Centrum Informacji Turystycznej   Zasady zwiedzania parku   Nasza oferta  
Zagospodarowanie szlaków    Przewodnictwo   Wypozyczalnie   Kuchnia regionalna  
Partnerzy Projektu "Do zobaczenia nad Wigrami"   Inne atrakcje   Strona glówna


   

   

Ścieżki edukacyjne

   

   

Las”  „Suchary”   „Jeziora”   „Puszcza”   „Samle”    „Eksploatacja dóbr puszczańskich”   „Dary Natury

   

   

Las

  

Początek ścieżki znajduje się przy siedzibie parku w Krzywem, gdzie jest zlokalizowana również wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami”, wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” i wystawa rzeźb oraz Centrum Informacji Turystycznej WPN. Na sali konferencyjnej można obejrzeć film o Wigierskim Parku Narodowym, a w obiekcie „Dziupla” zorganizować ognisko.

  

Czas zwiedzania około 50 min. Ścieżka wiedzie wokół jeziorka Suchar I. Na trasie ścieżki znajduje się kilka siedlisk leśnych występujących na terenie WPN: grąd, łęg, bór mieszany i bagienny, a także stanowisko archeologiczne z epoki kamienia.

  

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj».

  

Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć w informacji turystycznej kartę wstępu do WPN.

W Centrum Informacji Turystycznej można zamówić przewodnika, który będzie Ci towarzyszył na ścieżce lub kupić przewodnik „Las” oraz inne materiały informacyjne.

do góry

  

  

  

Suchary

  

Początek ścieżki znajduje się w odległości 800 m od siedziby parku w Krzywem, gdzie jest zlokalizowana wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami”, wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” i wystawa rzeźb. Na sali konferencyjnej można obejrzeć film o Wigierskim Parku Narodowym, a w obiekcie „Dziupla” zorganizować ognisko.

  

Czas zwiedzania około 2 godz. Ścieżka prowadzi wokół śródleśnych jezior (sucharów), przez lasy torfowiskowe z charakterystycznymi roślinami i zwierzętami. Na trasie ścieżki można zobaczyć żeremia i zgryzy bobrowe, a przy odrobinie szczęścia bobry. Ścieżka została wyposażona w kładki przez tereny podmokłe, zadaszone miejsce odpoczynku oraz platformę widokową.

  

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj».

  

Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć w informacji turystycznej kartę wstępu do WPN.

W Centrum Informacji Turystycznej można zamówić przewodnika, który będzie Ci towarzyszył na ścieżce lub kupić przewodnik „Suchary” oraz inne materiały informacyjne.

do góry

  

  

  

Płazy

  

Ścieżka znajduje się we wsi Rosochaty Róg. Czas zwiedzania około 1 godz. Przebiega ona wokół drobnych oczek” wodnych specjalnie odtworzonych dla płazów. Wyposażona jest w 6 tablic informacyjnych oraz kładkę i pomost. Ścieżkę tę podobnie jak pozostałe można zwiedzać przez cały rok. Najlepszym jednak okresem do obserwacji płazów jest wiosna, kiedy zwierzęta te odbywają gody.

  

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj».

  

Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć kartę wstępu do WPN. Kartę nabędziesz m.in. w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem, na wystawie „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku – 1 km od początku ścieżki.

do góry

  

  

  

Jeziora

  

Ścieżka znajduje się w południowej części jeziora Wigry na Słupiu koło Gawrych Rudy, początek trasy jest nad Zatoką Słupiańską koło półwyspu Łasocha. Czas zwiedzania około 2 godz. Ścieżka pozwala zapoznać się z historią terenu, jego geomorfologią oraz trzema jeziorami WPN: Wigry, Suchar Wielki i Długie. Znajdują się tu tablice opisujące gatunki drzew, krzewów i zwierząt, które tu występują.

  

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

  

Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć kartę wstępu do WPN. Kartę nabędziesz m.in. w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem, w Ośrodku Edukacji Środowiskowej na Słupiu, w Kompleksie Turystycznym „U Jawora” w Gawrych Rudzie.

do góry

  

  

  

Puszcza

  

Trasa ścieżki zlokalizowana jest w Wysokim Moście, położonym na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, nad rzeką Czarna Hańcza. Czas zwiedzania około 3 godz. Na ścieżce umiejscowiono 8 przystanków: Stare trakty, Czarna Hańcza, Stanowisko archeologiczne, Kamedulska smolarnia, Morena czołowa, Żurawinowe Bagno, Starodrzew, Suchar Konopniak.

 

Więcej informacji o ścieżce znajdziesz tutaj»

 

Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć kartę wstępu do WPN. Kartę nabędziesz m.in. w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem, leśniczówce WPN w Wysokim Moście.

do góry

  

 

  

Samle

 

Ścieżka znajduje się w północnej części Parku. Jej nazwa odnosi się do pobliskich jezior, a także historycznej osady z XVII wieku. Trasa rozpoczyna się w Nowej Wsi i biegnie w pobliżu rzeki Samlanki oraz jezior Samle Duże i Małe, Gałęziste, Białe Pierciańskie i Królówek. Na ścieżce zobaczymy m.in. kapliczki, czy okopy z czasów II wojny światowej.

Czas przejścia ścieżki to ok. 2,5 godziny (4,8 km długości). Na każdym z przystanków umieszczone są tablice informujące o najciekawszych miejscach z przyrodniczego, bądź historycznego punktu widzenia.

Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć kartę wstępu do WPN. Kartę nabędziesz m.in. w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem, czy w leśniczówce Krzywe.
 

do góry

 

 

  

Eksploatacja dóbr puszczańskich

  

Znajduje się częściowo na trasie Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej, w Gawrych Rudzie oraz w Leszczewku. Ścieżka informuje o formach użytkowania zasobów puszczańskich w przeszłości. Przystanki na ścieżce: Bartnictwo, Binduga, Gospodarka leśna, Hutnictwo, Kolejka leśna, Ostęp, Wapiennik. Można ją zwiedzać jadąc kolejką, rowerem lub przemierzając pieszo.

  

Przed wejściem na ścieżkę należy nabyć kartę wstępu do WPN. Kartę nabędziesz m.in. w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem, w Zespole Kolejki Wąskotorowej w Płocicznie oraz w leśniczówce WPN w Bryzglu.

do góry

  

  

  

Dary Natury

  

Ścieżkę tworzy sześć tradycyjnych wiejskich ogródków zlokalizowanych przy siedzibie WPN w Krzywem i przy szkołach w Maćkowej Rudzie, Płocicznie, Nowej Wsi i Przebrodzie. Ścieżka jest efektem projektu ochrony i przywracania ogródków wiejskich, dawnych odmian kwiatowych i ziół użytkowych, zrealizowanym w 2006 roku. W ogródkach można zobaczyć piękno tradycyjnych odmian: aksamitki, astry, chryzantemy, cynie, dalie, dzwonki, firletki, floksy, goździki brodate, irysy, lilie smolinosy, liliowce, łubiny, kosmosy, maciejka, mak ogrodowy, malwy, marcinki, orliki, ostróżki, rudbekie, słoneczniki, słoneczniczki, szafirki, tulipany, złocienie i wiele innych. 40 gatunków zostało opisanych na tabliczkach informacyjnych znajdujących się przy siedzibie parku.

do góry

  

  

  

  


Centrum Informacji Turystycznej   Zasady zwiedzania parku   Nasza oferta  
Zagospodarowanie szlaków    Przewodnictwo   Wypozyczalnie   Kuchnia regionalna  
Partnerzy Projektu "Do zobaczenia nad Wigrami"   Inne atrakcje   Strona glówna