Nr 4/2009

 Z ŻYCIA PARKU   

Warsztaty dla nauczycieli (fot. E. Perkowska)

 

  

Joanna Adamczewska

  

PRACOWITA JESIEŃ

 

(1) 

  

W dniu 4 września WPN odwiedził Ambasador USA - Pan Victor Ash. Zwiedził Muzeum Wigier, w towarzystwie pracowników WPN odbył rejs po jeziorze oraz obejrzał wystawę w bazie rybackiej w Czerwonym Folwarku. Wigierski Park Narodowy gościł Pana Ambasadora po raz drugi, pierwsza wizyta miała miejsce w 2006 roku.

 

7 września w Siedzibie Stowarzyszenia „Euroregion Niemen”, odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko – Augustowskie”, do którego przystąpił także Wigierski Park Narodowy. Członkami założycielami Stowarzyszenia zostało 31 podmiotów (14 osób fizycznych i 17 osób prawnych), w tym min.: samorządy, organizacje społeczne i poza- rządowe. Jednym z pierwszych zadań LGR jest podjęcie prac nad Lokalną Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich. Pozwoli to na pozyskanie unijnych funduszy (Europejski Fundusz Rybacki), które można będzie zainwestować w rozwój terenów położonych przy jeziorach czy rzekach.

  

 10 września Wigierski Park Narodowy odwiedzili specjaliści z dziedziny ochrony obszarów wodnobłotnych z Czech.

 

W dniach 15-18 września w Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowym w Szelmencie odbyła się XIII Ogólnopolska Konferencja Limnologiczna. Organizatorami Konferencji byli Polskie Towarzystwo Limnologiczne i Wigierski Park Narodowy. Konferencja miała na celu m.in. podsumowanie dotychczasowych wyników badań jeziora Wigry, w szczególności środowiska abiotycznego. Konferencji towarzyszyła sesja terenowa – rejs naukowy po jeziorze Wigry oraz sesja posterowa.

  

16 września w Muzeum Wigier miało miejsce uroczyste podsumowanie XVII edycji Konkursu im. Alfreda Lityńskiego. Laureatem tegorocznej edycji został Czesław Witkowski – mieszkaniec Sejn, emerytowany nauczyciel, myśliwy i pszczelarz. Celem konkursu jest roz- powszechnianie rozwiązań technicznych i działań organizatorskich przyczyniających się do zmniejszenia zagrożenia środowiska naturalnego lub poprawy jego stanu. Konkurs - przeznaczony głównie dla społeczników - ma charakter otwarty, wyłaniany jest tylko jeden laureat rocznie. Konkurs został ustanowiony w 1984 r. na wniosek Oddziału Wojewódzkiego Stowa- rzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa przez Radę Wojewódzką NOT w Suwałkach i reaktywowany przez aktywistów NOT w 1997 r.

  

Wystawę „Rzeźby zwierząt”
zaprezentowała pani Emila Bzicka (fot. M. Januszewicz)

  

  

  

  

 

  

W Muzeum Wigier udostępniono zwiedzającym kolejną wystawę czasową pt. „Rzeźby zwierząt”. Jest to zbiór rzeźb wykonanych z brązu przez artystów nie tylko polskich, ale i europejskich z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja została wypożyczona z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z Warszawy. Uroczyste otwarcie miało miejsce 18 września. W kolekcji rzeźb dominuje tematyka animalistyczna, ponadto ukazuje człowieka w kontakcie ze światem zwierząt. Wystawa będzie pokazywana w Muzeum Wigier do wiosny 2010 roku.

  

Dyplom „Krzewiciela edukacji przyrodniczej i ekologicznej”

  

Wigierski Park Narodowy został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Ścieżki dydaktyczne parków narodowych”, zorganizowanego przez Polski Klub Ekologiczny Zarząd Główny w Krakowie. Konkurs ogłoszono w październiku 2008 r. Celem konkursu był przegląd i ocena ofert edukacyjnych parków narodowych. Ocena nadesłanych przez parki materiałów odbywała się przez odwiedzających stronę projektu oraz przez ekspertów PKE.

  

Maria Staniszewska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Klubu Ekologicznego wręcza nagrodę w konkursie ofert edukacyjnych parków narodowych. (fot. A. Różycki)

     

Do konkursu przystąpiło 14 parków narodowych. Wśród kryteriów oceny jurorów znalazły się: atrakcyjność oferty edukacyjnej, możliwość wykorzystania ścieżki jako realizacji programu szkolnego, atrakcyjność i dostępność materiałów promujących ścieżkę i informacji o ofercie, tematyka edukacji, baza edukacyjna parku. Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste wręczenie nagród nastąpiło 19 września 2009 r. w Krakowie podczas konferencji podsumowującej projekt „Edukacja dla Zrównoważonego Rozwoju”. Wszystkie parki narodowe, które zgłosiły się do konkursu, otrzymały tytuł i piękną statuetkę: Krzewiciel edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Dwa zwycięskie parki – Wigierski PN (I miejsce) i Poleski PN (II miejsce) podczas wykładu zaprezentowały swoją ofertę.

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł