Nr 2/2009

 Z ŻYCIA PARKU   

 

 

  

Joanna Adamczewska

Piotr Pieczyński

  

WIOSNĄ w PARKU

 

(2) 

  

22 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, Wigierski Park Narodowy ogłosił akcję pt. „Moja okolica bez dzikich wysypisk”. Dzięki wsparciu finansowemu NFOŚiGW lokalne szkoły, które zgłosiły chęć udziału w akcji, otrzymały worki i rękawiczki do zbierania śmieci. Przeprowadzono także cykl prelekcji na temat segregacji odpadów i sposobów ich utylizacji. Najaktywniejsze szkoły wezmą udział w festynie podsumowującym akcję i zostaną nagrodzone. Akcja będzie kontynuowana we wrześniu, tematem wiodącym prelekcji będą opakowania i ich wpływ na środowisko.

  

Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi w pełnej gotowości
przed akcją „Moja okolica…” (fot. J. Adamczewska)

  

W dniach 22–24 kwietnia w Muzeum Wigier ponad 700 osób wzięło udział w cyklu wykładów i warsztatów w ramach VII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W programie znalazły się m.in. wykłady poświęcone epoce lodowcowej, zmianom klimatycznym, astronomii, awifaunie i śluzowcom WPN-u, warsztaty archeologiczne i nocne obserwacje nieba nad Wigrami. Zobacz nasz fotoreportaż.

  

W dniach 23–25 kwietnia, Wigierski Park Narodowy na zaproszenie Urzędu Miasta Suwałki, wziął udział we wspólnej promocji Suwalszczyzny na Wystawie Gospodarczej organizowanej przez administrację regionu Cesis na Łotwie. Tematem wiodącym wystawy była ekologia i rzemiosło.

  

Targi na Łotwie (fot. A. Hoffman-Delbor)

   

Rozpoczęto intensywne prace nad określeniem zakresu i założeń nowego planu ochrony Wigierskiego Parku Narodowego, uwzględniającego potrzeby ochrony siedlisk i gatunków Natura 2000.

  

26 kwietnia pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego, podobnie jak ich koledzy z pozostałych parków narodowych w Polsce, przygotowali stoisko i poprowadzili gry edukacyjne podczas obchodów Dnia Ziemi na Polach Mokotowskich w Warszawie. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Z energią chrońmy klimat”, a stoiska parków narodowych odwiedziło kilka tysięcy osób.

  

Stoisko WPN-u podczas festynu na Polach Mokotowskich

(fot. J. Adamczewski)

  

Od maja regularne rejsy po jezierze Wigry rozpoczął statek „Tryton”. Wodowanie jednostki poprzedziły długie negocjacje z właścicielem statku, firmą „Armator”, w wyniku których uzgodniono przedłużenie umowy na sezon turystyczny w 2009 r., na dotychczasowych zasadach.

   

5 maja w Muzeum Wigier otwarto nową wystawę czasową pt. „Ziemniak w obiektywie”. Prezentowane zdjęcia wykonały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Maćkowej Rudzie w ramach projektu „Na ziemniaczanym zagonie”, realizowanego z pomocą Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez Stowarzyszenie Szkolne w Maćkowej Rudzie. Otwarcie wystawy połączono z inscenizacjami w tradycyjnej gwarze Suwalszczyzny. Aktorami byli uczniowie z Maćkowej Rudy, widzami ich koledzy ze Starego Folwarku.

  

  

  

  

  

 

  

Wigierski Park Narodowy, wspólnie ze Stowarzyszeniem Konferencja Służb Ochrony Przyrody Zielonych Płuc Polski, koordynuje przekazywanie z gospodarstw rolnych, które otrzymały wcześniej koniki polskie i krowy polskie czerwone, potomstwa tych zwierząt do kolejnych gospodarstw. W dniu 2 maja klacz Trega oraz ogier Nakos trafiły do Integracyjnego Centrum Wypoczynku, Edukacji i Rehabilitacji Maniówka w Nowej Wsi, gdzie będą służyć uczestnikom turnusów rehabilitacyjnych w hipoterapii. Wiosną urodziły się kolejne źrebięta i cielęta. Niebawem będą one przekazywane do następnych gospodarstw. Rolników z terenu parku i otuliny chętnych do wzięcia udziału w naszych projektach zapraszamy do siedziby parku, aby mogli dowiedzieć się więcej o projekcie i dokonać zgłoszenia swojego gospodarstwa. Zadania są realizowane w ramach projektu „Zachowanie i ochrona różnorodności biologicznej w rolnictwie na terenie WPN” i projektu finansowanego przez Fundację HPI „Rodzime rasy zwierząt gospodarskich pomagają zwiększyć dochód rolników z WPN”.

  

Źrebię konika polskiego (fot. J. Górecka)

  

15 maja w Muzeum Wigier odbyło się seminarium poświęcone odnawialnym źródłom energii. Pan Andrzej Truszkowski (specjalista zajmujący się energią odnawialną z Bia- łegostoku) przedstawił najnowsze rozwiązania techniczne dotyczące odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim kolektory i baterie słoneczne. W seminarium uczestniczyli właściciele kwater agroturystycznych i pen- sjonatów położonych nad jeziorem Wigry.

  

W dniach 21–22 maja w WPN-ie zorga- nizowano konferencję edukacyjno-naukową pt. „Jezioro Wigry”. Podczas konferencji pre- zentowano dotychczasowe osiągnięcia w ba- daniach jeziora Wigry, możliwości wykorzystania jeziora do celów edukacyjnych i metody jego ochrony. Konferencja została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  

Wiosną br. Stowarzyszenie „Człowiek i Przy- roda” wspólnie z WPN-em rozpoczęło projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowisko pt. „Ochrona jeziora Wigry ze szczególnym uwzględnieniem gatunków i siedlisk objętych siecią Natura 2000”. Wśród planowanych działań znajdą się m.in.: badania nad rozmieszczeniem roślin zanurzonych, w tym łąk ramieniowych, inwentaryzacja roślinności wynurzonej, badania mięczaków (ze szczególnym uwzględnieniem gatunków chronionych i gatunków obcych), zarybienie jeziora wylęgiem sielawy, koszenie trzcinowisk, badania prądów wodnych. Efektem projektu będzie istotne poszerzenie wiedzy przyrodniczej o naszym największym jeziorze. Postępy prac relacjonować będziemy w kolejnych numerach kwartalnika.

  

Informujemy, że w Centrum Informacji Turystycznej w siedzibie parku oraz w Muzeum Wigier można nabyć nowości wydawnicze, które ukazały się dzięki dotacji NFOŚiGW: „Praktyczny informator dla odwiedzających WPN”, Pakiet edukacyjny „Dary Natury”, płytę CD – „Multimedialny przewodnik po Wigierskim Parku Narodowym” oraz pismo dla dzieci – „Wigierek”. Ukazała się także nowa mapa Wigierskiego Parku Narodowego.

  

W lipcu w Muzeum Wigier będzie można zobaczyć niezwykłą wystawę czasową pt. „Fotografia Dzikiej Przyrody”. Wystawa jest plonem największego i najbardziej prestiżowego w świecie konkursu fotografii tego rodzaju, organizowanego od 1964 r. przez BBC i Natural History Museum w Londynie. Wystawa składać się będzie z 70 najlepszych zdjęć z siedmiu ostatnich edycji konkursu (lata 2002–2008). Mogliśmy ją sprowadzić dzięki sponsorom: przedsiębiorstwu SABO, firmie InterTIM oraz Szulc-Trading i wsparciu darczyńców, za co serdecznie dziękujemy. Do końca sierpnia zapraszamy do Muzeum Wigier także wszystkich tych, którzy jeszcze nie widzieli czasowej wystawy „Czas Mamuta”.

  

  

  

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł