,5 km), “Suchary” (2,5 km), “Płazy” (0,5 km), “Jeziora” (6,2 km), “Puszcza” (3,3 km) i “Eksploatacja Dóbr Puszczańskich”. Wzdłuż ścieżek umieszczone zostały tablice informacyjne, kładki, platformy widokowe i miejsca odpoczynku. Grupom szkolnym polecamy zajęcia terenowe pod okiem pracowników edukacyjnych parku. Zapewniamy materiały do zajęć i pomoce dydaktyczne. Szczegółową ofertę tematów zajęć można otrzymać w Sekcji Edukacji WPN, bezpośredni telefon: +48 87 563 25 52.

Ośrodek Edukacji Środowiskowej Wigierskiego Parku Narodowego jest położony w niezwykle atrakcyjnym miejscu – w lesie, bezpośrednio nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry, około 3 km od wsi Gawrych Ruda. W ośrodku prowadzimy “Zieloną Szkołę”, będącą doskonałym uzupełnieniem zajęć lekcyjnych odbywających się w szkołach. W programie edukacyjnym Ośrodka znajdują się m.in.: zajęcia z zakresu metod monitoringu przyrody i środowiska, ogólnej ekologii ekosystemów wodnych, zgrupowań fauny bezkręgowej w różnych typów jezior, ekologii bobrów, funkcjonowania ekosystemów leśnych i ochrony przyrody w parkach narodowych. Zajęcia odbywają się w cyklu czterogodzinnym. Ośrodek nie dysponuje bazą noclegową, służymy jednak informacją o możliwościach rezerwacji noclegów na terenie parku. Ośrodek Edukacji Środowiskowej jest czynny od 1 V do 15 X, dodatkowych informacji udziela kierownik ośrodka dr Lubosza Krystyna Wesołowska, tel. +48 87 5639176.

Warsztaty “ginące zawody” aktualnie odbywają się w dwóch grupach tematycznych: warsztaty ceramiczne i zajęcia z tkactwa artystycznego (plecionkarstwa). Warsztaty ceramiczne obejmują: naukę ręcznego formowania przedmiotów z gliny, techniki zdobienia i sposoby wypalania. Uczestnicy uczą się wykonywania miseczek, biżuterii, kubków, glinianych domków, listków, itp. Warsztaty tkackie obejmują swoim zakresem prezentację sposobu posługiwania się warsztatem tkackim oraz naukę wykonywania tradycyjnej plecionki w formie tak zwanej krajki. Warsztaty są prowadzone przez instruktorów, a mogą w nich uczestniczyć szkoły, grupy zorganizowane i indywidualni turyści.

Zajęcia plastyczne “tworzymy leśnego skrzata” przeznaczone są dla dzieci z ich rodzicami. W czasie trzygodzinnych zajęć dzieci zapoznają się z otaczającą przyrodą, a następnie ze zgromadzonych gałązek, listków, kory, szyszek i kawałków drewna, stworzą leśnego skrzata. Powstaną ludki brodate, kudłate, rozczochrane i uśmiechnięte, które będą własnoręcznie wykonaną pamiątką z parku. Na zajęcia zapraszamy latem w każdy wtorek.

   

  ciąg dalszy »

   

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

« strona główna Wigierskiego Parku Narodowego