Nr 2/2009

 PRZYRODA I KRAJOBRAZ   

 

  

Anna Krzysztofiak

  

CIEKAWE

GATUNKI MSZAKÓW

w WPN-ie

(2) 

 

      

Mchy

  

Torfowiec magellański Sphagnum magellanicum występuje na torfowiskach często w sąsiedztwie złotowłosa strojnego Poly- trichastrum formosum (obok widzimy też rosiczkę okrągłolistną). Torfowce wykazują umiejętność gromadzenia w swych komórkach ogromnych ilości wody. Gatunek chroniony w Polsce.

  

Skrzydlik paprociowaty Fissides adian- thoides jest jednym z ładniejszych mchów występujących w naszym parku. Rośnie w miejscach wilgotnych (łąki, torfowiska, źródliska). Jego listeczki przypominają kształtem liście paproci. Gatunek chroniony w Polsce.

  

 

Torfowiec magellański

   

Skrzydlik paprociowaty

  

Widłoząb

wieloszczecinkowy

Płaskomerzyk

kędzierzawy

fot. L. Krzysztofiak

  

Widłoząb wieloszczecinkowy Dicranum polystetum spotykamy w borach sosnowych i mieszanych, zwykle na piaskach. Jego mięsiste łodyżki pokryte są charakterystycznym kutnerem, czerwonawym u dołu łodygi i jaśniejącym na górze. Są to zbite masy chwytników, które u mszaków zastępują „wynalezione” dopiero u roślin wyższych korzenie.

  

Płaskomerzyk kędzierzawy Plagiomnium undulatum jest wprawdzie mchem pospolitym, jednak wyróżniającym się urodą. Tworzy gęste darnie w wilgotnych lasach liściastych i mie- szanych. Łodyżki osiągają do 15 cm wysokości. Na zdjęciu widać dojrzewające puszki zarodnionośne, których tworzy się po kilka na jednej łodyżce.

  

Mchy to odwieczni konkurenci porostów

(fot. L.Krzysztofiak)

  

  

  

 

    

Krągłolist macierzankowy

  

Liść

piórosza pierzastego

Mszar nastroszony

  

Opończyk szczypcowy

  

fot. L. Krzysztofiak

  

Krągłolist macierzankowy, zwany też kropkowanym Rhizomnium punctatum, wygląda jak bukiet zielonych kwiatów. To gametofit formuje liście okrywające plemniostany w rozetkę. Rośnie w wilgotnych lasach, nad brzegami rzek i strumieni, na źródliskach.

  

Liść piórosza pierzastego Ptilium crista-castrensis rzeczywiście przypomina pióro ptaka. Widok rozległej, żywo zielonej darni, utworzonej przez tysiące „piór” robi duże wrażenie. Piórosza spotykamy w lasach iglastych i mieszanych. Jest w Polsce objęty ochroną gatunkową.

  

Mszar nastroszony Paludella squarrosa jest jednym z najrzadszych polskich mchów. Spotykamy go wyłącznie na torfowiskach. Liście układają się u niego wokół łodygi w pięciu rzędach. To nadaje mu charakterystyczny wygląd i trudno go pomylić z innym gatunkiem. Jest w Polsce objęty ochroną gatunkową.

  

Puszka zarodnionośna mchu (fot. L.Krzysztofiak)

  

Opończyk szczypcowy Encalypta vulgaris przykuwa uwagę charakterystycznymi czepkami, okrywającymi zarodnie. Trudno jednak znaleźć w terenie tego „cudaka”, jego łodyżki mają bowiem jedynie 1 cm wysokości. Szukać go należy na skarpach śródpolnych, na glebie zasobnej w wapń.

  

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz Fundacji Grupy TP.  

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł