Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

 

 

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

  

   

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

   

  

  

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  


 Strona główna
 Opis projektu
 Aktualności
 Nadchodzące
 wydarzenia
 Materiały
 do pobrania
 Poradnik
 Archiwum
 Sprawozdania
 Literatura
 WPN

  

  

ARCHIWUM

  

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji

oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

  

  

  


  

  

Sprawozdanie z warsztatów w Karkonoskim Parku Narodowym

23-25 czerwca 2010 r.

  

  

Tytuł warsztatów : „Jak zarządzać ruchem turystycznym w parkach narodowych

                              i na obszarach Natura 2000?”

Termin: 23-25 czerwca 2010 r.

Miejsce : Karpacz, Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowe „Carmen”

Prowadzący : Małgorzata Potocka- Rak, Andrzej Kowalczyk, Jacek Potocki, Andrzej Dunaj,

                     Szymon Ziobrowski.

Organizatorzy: Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska i Karkonoski Park Narodowy.

   

kliknij
aby powiększyć

  

  

W warsztatach uczestniczyło 50 osób, reprezentujących polskie parki narodowe, na warsztatach zabrakło przedstawicieli Wolińskiego Parku Narodowego.

Na liście uczestników znaleźli się również prowadzący (nie korzystali z wyżywienia i zakwaterowania) oraz przewodnicy terenowi - Karolina Dobrowolska i Michał Żuczkowski, którzy opiekowali się grupą w czasie warsztatów terenowych , a pracę wykonywali w ramach obowiązków służbowych.

  

Uczestników powitał Dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj oraz przedstawiciele Fundacji Ochrony Środowiska w Warszawie.

  

Przedstawiono również program warsztatów oraz system organizacji grup warsztatowych. Uczestnicy zostali poinformowani, że warsztaty są organizowane w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych.” współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  

Warsztaty prowadzone były przez pięć osób: Małgorzata Potocka-Rak, Andrzej Kowalczyk, Jacek Potocki, Andrzej Dunajski, Szymon Ziobrowski. Taki sposób prowadzenia warsztatów został zaakceptowany przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska.

  

Rozwiązanie organizacyjne jakie zaproponowali organizatorzy okazało się bardzo trafne, ponieważ pozwoliło na pracę w grupach dyskusyjnych i lepsze zgłębienie tematu.

  

Celem warsztatów było zapoznanie pracowników parków narodowych z zagadnieniami związanymi z zarządzaniem ruchem turystycznym na terenie parków narodowych oraz na obszarach Natura 2000.

  

  

Warsztaty odbywały się w ciągu trzech dni. Już pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali teoretycznych wykładów związanych z zarządzaniem ruchem turystycznym. Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk w wykładzie pt. „Można i należy regulować ruch turystyczny na obszarach chronionych - konkretne problemy i rozwiązania ze świata” Zajął się szczegółową analiza problemu czym są obszary chronione i w jakich kontekstach możemy je rozpatrywać. Został wyeksponowany kontekst przyrodniczy, społeczny i przestrzenny. Następnie określił główne czynniki wyznaczające poszczególne konteksty, a analizie poddano kontekst przestrzenny. Uczestnicy zastanawiali się kim są odwiedzający, skąd pochodzą i jakie są motywy uprawiania turystyki przez poszczególne osoby. Prowadzący przedstawił funkcje jakie powinny spełniać obszary chronione (edukacyjna, wychowawcza i tury- styczna). Wykładowca sprecyzował również parametry określające cechy ruchu turystycznego na obszarach chronionych. Wskazane zostały również główne narzędzia regulacji ruchu turystycznego na obszarach chronionych: planowanie przestrzenne, zagospodarowanie turystyczne i zarządzanie ruchem turystycznym w oparciu o przykłady z Czech i Niemiec.

  

  

Dr Jacek Potocki w wykładzie pt. „Społeczne aspekty udostępniania parków narodowych dla turystyki” zajął się sferą społeczną, która czasem sprawia wiele sytuacji konfliktowych. Prowadzący zwrócił uwagę na wzajemne relacje na płaszczyźnie ochrona przyrody - człowiek, na różnorodność parków narodowych oraz rodzajów turystyki preferowanych w poszczególnych parkach. Wnioski te były możliwe dzięki wcześniej przeprowadzonej ankiecie, która pozwoliła na sprecyzowanie takich wniosków. Podjęty został również temat zróżnicowania turystycznego jako zjawiska społecznego. Zwrócono uwagę na to kto jest podmiotem zaangażowanym w rozwój turystyki, na potrzebę uświadamiania oraz tworzenia lobbingu dla działań turystycznych prowadzonych na obszarach chronionych.

  

Na zakończenie dnia mgr inż. Michał Makowski, mgr Leszek Skrętkowicz mówił o udostępnianiu turystycznym Karkonoskiego Parku Narodowego w kontekście turystyki masowej i dostosowania dla osób niepełnosprawnych. Po wykładach teoretycznych wszyscy uczestnicy podzielili się na grupy dyskusyjne, które rozpoczęły pracę w grupach następnego dnia.

  

Drugi dzień warsztatów rozpoczął się od zajęć terenowych, gdzie uczestnicy w praktyce mogli sprawdzić w jaki sposób minimalizować presję turystyczną, jak dostosowywać teren trudny - górski dla osób niepełnosprawnych. Wycieczka terenowa dała doskonałą okazję do przedyskutowania na bieżąco problemów oraz podpatrzenia wielu ciekawych rozwiązań związanych z udostępnianiem turystycznym obszarów chronionych. Trasa była bardzo ciekawa (wjazd wyciągiem na górę przez Kopę - wysokogórska ścieżka dla niepełnosprawnych - schronisko Dom Śląski - torfowisko na Równi pod Śnieżką - schronisko Luční bouda - Spalona Strażnica - schronisko Strzecha Akademicka - schronisko Samotnia, Kocioł Małego Stawu - Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny KPN Domek Myśliwski - Polana - Dolina Pląsawy (Droga Bronka Czecha))

  

Po obiedzie , który wszystkim uczestnikom bardzo smakował, rozpoczęły się warsztaty w grupach. Każda z grup zajmowała się innym problemem. Grupa I dyskutowała nt. pojęć i parametrów stosowanych w turystyce. Prace w tej grupie prowadziła dr Małgorzata Pstrocka-Rak.

  

Grupa. II dyskusja nt. uwarunkowań przyrodniczych turystycznego udostępniania obszarów chronionych pod kierunkiem dr Andrzeja Dunajskiego.

  

Niektóre grupy pracowały bardzo intensywnie i potrafiły w trakcie warsztatów stworzyć dzieła artystyczne.

  

Grupa III: zastanawiała się nad prawnymi możliwościami regulacji ruchu turystycznego na obszarach chronionych. Osobą prowadzącą był mgr inż. Szymon Ziobrowski

  

W trakcie przerw uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i integrację.

Miejsce warsztatów sale wykładowe i ćwiczeniowe były doskonale przygotowane, posiadały klimatyzację i były wyposażone w odpowiedni sprzęt multimedialny. Wszystkie materiały które otrzymali uczestnicy były odpowiednio oznakowane. Osoba wchodząca na teren ośrodka miała okazję dowiedzieć się o tych warsztatach w najróżniejszej formie.

  

Posiłki były serwowane przez Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowe „Carmen”

  

Na zakończenie warsztatów podsumowano pracę wszystkich grup, a wnioski zostaną rozesłane po opracowaniu przez prowadzących wszystkim uczestnikom warsztatów.

    

    

Sprawozdanie sporządził koordynator do spraw edukacji i turystyki
Katarzyna Łukowska

  

  

  


  

  

Projekt pt.
Budowa wspólnej platformy wymiany informacji
oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych
realizowany przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska
(01-445 Warszawa, ul. Erazma Ciołka 13; tel./fax 22 877 23 59;
e-mail:zarząd@nfos.org.pl) we współpracy z parkami narodowymi.