Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

 

 

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

  

   

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

   

  

  

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  


 Strona główna
 Opis projektu
 Aktualności
 Nadchodzące
 wydarzenia
 Materiały
 do pobrania
 Poradnik
 Archiwum
 Sprawozdania
 Literatura
 WPN

  

  

ARCHIWUM

  

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji

oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

  

  


  

Sprawozdanie z warsztatów w Ojcowskim Parku Narodowym

11-12 grudnia 2009 r.

  

  

Tytuł warsztatów : „Ekspozycje przyrodnicze w parkach narodowych" oraz „Edukacja osób niepełnosprawnych i udostępnianie terenu parku – stworzenie bazy (w tym rozwiązania techniczne, publikacje) i metodyka pracy"

Termin: 11-12. grudnia 2009 r.

Miejsce : Ojców, Centrum Edukacyjno-Muzealne i Ośrodek Edukacyjno-Dydaktyczny OPN

Prowadzący : mgr Alicja Subel,

Organizatorzy: Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska i Ojcowski Park Narodowy.

   

kliknij
aby powiększyć

  

Celem warsztatów było zapoznanie pracowników parków narodowych z zagadnieniami związanymi z urządzaniem nowoczesnych ekspozycji przyrodniczych, poznanie efektywnych metod edukacji osób niepełnosprawnych w parkach narodowych i propozycji rozwiązań technicznych dostosowujących infrastrukturę parków dla potrzeb tych osób.

  

W warsztatach uczestniczyło 50 osób ze wszystkich polskich parków narodowych Uczestników warsztatów powitał Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego mgr inż. Rudolf Suchanek oraz przedstawiciele Fundacji Ochrony Środowiska w Warszawie.

  

Uczestnicy zostali poinformowani, że warsztaty są organizowane w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych.” współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  

Osobą prowadzącą była mgr Alicja Subel.

 

 

Zgodnie z programem pierwsze dwa wystąpienia związane były z tworzeniem nowoczesnych ekspozycji przyrodniczych. Temat ten został przybliżony w oparciu o doświadczenia Ojcowskiego Parku Narodowego, który obecnie jest na etapie budowy takiej ekspozycji. Zostały również podsumowane ankiety dot. ekspozycji w poszczególnych parkach narodowych, a które uczestnicy uzupełnili przed przyjazdem na warsztaty. Prezentacji wyników ankiet dokonał dr Bogdan Wiśniowski oraz mgr Tadeusz Kowalski z Ojcowskiego Parku Narodowego.

  

W trakcie uczestnicy uzupełnili nieścisłości wynikłe w trakcie uzupełniania ankiet. Nawiązała się dyskusja w związku z wieloma problemami związanymi z aranżacją i modernizowaniem ekspozycji w parkach narodowych.

  

W kolejnej części spotkania, uczestnicy w grupach warsztatowych poznali ekspozycję zewnętrzną roślinności w Parku Zamkowym, przygotowywaną nową ekspozycję w Centrum Edukacyjno- Muzealnym OPN oraz poznali możliwości wykorzystania nowoczesnego sprzętu ekspozycyjnego prezentowanego przez firmę Delta – Białystok i firmę MEGA.

 

Po części warsztatowej pracownicy parków wysłuchali prezentacji p. Joanny Olko z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyskutowali na temat edukacji nieformalnej i możliwości dialogu społecznego na obszarach chronionych, związanych z tym problemów oraz potrzeby kształtowania wizerunku parków narodowych w Polsce. W warsztatach przewidziana była również praktyczna nauka wykonywania kwiatów, które można wykorzystać do wzbogacenia ekspozycji przyrodniczych w parkach narodowych. Warsztaty kwiatowe prowadzone były przez p. Iwonę Piecuch, która w kilku parkach narodowych współuczestniczyła w tworzeniu ekspozycji botanicznych. 

  

Na zakończenie pierwszego dnia p. Katarzyna Fidler z Kampinoskiego Parku Narodowego podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi edukacji osób niepełnosprawnych na podstawie współpracy z Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym dla Osób Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Wystąpienie to spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników. Pierwszy dzień spotkania zakończyła kolacja w sali kominkowej Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Uczestnicy warsztatów korzystali z wyżywienia jednej z lokalnych firm.

  

Drugi dzień warsztatów w całości poświęcono edukacji osób niepełnosprawnych i dostosowania infrastruktury parku do potrzeb tych osób. Pracownicy parków dyskutowali na temat analizy ankiet, którą przedstawiła Alicja Subel z Ojcowskiego PN, w formie zbiorczej prezentacji. W trakcie dyskusji poruszono także problem pozyskiwania środków finansowych na realizację rozwiązań technicznych dla osób niepełnosprawnych. Kolejne dwa wystąpienia poświęcone były edukacji osób niewidomych i niedowidzących. P. Elżbieta Perkowska z Wigierskiego PN przedstawiła temat dot. audiodeskrypcji jako sposobu pokazania sztuk wizualnych dla osób niewidomych i słabowidzących. Zostały zaproponowane ćwiczenia praktyczne związane z nauką opisywania przedmiotów i otaczającego środowiska tak aby „widziały” je osoby niewidome i niedowidzące.

  

Następnie p. Joanna Bober z Białowieskiego PN zaprezentowała autorski program przygotowany z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących „Poznajemy rośliny zmysłami”. Po wystąpieniach nastąpiła prezentacja materiałów dydaktycznych dla osób niepełnosprawnych, przywiezionych przez pracowników parków. W trakcie dyskusji dokonano podsumowania części związanej z osobami niepełnosprawnymi. Dyskusje pozwoliły uczestnikom na przedstawienie własnych rozwiązań, nawiązanie kontaktu i wymianę doświadczeń i informacji zarówno pod względem specyfikacji technicznej dostosowanych elementów infrastruktury jak i metodyki pracy z osobami niepełnosprawnymi. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że istnieje duża potrzeba kontynuacji tematu w przyszłości, a nawet zorganizowania osobnych warsztatów poświęconych temu zagadnieniu, z aktywnym udziałem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, a pracownicy parków powinni uczestniczyć w długofalowych, specjalistycznych szkoleniach w takim zakresie.

  

Na zakończenie odbyła się sesja terenowa w Dolinie Prądnika. Trasa prowadziła z Centrum-Edukacyjno Muzealnego do Bramy Krakowskiej i okolicy Góry Koronnej.

  

Wszystkie punkty programu warsztatów zostały zrealizowane.

Uczestnicy spotkania korzystali z wyżywienia jednej firmy gastronomicznej, która serwowała tradycyjne produkty lokalne.

  

  

Sprawozdanie sporządził koordynator do spraw edukacji i turystyki
Katarzyna Łukowska

  

  


  

  

Projekt pt.
Budowa wspólnej platformy wymiany informacji
oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych
realizowany przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska
(01-445 Warszawa, ul. Erazma Ciołka 13; tel./fax 22 877 23 59;
e-mail:zarząd@nfos.org.pl) we współpracy z parkami narodowymi.