.

4.3.3. Chemizm wód podziemnych (cd.)

Podsumowując, jakość wody gruntowej z piezometru w Sobolewie w 2002 roku nie uległa znacznym zmianom i podobnie, jak w ostatnich trzech latach można zaliczyć ją do klasy czystości wód podziemnych Ib, czyli wód o wysokiej jakości. Przy klasyfikacji nie uwzględniono wartości manganu (Rys. 60) i przewodności elektrycznej (Rys. 61) zawierających się w II klasie czystości, ponieważ opisywana klasyfikacja dopuszcza przekroczenie wartości granicznych trzech wskaźników. Nie zaklasyfikowano badanej wody do najwyższej klasy czystości Ia również ze względu na stężenia azotanów (Rys. 62), które mieściły się w klasie czystości Ib. Ponieważ azotany zaliczane są do grupy czynników o charakterze toksycznym przekroczenie ich stężenia granicznego decydowało o klasie czystości wody.


Rys. 60. Stężenia manganu w wodzie gruntowej w Sobolewie (2002)
Fig. 60. Mn concentrations in groundwater in Sobolewo (2002) 


Rys. 61. Stężenia azotanów w wodzie gruntowej w Sobolewie (2002)
Fig. 61. N-NO3 concentrations in groundwater in Sobolewo (2002)

 
Rys. 62. Przewodnictwo elektryczne wody gruntowej w Sobolewie
Fig. 62. Conductivity of groundwater in Sobolewo

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 31 maja 1977 roku w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze (Dz. U. Nr 18 z 1977, poz. 72) wraz ze zmianami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 4 maja 1990 r. (Dz. U. Nr 35 z 1990, poz. 20) woda z piezometru Sobolewo nie nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze. Wskaźnikiem ograniczającym jest mangan, którego średnia wartość w roku 2002 przekroczyła dopuszczalne stężenie równe 0,1 mg Mn/dm3. Stężenie powyżej tej normy nie stanowi zagrożenia sanitarnego, wpływa jednak na jakość wody dając gorzki posmak.

Wody gruntowe z piezometru Sobolewo według klasyfikacji Altowskiego i Szwieca zaliczono do wód prostych, ponieważ tylko od 2 do 4 jonów osiąga więcej niż 20 ± 3% mval w stosunku do sumy anionów lub kationów. Tolerancję 3% przyjmuje się ze względu na istnienie ewentualnego błędu analizy (Macioszczyk 1987): Badaną wodę
określono jako wapniowo-wodorowęglanową o następującym składzie:

Zgodnie z klasyfikacją geochemiczną wód (według C. Palmera) wodę z piezometru Sobolewo można zaliczyć do III klasy. Są to wody o podwyższonej twardości stałej i przemijającej, o odczynie obojętnym lub bliskim obojętności (Pazdro 1983). Do klasy tej należą szeroko rozpowszechnione wody skał osadowych, zarówno słodkie jak i mineralne. Stosunek zawartych w wodzie anionów silnych kwasów do kationów grupy alkalicznej i ziemno-alkalicznej jest następujący:

a<d<(a+b)
a = rK+ + rNa+ = 0,62
d = rCl+ + rSO42- = 1,86
b = rCa2+ + rMg2+ = 6,38

gdzie a – procent zawartości miligramorównoważników alkaliów
.........b - procent zawartości miligramorównoważników ziem alkalicznych
.........d - procent zawartości miligramorównoważników silnych kwasów

dalej

.

.