Nr 1/2003

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Adamczewska 

 

ZIMA

(2)

 

    

W dniach 21 – 23 lutego Wigierski Park Narodowy promował swoją ofertę aktywnego wypoczynku w czasie XI Targów Turystycznych „Aktywne Wakacje 2003” w Białymstoku. Targi zorganizowane zostały przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.

  

W okresie zalegania grubej pokrywy lodowej przeprowadzono koszenie trzciny na wybranych odcinkach linii brzegowej zatoki Zadworze jeziora Wigry, na łącznej długości 1800 m i powierzchni 9 ha. Zabieg ten, pozytywnie zaopiniowany przez Radę Parku i wspierany finansowo przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma na celu poprawę natlenienia wód w strefie przybrzeżnej Wigier, a co za tym idzie, warunków tarła niektórych gatunków ryb oraz warunków bytowania narybku.

   

Trwają prace związane z tworzeniem Stacji Edukacyjnej – Muzeum im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku. Wyłoniony w drodze konkursu zespół wykonał projekty wnętrz oraz opracował scenariusze i projekty techniczne wystaw. Opracowany został także szczegółowy kosztorys całej inwestycji. Wniosek o dofinansowanie budowy ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej został przygotowany i umieszczony w bazie danych Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

  

Makieta jednego z wnętrz stacji
(wyk. H.Noskiewicz-Gałązka z zespołem)

  

W najbliższych czasie rozpoczną się prace związane z budową sanitariatów na plaży przy Jeziorze Czarnym. Powstanie parterowy budynek, z natryskami, toaletami i zewnętrzną umywalnią, podłączony do linii wodociągowej i kanalizacyjnej. Przeznaczony będzie do użytkowania w okresie letnim, co poprawi komfort wypoczynku licznych plażowiczów, a przede wszystkim zapewni właściwą ochronę środowiska wodnego i otaczającego kąpielisko lasu. Na plaży staną także dwie duże tablice informacyjne – jedna prezentująca ogólnie Wigierski Park Narodowy i sieć szlaków turystycznych, druga mówiąca o atrakcjach najbliższej okolicy. Inwestycja powstaje dzięki dotacji Fundacji EkoFundusz.

  

Park rozpoczął właśnie realizację projektu „Czynna ochrona zagrożonych gatunków storczykowatych w rejonie Puszczy Augustowskiej”. Dotację na ten cel przyznała Fundacja EkoFundusz. Działania w ramach projektu dotyczą trzech głównych zagadnień. Pierwszym z nich jest czynna ochrona dwóch rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunków storczyków – miodokwiatu krzyżowego oraz kukuczki kapturkowatej. Ten drugi gatunek występuje tylko na dwóch stanowiskach w Polsce – w WPN oraz w rejonie Kanału Augustowskiego. Projektowane prace mają na celu wzbogacenie populacji występującej w parku osobnikami ze stanowiska z okolic Kanału Augustowskiego (miejsce to może ulec zniszczeniu podczas prac remontowych kanału). Miodokwiat krzyżowy występuje obecnie tylko na jednym (!) stanowisku w Polsce – w dolinie rzeki Rospudy. Zagrożeniem dla stanowiska jest budowa obwodnicy Augustowa, przecinającej dolinę tej rzeki. Planowane jest przeniesienie niewielkiej części populacji miodokwiatu z zagrożonego stanowiska na wyznaczone siedliska w parku. Oba gatunki podlegają całkowitej ochronie i znajdują się w Czerwonej Księdze Roślin.

 

  

 

  

Drugim zagadnieniem jest ochrona innych stor- czykowatych występujących na terenie WPN-u. Prowadzone będą w tym celu wykupy cennych pod względem przyrodniczym gruntów, na których stwierdzone zostały stanowiska tych roślin. Trzecia grupa działań dotyczy odkrza- czania i wykaszania roślin na wyznaczonych łąkach – siedliskach wielu gatunków storczyków.

     

Warsztaty tkackie w Szkole Podstawowej w Jeglińcu
(fot. M.Ambrosiewicz)

  

Kontynuowany jest program edukacji kulturowej pod nazwą „Ginące zawody”. W szkołach na terenie WPN-u i otuliny odbywają się warsztaty tkackie i ceramiczne. Uczestnicy warsztatów wykonują barwne krajki i rozmaite gliniane drobiazgi – ozdoby, kubeczki, dzbanuszki. W pierwszym kwartale br. warsztaty odbywają się w Szkole Podstawowej w Mikołajewie, Maćkowej Rudzie, Jeglińcu, Nowinnikach i Starym Folwarku. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych instruktorów – Anastazję Sidor (tkactwo) oraz Krystynę Prawdzik-Pawłowską (garncarstwo). Po zakończeniu cyklu spotkań zorganizowana zostanie wystawa prac młodych twórców ludowych.

   

Z głębokim żalem pożegnaliśmy zmarłych, wieloletnich pracowników parku: leśniczego O.O. Mikołajewo – Tadeusza Świackiego, pracownika wylęgarni ryb – Jadwigę Wasilewską oraz zmarłego tragicznie rybaka – Fabiana Grzegorza Ejsmonta.

   

W styczniu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Suwałkach odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność Forum Samorządowego Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej. Biuro Sekretariatu Forum prowadzone jest przez WPN. Największe projekty dotyczą m.in. rozwoju bazy turystycznej w naszym regionie i otwarcia Ośrodka Jeździeckiego w Dowspudzie. Działalność Forum Samorządowego związana jest ściśle z członkostwem w międzynarodowej organizacji FONDELF – Fundacji Jezior i Lasów, zrzeszającej wybrane regiony Hiszpanii, Francji, Szwecji, Finlandii i Polski. Wśród licznych celów powołania FONDELF jest także edukacja młodzieży i szerzenie wiedzy o wartościach przyrodniczych poszczególnych regionów. Znajduje to wyraz w corocznych spotkaniach młodzieży w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Lasów. Piąta już edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 5 – 11 maja w Polsce, w Wigierskim Parku Narodowym, który jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia. W lutym i marcu, w szkołach średnich powiatu augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego odbywały się wykłady prowadzone przez pracowników Lasów Państwowych i WPN-u, dotyczące zagadnień związanych z lasami – ich zasobami, funkcjami, zagrożeniami, gospodarowaniem i ochroną. W dalszym etapie uczniowie przystąpili do testu sprawdzającego ich wiadomości. Nagrodą w konkursie jest udział w Europejskim Tygodniu Lasów. Szerzej o tym wydarzeniu napiszemy w następnym numerze „Wigier”.

  

W naszych wiadomościach z życia parku warto wrócić jeszcze do wydarzeń w roku 2002. W dniu 20 października do Sekretariatu Konwencji Ramsar w szwajcarskim Gland, Polska zgłosiła pięć nowych obszarów do tzw. Spisu Ramsar (lub Listy Ramsar). Znalazł się tam m.in. Wigierski Park Narodowy.

Szerzej o tej konwencji w artykule „Konwencja Ramsarska”.

 

 

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.