Nr 4/2004

 Z ŻYCIA PARKU   

Fot. M.Kamiński

Joanna Adamczewska

Jacek Łoziński

  

JESIEŃ 2004

(3)   

    

Właśnie trwa tarło siei i sielawy, zapłodniona ikra jest sukcesywnie umieszczana w parkowej wylęgarni ryb w Tartaku. Do wylęgarni zakupiono, przy pomocy NFOŚiGW, wytwornicę tlenu, do natleniania wody w basenach, gdzie prowadzony jest podchów narybku suma. Wszystkie te zabiegi i prace są częścią programu „Restytucji i czynnej ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w WPN”. Program objął także odtwo- rzenie dwóch oczek wodnych, w okolicach wsi Królówek i Lipniak – miejsc występowania kilku chronionych gatunków płazów, m.in. kumaka nizinnego, trzech gatunków żab i ropuchy zielonej. Ponieważ śródpolne zbiorniki zaczęły zarastać i wypłycać się, należało je pogłębić, aby zapewnić warunki do życia płazów i innych or- ganizmów zasiedlających małe zbiorniki wodne. 

  

Zakończył się letni sezon turystyczny, który pomimo nieco kapryśnej aury gromadził wielu amatorów nadwigierskich atrakcji. Turyści chętnie odwiedzali trasy piesze i rowerowe oraz szlaki wodne; w tym roku znacznie zwiększyła się liczba spływów kajakowych. Park odwiedziło ponad sto zorganizowanych grup turystycznych, wzrosła także liczba turystów indywidualnych, w tym z krajów Europy Zachodniej – Niemiec, Włoch, Francji, Holandii, Portugalii i Hiszpanii. Duże grono turystów odwiedziło teren parku w czasie podróży do krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy, Estonii. Wiele spośród grup zorganizowanych łączyło zwiedzanie parku z przewodnikiem z tzw. „Biesiadami w Dziupli” – czyli poczęstunkiem regionalnymi produktami. Biesiady są przygotowywane przez rekomen- dowane przez WPN gospodarstwa agro- turystyczne, w obiekcie edukacyjnym „Dziupla” w Krzywem. 

   

Odłowy kontrolne na jeziorze Mulicznym
(Fot. J.Adamczewski)

  

      

Z okazji 15-lecia istnienia Wigierski Park Narodowy zorganizował już drugą w tym roku wystawę poświeconą walorom przyrodniczym i kulturowym jeziora Wigry. Do 16 października wystawę można było oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, obecnie ekspozycję o podobnej tematyce zaaranżowano w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 8 listopada. Będzie można ją oglądać do końca stycznia 2005 roku. 

  

Wystawa WPN-u w Węgorzewie - fragment ekspozycji prezentujący bezkręgowce parku (Fot. J.Borejszo)

  

11 listopada na skraju lasu w miejscowości Leszczewek nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika, który ustanowiono w miejscu pochówku dwóch żołnierzy z 16 Pułku Ułanów Wielko- polskich – Stanisława Walotki i Wawrzyńca Walkowiaka. Polegli oni w walkach polsko- litewskich w 1920 roku. O historii tego miejsca i wydarzeniach pisaliśmy w poprzednim numerze kwartalnika Wigry. 

  

  

  

W październiku na jeziorach objętych ochroną ścisłą prowadzono tzw. odłowy kontrolne ryb. Ten rodzaj odłowów ma wyłącznie na celu śledzenie naturalnych procesów, które zachodzą w zbiornikach wodnych, nie poddanych ingerencji człowieka. Badania w  jeziorach dystroficznych (zwanych sucharami) prowadzone są raz na pięć lat, natomiast w pozostałych raz na dziesięć lat. Ten zabieg ma dostarczyć informacji o procesach zachodzących w zespołach ryb i strukturze ichtiofauny. 

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł