Nr 4/2006

 Z ŻYCIA PARKU   

Trzmielina. Fot. J.Adamczewska

 

Joanna Adamczewska

  

Tuż przed zimą ...

 

(3) 

 

17 listopada w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbyła się sesja naukowa poświęcona jezioru Wigry, zorganizowana przez Komisję Paleogeografii Czwartorzędu PAU, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, Instytut Fizyki Politechniki Śląskiej i Wigierski Park Narodowy. Podczas sesji zaprezentowano m.in. wyniki badań nad: genezą nadwigierskich torfowisk, wpływem temperatury na zawartość wapnia w wodach jeziora Wigry, rozpoznaniem budowy geologicznej otoczenia jeziora Pietronajć. Warto wspomnieć, że jezioro Pietronajć jest swego rodzaju zagadką geomorfologiczną. Jedni badacze uznają, że jest ono pozostałością tzw. pingo. Pingo są wzgórzami powstającymi w tundrze, wewnątrz których znajdują się duże soczewki lodu. Bryły lodu wytapiają się wraz z ocieplaniem się klimatu, a śladem po nich są misy jeziorek. Inni naukowcy biorą pod uwagę hipotezę, iż jezioro Pietronajć powstało wskutek uderzenia meteorytu. Dalsze badania pozwolą zapewne ustalić genezę tego zbiornika.

  

Suchar Pietronajć.  Fot.M.Kamiński

  

18 listopada zorganizowano warsztaty dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych nt. programu edukacji przyrodniczej „Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas”. Jest to autorski program edukacji ekologicznej, opracowany przez Gorczański Park Narodowy, a wdrażany na obszarach chronionych w całej Polsce. W warsztatach wzięli udział nauczyciele z placówek edukacyjnych zainteresowanych wprowadzeniem programu. Podczas warsztatów zaprezentowano pakiety dydaktyczne, służące realizacji programu, ćwiczenia aktywizujące uczniów oraz wybrane scenariusze zajęć.

  

22 listopada w siedzibie WPN odbył się wojewódzki etap I Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy Ekologicznej pt. „Bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce”. W konkursie wzięło udział 45 gimnazjalistów ze szkół z terenu powiatów: augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego, wyłonionych w konkursach szkolnych. Finaliści etapu wojewódzkiego wezmą udział w eliminacjach ogólnopolskich, które odbędą się w Białowieskim Parku Narodowym w kwietniu 2007 r.

   

   

   

 

25 listopada w Dzukijskim Parku Narodowym gościła, na zaproszenie młodzieży z tego parku, grupa rówieśników z terenu WPN-u. Młodzież ta uczestniczyła w zorganizowanym przez WPN w lipcu br. międzynarodowym Obozie Młodych Rangersów.

  

Budowa kładki na szlaku turystycznym w Cimochowiźnie.

Fot. J.Borejszo

  

Dzięki dotacji NFOŚiGW udało się w br. znacząco poprawić jakość infrastruktury turystycznej na terenie WPN–u: m.in. wykonano i zainstalowano 23 tablice informacyjne, wybudowano kładkę na szlaku turystycznym przebiegającym w miejscowości Cimochowizna oraz pomost widokowy nad jeziorem Długim na ścieżce edukacyjnej „Jeziora”, wyremontowano pomosty widokowe w Czerwonym Folwarku i między jeziorem Postaw a Wigrami, dokonano napraw i konserwacji wież widokowych w Wiatrołuży, w Nowej Wsi, nad Sucharem IV oraz nad jeziorem Pierty.

  

W holu budynku dyrekcji WPN w Krzywem prezentowana jest wystawa pt. „Zadziwienia”. Są to fotografie, głównie o tematyce przyrodniczej i kulturowej autorstwa pracowników Wigierskiego Parku Narodowego.

  

Informujemy, że ukazały się nowe wydawnictwa parku, które można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w siedzibie parku w Krzywem, w księgarniach na terenie Suwałk oraz otrzymać drogą korespondencyjną (szczegóły oferty na stronie www.wigry.win.pl/ wydawnictwa/wydawnictwa.htm). Są to: kalen- darz Wigierskiego Parku Narodowego na rok 2007 pt. „Świat roślin WPN-u”, bogato ilustrowany fotografiami rzadkich i chronionych gatunków roślin oraz pakiet broszur pt. “Wigierski Park Narodowy w Europie i na świecie”. Pakiet zawiera cztery broszury: „Natura 2000 – wiadomości ogólne”, „Natura 2000 – siedliska”, „Natura 2000 – gatunki” oraz „Konwencja Ramsar”, dostępny w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i niemieckiej.

  

W sierpniu, z głębokim żalem pożegnaliśmy

zmarłego, wieloletniego pracownika

Wigierskiego Parku Narodowego
Józefa Cichanowicza

- strażnika Obwodu Ochronnego Krusznik

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł