.
Pożar w Parku

.....10 października 2000 w późnych godzinach popołudniowych wybuchł pożar w leśnictwie Krzywe na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Ogień, który ogarnął zeschłe liście i runo na szczęście nie przeniósł się w korony drzew.

Dogaszanie ognia
Dogaszanie ognia

.....Przyczyny pożaru, w miejscu położonym z dala od uczęszczanych dróg i w miejscu trudno dostępnym, nie udało się ustalić. Podejrzewa się jednak, iż przyczyną tą mógł być niedopałek papierosa, który wyrzucił bezmyślny grzybiarz - amator licznie występujących w tym miejscu opieniek.

.....Na miejscu, wkrótce po powstaniu pożaru pojawiła się Ochotnicza Straż Pożarna i pracownicy Parku. Szybka akcja gaszenia pożaru ograniczyła powierzchnię pogorzeliska do około 0,25 ha.

.....Bardzo przydał się zakupiony niedawno z pomocą finansową Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej samochód terenowy przystosowany do gaszenia pożarów.

Parkowy wóz strażacki (fot.M.K)
Parkowy wóz szybko dotarł w pobliże pożaru
Podziękowanie (fot.MK)
Dyrektor Parku dziękuje strażakowi

.....Z wielkim poświęceniem pracownicy Parku i strażacy przy pomocy sprzętu podręcznego - szpadli, łopat, siekier i plecakowych gaśnic współdziałali w ograniczaniu rozprzestrzeniania się pożaru i dogaszaniu nawet najmniejszego tlącego się zarzewia ognia.

.....Serdeczne dzięki !

   

Powrót

.