3.10. Współpraca z zagranicą

Maria Maliszewska

  

  

W 2004 r. nawiązano kontakty z parkami narodowymi Szwecji i Finlandii. 

Wysłano listy z propozycjami wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie edukacji i turystyki do następujących parków narodowych:

- Hamra,

- Norra Kvill,

- Färnebofjärden,

- Garphyttan,

- Store Mosse,

- Tresticlan,

- Tyresta

W ten sposób nawiązano kontakt z dwoma pierwszymi parkami, które jak wynikało z odpowiedzi, przy małej powierzchni nie mają zbytnio rozwiniętej infrastruktury edukacyjnej ani turystycznej. Dodatkowo wystąpiono z prośbą do szwedzkiej agencji ochrony środowiska (SWEDISH ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY) o wskazanie parków, które mogłyby współpracować z WPN w następujących dziedzinach:

- praca służby parku,

- udostępnianie terenów cennych przyrodniczo dla turystyki rowerowej i narciarstwa biegowego,

- usuwanie ścieków z obietów położonych daleko od kanalizacji

- odnawialne źródła energii.

Współpraca miała polegać na czasowej wymianie pracowników w oparciu o program Leonardo da Vinci II. Z agencji (jak nas poinformowano) listy zostały rozesłane do szwedzkich parków narodowych.

Spośród fińskich parków narodowych został nawiązany kontakt z parkiem narodowym Oulanka, który ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną oraz sieć edukacyjną i należy do sieci PAN PARKS. Dyrektor tego parku wyraził chęć wymiany doświadczeń z zakresu turystyki i edukacji, jednak nie odpowiedział na propozycję wzajemnej wymiany pracowników w oparciu o program Leonardo da Vinci II. 

Pozostałe informacje dotyczące współpracy zagranicznej zawarte są w załączniku 18 “Kontakty zagraniczne”.

  

  

  

  
           

spis treści

strona główna WPN

dalej