Zawody Maraton Wigry oraz bieg Pogoń za Bobrem

17 sierpnia 2013 r.

W dniu 17 sierpnia 2013 roku na terenie Wigierskiego Parku Narodowego została zorganizowana po raz pierwszy duża impreza biegowa: zawody "Maraton Wigry" oraz bieg "Pogoń za Bobrem".

Organizatorem był Krzysztof Gajdziński KAYF. Wigierski Park Narodowy pełnił rolę współorganizatora. Przygotowane zostały dwie trasy biegowe:
1. Maraton Wigry – ok. 41,5 km wokół Jeziora Wigry (głównie zielonym szlakiem „Wokół Wigier”), w znakomitej większości leśne ścieżki i drogi gruntowe, asfalt (nie więcej niż 5 km)
2. Pogoń za Bobrem – ok. 12 km, drogi leśne i gruntowe, ścieżki, na terenie Obwodu Ochronnego Leszczewek, asfalt (ok. 1,5 km)

Na starcie obu biegów stanęło 313 uczestników z całej Polski. Wielu z nich potraktowało udział w imprezie jako część wakacyjnego urlopu i przyjechało wraz z całymi rodzinami na długi weekend sierpniowy od czwartku 15 do niedzieli 18 sierpnia.

Wigierski Park zapewnił pomoc w przygotowaniu odcinków szlaków, którymi przebiegały trasy obydwu biegów, dodatkowym ich oznakowaniu, udostępnieniu miejsc pod punkty kontrolne oraz zredagowaniu map dla biegaczy.

W maratonie WIGRY sklasyfikowano 126 uczestników. Pierwszymi, którzy dobiegli do mety byli:
10 Wojciech Mojsak, Choroszcz, 03:38:15.48

W biegu POGOŃ ZA BOBREM sklasyfikowano 168 uczestników. Najszybciej pokonali trasę:

1 Andrzej Godlewski, Borawskie, 00:47:14.91
2 Marcin Brynda, Olecko, 00:50:28.93
3 Krystian Kalinowski, Białystok, 00:50:37.49
4 Kamil Borawski, Suwałki, 00:51:34.80
5 Anna Gosk, Białystok, 00:51:37.20
6 Janusz Kosatko, Bemowo Piskie, 00:52:29.47
7 Przemysław Jurek, Warszawa, 00:53:21.36
8 Eliza Ostaszewska, Augustów, 00:54:32.26