Nr 4/2009

 Z ŻYCIA PARKU   

Warsztaty dla nauczycieli (fot. E. Perkowska)

 

  

Joanna Adamczewska

  

PRACOWITA JESIEŃ

 

(2) 

  

W końcu września już po raz piętnasty Wigierski Park Narodowy zorganizował akcję Sprzątanie Świata. Uczestniczyli w niej uczniowie i nauczyciele szkół z Suwałk i gmin: Nowinka, Krasnopol, Suwałki. Sprzątano szlaki turystyczne, drogi gminne, wiele osób dotarło poza granice parku. W czasie tegorocznej akcji zebrano zdecydowanie mniej śmieci niż w poprzednich latach, choć i tak było ich sporo. Plastikowe i szklane butelki, puszki po napojach, rozmaite opakowania, torebki foliowe, kineskopy telewizorów – to niestety częsty i smutny widok. Hasłem przednim akcji było „Moja okolica bez dzikich wysypisk”. Akcja zakończyła się ogniskami, gdzie na wszystkich zbieraczy czekał poczęstunek.

  

Uczestnicy akcji Sprzątanie Świata. (fot. K. Łukowska)

  

W październiku zakończono prace nad Edukacyjnym placem - Świat przyrody – Świat przygody, który zlokalizowany jest przy siedzibie WPN w Krzywem. Tablice i urządzenia dydaktyczne na placu będą służyły już od najbliższego sezonu turystycznego odwiedzającym park grupom najmłodszych turystów – przedszkolakom i uczniom klas I-III.

  

Na edukacyjnym placu „Świat przyrody – świat przygody”. (fot. J.  Adamczewska)

  

W Muzeum Wigier w październiku i listopadzie Suwalska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych we współpracy w Suwalską Izbą Rolniczo – Turystyczną zorganizowały cykl wykładów i warsztatów rzeźbiarskich pt. „Ochrona ginących zawodów - kultywowanie tradycji w budownictwie lokalnym i wytwarzanie pamiątek”. Warsztaty zostały sfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny.

  

  

  

  

  

  

 

  

WPN zakończył realizację projektu pt. „Przebudowa drzewostanów w Wigierskim Parku Narodowym”. Była to już trzecia edycja przedsięwzięcia dofinansowanego przez Fundację EkoFundusz i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, trwającego od 2000 r. Dzięki środkom finansowym pochodzącym z tych funduszy przeprowadzono wiele niezbędnych dla kondycji drzewostanów parku zabiegów takich jak: dolesienia w lukach i przerzedzeniach powstałych w wyniku naturalnych procesów wypadania drzew, niszczenie chwastów wokół posadzonych młodych drzewek, pielęgnacja upraw. Wykonane kompleksowe zabiegi ochronne poprawiły odporność drzewostanów na niekorzystne czynniki zewnętrzne i wpłynęły pozytywnie na ich różnorodność przyrodniczą. Jednak o pełnym efekcie ekologicznym tych zabiegów będzie można wnioskować dopiero za co najmniej 10 lat.

  

W październiku Wigierski Park Narodowy podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie zadania inwestycyjnego pt. „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury turystycznej jako element ochrony ekosystemów w Wigierskim Parku Narodowym”. W naj- bliższych latach na terenie parku, dzięki tej dotacji uda się wyremontować i odnowić zagospodarowanie wielu ścieżek edukacyjnych i szlaków turystycznych. Odbudowana będzie m.in. kładka na ścieżce „Płazy”, naprawione zostaną drewniane kładki i zadaszenia na zielonym szlaku w O.O. Krzywe, ścieżce „Las” i ”Suchary” i wiele innych. Nowością jest planowane zamontowanie elektronicznych zestawów rejestrujących natężenie ruchu turystycznego na szlakach turystycznych i ścieżkach edukacyjnych.

  

 W pierwszej połowie listopada Służby Parku przystąpiły do pozyskiwania ikry ryb z rodziny głąbielowatych – sielawy i siei. Podczas tegorocznego tarła udało się pozyskać około 425 litrów ikry sielawy - ilość rekordową w historii tych zabiegów, ponadto pozyskano kilka litrów bardzo cennej ikry siei. Ikra po zapłodnieniu została przetransportowana z Bryzgla do wylęgarni ryb WPN-u w Tartaku i zapełniła wszystkie słoje inkubacyjne. Wiosną wylęg trafi do wód parku i innych jezior Suwalszczyzny.

  

W tym roku pozyskano rekordową w historii parku ilość ikry sielawy. (fot. J. Adamczewski)

  

  

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł