STAROSTWO POWIATOWE w SUWAŁKACH (c.d.)

  • Działające w strukturach powiatu suwalskiego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach rozpoczęło realizację 4 projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (Programu Operacyjny Kapitał Ludzki). „Korkociąg. Wypłyń na głębię” to projekt systemowy. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne, wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo – wychowawczych będą mieli szansę zdobycia kwalifikacji zawodowych i tym samym zatrudnienia. Rodziny, które mają za sobą trudne doświadczenia przemocy domowej, otrzymają wsparcie w ramach projektu „Reintegracja rodzin przemocowych”, który jest narzędziem odbudowującym relacje pomiędzy małżonkami oraz dziećmi a rodzicem – sprawcą przemocy. Pozytywne wzorce zdrowej rodziny, w tym rodziny wielopokoleniowej, będą także promowane w projektach pt. „Akademia dobrego rodzica” oraz „Wokół tradycji”. Ten ostatni realizowany w partnerstwie z gminą Raczki pozwala na wymianę międzypokoleniową i jest nastawiony na zachowanie lokalnego rękodzieła i tradycji kulinarnych.
  • Powiat suwalski zgodnie z tradycją lat ubiegłych zorganizował Powiatowe Święto Plonów – uroczyste zakończenie żniw i podziękowanie rolnikom za ich całoroczną pracę. Tegoroczne obchody dożynkowe odbyły się 6 września w Dowspudzie. Rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele w Raczkach, natomiast dalsze uroczystości przebiegały, tak jak w latach ubiegłych, na terenie Zespołu Szkół w Dowspudzie, przy ruinach pałacu Paca, w godzinach 12.30 – 17.30. W programie, obok tradycyjnej części obrzędowej, zaplanowano liczne atrakcje, m.in.: konkurs wieńców dożynkowych, uhonorowanie wyróżniających się rolników z terenu powiatu suwalskiego, wystawę sprzętu rolniczego i płodów rolnych, pokazy tradycyjnych rzemiosł, kiermasz produktów lokalnych i rękodzieła a także koncerty zespołów folkowych: “Vieśnova” oraz “Orkiestry Świętego Mikołaja”. Dodatkową atrakcją był pokaz typu światło – dźwięk w piwnicach pałacu. Z każdym rokiem impreza w ruinach pałacu Paca cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród odwiedzających jak i wystawców.
  • „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz” to tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce, których obchody przypadły we wrześniu. Tematem wiodącym tegorocznej edycji jest architektura obronna i dziedzictwo militarne oraz wszelkie ślady wojen i walk, które odbyły się w przeszłości na obszarze Polski. Europejskie Dni Dziedzictwa w powiecie suwalskim odbędą się 6 oraz 11-13 września. Ich częścią było seminarium popularnonaukowe pn. „Dziedzictwo militarne jako czynnik atrakcyjności turystycznej powiatu suwalskiego”. Pierwszego dnia odbyły się prezentacje i wykłady w siedzibie Starostwa Powiatowego w Suwałkach Pozostałe 2 dni to wycieczki autokarowo-piesze po obiektach pojaćwieskich na Suwalszczyźnie i fortyfikacjach poniemieckich w Dolinie Rospudy. Obchody EDD zorganizowało województwo podlaskie oraz powiat suwalski.

 

 

STAROSTWO POWIATOWE w SEJNACH

  • Starostwo Powiatowe w Sejnach w sierpniu rozpoczęło realizację projektu „Aktywność liderów powiatu sejneńskiego drogą do integracji społeczności lokalnej” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach działania 7.3. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji. W ramach projektu zorganizowane zostaną dożynki powiatowe we wrześniu br., przeprowadzony zostanie cykl szkoleń/ spotkań informacyjnych w gminach oraz wydane zostaną materiały promocyjne: gadżety reklamowe oraz folder promocyjny. Całkowita wartość projektu wynosi 40.400 zł.

 

 

URZĄD GMINY SUWAŁKI

  • 30 sierpnia 2009 r. przy Zespole Szkół w Przebrodzie odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystość rozpoczęła się polową mszą świętą o godz. 12.00, następnie odbyła się część oficjalna, nastąpiły przemówienia oraz wręczono odznaczenia wyróżniającym się rolnikom. Rozdano również Order Serca Matkom Wsi. Blok rozrywkowy rozpoczął się o 13.30 udziałem zespołów ludowych, takich jak: „Uwrocie”, „Wigranie”, „Zalesie”, „Przeroślaki”, „Rodzinna Kapela Siłkowskich”, „Onegdaj”. W programie były również konkursy. Jednym z nich był „Konkurs na Najpiękniejszy Kosz Dożynkowy”. Podsumowano także I edycję konkursu „Ogródek przydomowy”. Ogodzinie 17.00 na scenie pojawiły się zespoły młodzieżowe, takie jak: „Trio”, „The Dance”, „Selit”, „Replay”, „Mr Night”.

 

 

URZĄD GMINY KRASNOPOL

  • Gmina nawiązała współpracę z Fundacją J.A. Komeńskiego w sprawie pozyskania funduszy na dalsze prowadzenie Klubów Przedszkolaka.
  • Gmina przystąpiła do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”.
  • Na przełomie czerwca i lipca br. gościliśmy przedstawicieli gmin: Perlejewo, Narewka, Nurzec Stacja, Wąsosz, Szczuczyn, Grajewo oraz gminy Grabów z województwa łódzkiego. Gminy te, tak jak gmina Krasnopol, uczestniczą w PPWOW – Program Integracji Społecznej.
  • Gmina złożyła wnioski do PROW na modernizację stacji uzdatniania wody i budowę wodociągów.
  • Zakupiliśmy średni samochód bojowy marki Mercedes dla OSP w Krasnopolu. Uroczyste przekazanie wraz z poświęceniem sztandaru odbędzie się w dniu 19 września 2009 r. w 80. Rocznicę Powstania OSP.

  

  

  

   Opracowanie: Małgorzata Mikos          

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł