.

Otwarcie nowej ścieżki edukacyjnej "Jeziora"


W dniu 30 sierpnia b.r. nastąpiło otwarcie nowej ścieżki edukacyjnej Wigierskiego Parku Narodowego - "Jeziora". W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów, PTTK i inni zaproszeni goście.

Ścieżka wytyczona została w rejonie Zatoki Słupiańskiej jeziora Wigry, niedaleko Ośrodka Edukacji Środowiskowej WPN i przyszłego Ośrodka Rozwoju Zrównoważonego. W pobliże początku trasy dojechać można autobusem z Suwałk (w sezonie do Gawrych Rudy, poza sezonem do Płociczna) i, rzecz jasna, rowerem lub samochodem do parkingu u nasady półwyspu Łysocha. Żeglujący po Wigrach mogą  przycumować do pomostów w Gawrych Rudzie.

Prezentacja trasy ścieżki (fot.M.Kamiński)
Dyr. Szkiruć i dr Wesołowska przedstawiają trasę ścieżki

Na kładce przez torfowisko (fot.M.Kamiński)
Na kładce przez torfowisko

Zwiedzając ścieżkę "Jeziora" można zapoznać się z kilkoma zbiorowiskami leśnymi i torfowiskowymi, poznać historię jeziora Wigry, dowiedzieć się o różnicach pomiędzy różnymi typami jezior, obserwować kormorany i inne ptaki, pogłębić swoją wiedzę o porostach i różnych gatunkach występujących w tej okolicy roślin i zwierząt, a nawet obejrzeć rzeźby powstałe podczas jednego z międzynarodowych plenerów plastycznych.

Interesująco przedstawia się zagospodarowanie ścieżki. Na każdym z 11 przystanków zainstalowana została tablica informacyjna z tekstami i barwnymi ilustracjami.

Torfowisko, z wieloma interesującymi gatunkami roślin, obejrzeć można z długiego pomostu. Zapewnia on zarówno bezpieczeństwo zwiedzających jak i chroni wrażliwy zespół roślinny przed wydeptywaniem. 

Piękna panorama Wigier roztacza się z platformy obserwacyjnej, wybudowanej na brzegu Zatoki Słupiańskiej. Można z niej obserwować ptaki wodne oraz, korzystając z poglądowych tablic,  zapoznać się z historią powstania tego akwenu.

Na trasie ustawiono wiele tablic z informacjami o poszczególnych gatunkach drzew i krzewów, drogowskazy ścieżki oraz przygotowano miejsca odpoczynku. 

Platforma obserwacyjna (fot.M.Kamiński)
Platforma obserwacyjna nad jez. Wigry

Część trasy ścieżki przebiega po drodze asfaltowej i jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne ruchowo. Dla ich bezpieczeństwa na drodze zainstalowano spowalniacze, tzw. "leżących policjantów".

WPN zaprasza do zwiedzania nowej, czwartej już w Parku ścieżki edukacyjnej. Wkrótce, także i w naszej witrynie internetowej, ukaże się dokładny, ilustrowany przewodnik po tej trasie.


.

.