Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

 

 

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

  

   

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

   

  

  

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  


 Strona główna
 Opis projektu
 Aktualności
 Nadchodzące
 wydarzenia
 Materiały
 do pobrania
 Poradnik
 Archiwum
 Sprawozdania
 Literatura
 WPN

  

  

ARCHIWUM

  

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji

oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

  

  

  


  

  

Sprawozdanie z warsztatów w Magurskim Parku Narodowym

5-6 listopada 2009 r.

 

 

Tytuł warsztatów: „Turystyka w parkach narodowych a zadania ochronne”

Termin: 5-6 listopad 2009

Miejsce: Krempna; Stacja Edukacyjna Magurskiego Parku Narodowego wraz z Muzeum.

Prowadzący: dr Ryszard Prędki

Organizatorzy: Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska i Magurski Park Narodowy.

  

kliknij
aby powiększyć

  

W warsztatach uczestniczyło 50 osób, reprezentujących wszystkie polskie parki narodowe.

Uczestników powitał Dyrektora Magurskiego Parku Narodowego Jan Szafrański oraz przedstawiciele Fundacji Ochrony Środowiska w Warszawie. Został również przypomniany uczestnikom program, w ramach którego zorganizowano warsztaty. Uczestnicy zostali poinformowani, że warsztaty są organizowane w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych.” współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Osobą prowadzącą był dr Ryszard Prędki.

  

  

W pierwszym dniu warsztatów, zgodnie z programem uczestnicy dyskutowali o głównych problemach związanych z udostępnieniem parku narodowego do turystyki. Zastanawiali się nad metodami i sposobami rozwiązywania kwestii spornych wynikających z dużej presji turystycznej na obszary chronione. Na forum przedstawiono problemy parków narodowych na przykładzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dyskusje pozwoliły uczestnikom na przedstawienie własnych rozwiązań i na stworzeniu kilku rozwiązań które mogłyby mieć zastosowanie w zakresie ochrony przyrody jak i udostępniania turystycznego ternu parków. W trakcie dyskusji zostały poruszone problemy związane wpływem masowego ruchu turystycznego na otoczenie przyrodnicze szlaków - erozję turystyczna, sposoby pomiaru uszkodzeń pokrywy glebowej, techniczne zabezpieczenia ochronne.

  

Pokazano również sposoby monitorowania ruchu turystycznego na przykładzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W trakcie jednej z przerw można było zwiedzić bardzo ciekawą ekspozycję muzealną w muzeum Magurskiego Parku Narodowego. Poruszono sprawę chłonności turystycznej obszaru chronionego oraz uwarunkowania prawne dotyczące zwiedzania parków narodowych. Tematy dyskusji wzbudzały duże zaangażowanie wśród uczestników warsztatów. Przed przybyciem na warsztaty każdy z uczestników miał za zadanie opracować ankietę pt. „Główne problemy związane z udostępnianiem parku narodowego do zwiedzania”. Na zakończenie pierwszego dnia warsztatów ankiety te zostały omówione i podsumowane w formie zbiorczej prezentacji.

  

Uczestnicy warsztatów korzystali z wyżywienia proponowanego przez dwie firmy gastronomiczne, gdzie dominowały wyśmienite produkty lokalne.

  

W trakcie drugiego dnia odbyła się sesja terenowa w trakcie której analizowano udostępniania turystycznego terenu wokół Obszaru Ochrony Ścisłej „Magura Wątkowska" w pobliżu miejscowości Folusz.

  

Wszystkie punkty założone przez organizatorów warsztatów zostały zrealizowane, a najlepszym przykładem, że takie spotkania robocze w celu wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi parkami powinny być organizowane jest fakt, że wszyscy uczestnicy wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach.

  

  

Sprawozdanie sporządził koordynator do spraw edukacji i turystyki
Katarzyna Łukowska

     

  

  


  

  

Projekt pt.
Budowa wspólnej platformy wymiany informacji
oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych
realizowany przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska
(01-445 Warszawa, ul. Erazma Ciołka 13; tel./fax 22 877 23 59;
e-mail:zarząd@nfos.org.pl) we współpracy z parkami narodowymi.