Nr 4/2009

 Z ŻYCIA PARKU   

Warsztaty dla nauczycieli (fot. E. Perkowska)

 

  

Joanna Adamczewska

  

PRACOWITA JESIEŃ

 

(3) 

  

W bieżącym kwartale zakończyła się kolejna kadencja Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, propozycje kandydatów na członków Rady na lata 2009–2014 oczekują na akceptację Ministra Środowiska.

  

 W dniach 16-17 listopada 2009 roku odbyła się konferencja popularno-naukowa pt. „XX lecie Wigierskiego Parku Narodowego. Ochrona przyrody na terenach wdrażania lokalnych strategii rozwoju”. W konferencji wzięli udział dotychczasowi dyrektorzy WPN, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, lokalnych, współpracujących z parkiem instytucji i organizacji, służby mundurowe, członkowie Rady Naukowej WPN, przedstawiciele parków narodowych i krajobrazowych, osoby prywatne. Pierwszego dnia konferencji w Muzeum Wigier w Starym Folwarku odbyła się sesja podsumowująca 20 lat istnienia WPN-u. Konferencję otworzył wiceprzewodniczący Rady Naukowej WPN-u – Mieczysław Bagiński. Janusz Zaleski – Główny Konserwator Przyrody, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska uhonorował odznakami „Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” Andrzeja Strumiłło – artystę mieszkającego w Maćkowej Rudzie, wieloletniego członka Rady Naukowej i przyjaciela WPN-u, Macieja Ambrosiewicza – kierownika naszego Muzeum Wigier i Joannę Adamczewską – kierownika Działu Edukacji WPN-u. W przerwie konferencji wnuczka Alfreda Lityńskiego – Pani Katarzyna Mitros odsłoniła tablicę pamiątkową ku czci znamienitego hydrobiologa, inicjatora ochrony jeziora Wigry umieszczoną przy Muzeum Wigier. W drugim dniu konferencji podczas sesji terenowej zaprezentowano gościom różne sfery działalności WPN. Konferencja odbyła się dzięki dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Stowarzyszenie LGD „Nasza Suwalszczyzna”.

  

Nowości wydawnicze WPN – ukazał się numer specjalny kwartalnika Wigry pt. Wigierski Park Narodowy. Jest to pięknie ilustrowane wydawnictwo okolicznościowe, które wydano dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Publikacja jest w całości dostępna na stronie internetowej http://www.wigry.win.pl/20lat/index.htm.

  

W listopadzie zakończyliśmy realizację przedsięwzięcia „Ochrona walorów przyrodniczych i krajobrazowych Wigierskiego Parku Narodowego – wykup gruntów” sfinansowanego prawie w całości przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (98,7%). Wykupiliśmy łącznie 8,09 ha gruntów (7 nieruchomości) o wartości 399 877,92 zł, położonych: nad jez. Czarne koło Krusznika (3,65 ha), pomiędzy jeziorami Wigry i Krusznik (1,03 ha), nad jez. Białe Pierciańskie (1,70 ha) oraz wokół jezior Samle (1,71 ha). W 2009 roku trzykrotnie skorzystaliśmy z przysługującego parkowi prawa pierwokupu. W ten sposób nabyliśmy 1 nieruchomość w Magdalenowie nad jez. Wigry (2,32 ha) i 2 nieruchomości w Tartaku nad jez. Omułówek (0,92 ha). Całość sfinansował również NFOŚiGW.

  

Pracownicy WPN wzięli udział w sympozjum i warsztatach organizowanych w ramach projektu Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych. I Ogólnopolskie Sympozjum Parków Narodowych odbyło się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego w dniach 25-27 września 2009 roku. Tematem przewodnim sympozjum była „Edukacja w parkach narodowych – dokąd zmierzamy, rola ośrodków edukacyjnych, aktywne formy przekazu i komunikacji”. Warsztaty odbyły się natomiast – w Słowińskim, Magurskim, Biebrzańskim oraz Ojcowskim Parku Narodowym. Tematem pierwszych warsztatów były procesy inwestycyjne na terenie parków narodowych i obszarach Natura 2000 oraz zasady określania uwarunkowań środowiskowych i postępowania administracyjnego, tematem warsztatów w Magurskim Parku Narodowym była turystyka w parkach narodowych, w Biebrzańskim PN „Ekologiczna sieć Natura 2000 a ochrona przyrody w parkach narodowych”, a w Ojcowskim Parku Narodowym zagadnienia organizacji ekspozycji przyrodniczych i edukacji osób niepełnosprawnych.   

  

Wyróżnienie Prezesa PROT dla Muzeum Wigier

  

  

 

  

Sympozjum w Wolińskim Parku Narodowym zgromadziło około 80 osób – pracowników parków narodowych.
(fot. L. Krzysztofiak)

  

Listopad i grudzień był okresem intensywnych szkoleń dla służby terenowej parku, związanych z wdrażanym GIS (systemu informacji geograficznej) do wykonywania zadań ochronnych w ekosystemach parku. Celem projektu, w całości sfinansowanego przez NFOŚiGW, było zbudowanie systemu informatycznego niezbędnego do sprawnego zarządzania ochroną przyrody - przede wszystkim do planowania i kontroli wykonania zadań ochronnych służących zachowaniu i odtwarzaniu siedlisk przyrodniczych w parku. Realizacja przedsięwzięcia dała możliwość wykorzystywania w codziennej pracy służb terenowych nowoczesnej technologii na miarę XXI wieku, min: pracy z mobilnymi urządzeniami wyposażonymi w GPS i modułem GSM do transferu danych.

  

Rejestratory. (fot. P. Pieczyński)

  

Pierwszego grudnia w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem odbyły się szkolenia dla pracowników parku: „Technologia satelitarna GPS” oraz „Audiodeskrypcja - udostępnianie ścieżek edukacyjnych, wystaw i edukacja dla osób niewidomych i słabo- widzących”. Pierwsze poświęcono systemom informacji przestrzennej (GIS). Drugie poświęcone zostało tematowi związanemu ze sposobami werbalnego opisu, za pomocą którego przedstawia się treści wizualne obrazu osobom niewidomym i słabo widzącym. Wskazówki w jaki sposób opisać rzeczywistość, tak aby była zrozumiała dla osób niewidzących, w przyszłości znajdą zastosowanie w pracy kadry parku z grupami osób niewidomych. Kursy zorganizowano w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych” realizowanego przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska we współpracy z parkami narodowymi. Projekt ten finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  

Jesienią prowadzono obserwacje ptaków na jeziorze Wigry. W trakcie badań potwierdzono występowanie szlachara, zaobserwowano liczne stada gągołów, dochodzące do 370 osobników w stadzie. Najliczniejsze zgrupowanie nurogęsi liczyło 60 ptaków. Na obszarze parku pojawiły się gatunki zalatujące zimą, takie jak: myszołów włochaty, łabędzie krzykliwe, bielaczki, markaczki. Skończył się przelot ptaków migrujących, obserwowane są natomiast gatunki koczujące.

   

Muzeum Wigier otrzymało wyróżnienie przez Prezesa Podlaskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na Najlepsze Produkty Turystyczne Województwa Podlaskiego w 2009 r. Konkurs ma na celu wyłonienie w danym roku najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych oraz ich popularyzację, także wspieranie inicjatyw regionalnych i lokalnych, których efektem jest tworzenie produktów turystycznych.f

  

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł