Nr 4/2004

 Z ŻYCIA PARKU   

Fot. M.Kamiński

Joanna Adamczewska

Jacek Łoziński

  

JESIEŃ 2004

(2)   

     

2 października w siedzibie parku w Krzywem 15-osobowa grupa instruktorów Programu Ekozespołów uczestniczyła w warsztatach II-go stopnia, prowadzonych przez doświadczonych koordynatorów Programu - Alicję Szarzyńską (Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej) i Zdzisława Nitaka (Fundacja GAP Polska). Instruktorzy stali się animatorami programu i mogą już samodzielnie prowadzić zajęcia. Nauczyciele poznali metody i techniki prowa- dzenia szkoleń, ich planowania i oceny. 

    

Uczestniczki warsztatów dla animatorów
Programu Ekozespołów

   

3 października na przystani Domu Pracy Twórczej w Wigrach zorganizowano „Święto Siei”. Organizatorami imprezy byli: Dom Pracy Twórczej w Wigrach, Wigierski Park Narodowy i Tygodnik Suwalski. Pomimo jesiennej już aury pogoda i uczestnicy dopisali, stąd też orga- nizatorzy zamierzają corocznie organizować taką imprezę. Święto Siei było dobrą okazją do promowania dań regionalnych i walorów kultu- rowych naszego regionu. Rybactwo ma tu wielowiekową tradycję i pewne elementy mogą stanowić swoistą atrakcję turystyczną. W pro- gramie imprezy znalazły się liczne konkursy – gry zespołowe, plastyczne, oczywiście z nagrodami. Rybacy z WPN-u zorganizowali pokaz sprzętu, którym posługują się na co dzień – począwszy od jednostek pływających na narzędziach służących do połowów ryb skończywszy. Pokaz cerowania sieci wzbudził spore zainteresowanie. Na przystani można było podziwiać i zakupić wyroby rękodzieła ludowego – gliniane naczynia, wiklinowe kosze, serwety i obrusy. WPN przygotował stoisko, na którym można było obejrzeć niewielką wystawę posterową, zakupić wydawnictwa i obejrzeć przez lupę binkoularną organizmy żyjące na dnie zbiornika wodnego (zobacz fotoreportaż).

  

  

 

    

  Pokaz cerowania sieci rybackich podczas Święta Siei
nad Wigrami (Fot. J.Adamczewski)

  

W bieżącym roku park obchodzi piętnastą rocznicę istnienia. W dniach 15-16 października w gmachu Archiwum Państwowego w Suwałkach zorganizowaliśmy sesję popularnonaukową „15 lat Wigierskiego Parku Narodowego” poświęconą tej rocznicy. Wzięli w niej udział przedstawiciele instytucji państwowych, samorządów, obszarów chronionych, służb mundurowych, organizacji, fundacji i stowarzyszeń współpracujących z WPN, instytucji naukowych, pedagogów, przedstawiciele środowiska lokalnego i mediów – prasy, radia i telewizji. Uczestnicy sesji wysłu- chali wykładów podsumowujących działalność parku oraz wyniki przeprowadzonych na jego terenie badań naukowych. Materiały o cha- rakterze popularnym zostały opublikowane w specjalnym numerze kwartalnika Wigry oraz na stronie internetowej. Referaty i komunikaty naukowe będą wydrukowane w kolejnym roczniku Augustowsko – Suwalskiego Towarzystwa Naukowego oraz umieszczone w Internecie.

   

Uroczysta inauguracja sesji popularnonaukowej "15 lat WPN" (For. M.Romańki)

  

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł