.

Warsztaty dla instruktorów działań ekologicznych - Program Ekozespołów

W dniach 12 - 13 października w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywym odbywały się warsztaty dla instruktorów działań ekologicznych pod hasłem "Program Ekozespołów". W warsztatach uczestniczyli nauczyciele ze szkół podstawowych z terenu i otuliny Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego: SP w Karolinie, SP w Maćkowej Rudzie, Zespół Szkół w Płaskiej, SP w Zielonym Kamedulskim, SP Nr 4 w Suwałkach, SP Nr 5 w Suwałkach, SP Nr 11 w Suwałkach, SP w Jeglińcu, SP w Przebrodzie, SP w Starym Folwarku, SP w Mikołajewie, SP w Udziejku i SP w Kaletniku. 

Program warsztatów wprowadzał uczestników w zagadnienia wykorzystania materiałów edukacyjnych Programu Ekozespołów w realizacji ścieżek edukacyjnych, planowania przedsięwzięć związanych z ekologicznym i zdrowym trybem życia w szkole i społeczności lokalnej oraz angażowania uczniów do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska w domu, szkole i najbliższym otoczeniu. Po okiem doświadczonych  - nauczyciela konsultanta edukacji ekologicznej i geograficznej Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, a jednocześnie kierownika Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej (na zdjęciu) oraz Zdzisława Nitaka - Prezesa Fundacji GAP Polska, uczestnicy opracowali plany realizacji Programu Ekozespołów oraz kampanii ekologicznych w swoich szkołach. 

Pani Alicja Szarzyńska
Instruktorka programu -  Pani Alicja Szarzyńska
(fot. M.Kamiński)
Uczestniczki warsztatów (fot.M.Kamiński)
Uczestniczki warsztatów
(fot.M.Kamiński)

Warsztaty były także świetną okazją do wymiany doświadczeń między uczestnikami i między uczestnikami a pracownikami dydaktycznymi obu parków - Suwalskiego i Wigierskiego. Ustalono plan dalszych prac nauczycieli z młodzieżą, która zechce uczestniczyć w Programie. Opiekunowie otrzymają Poradniki instruktora szkolnych działań ekologicznych oraz komplet materiałów dla swoich ekozespołów (karty badawcze wytwarzania odpadów, zużycia wody i energii, ankiety zachowań proekologicznych, podręczniki ekozespołu Młodzieżowa kampania ekologicznego stylu życia - Razem chronimy Ziemię).

Serdecznie zachęcamy nauczycieli - instruktorów, którzy podejmą się realizacji Programu Ekozespołów ze swoimi podopiecznymi do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem "Nasze działania na rzecz Ziemi - czyli Ekozespoły w naszej szkole"

Wszyscy zainteresowani ciekawymi propozycjami działań na rzecz środowiska mogą zasięgnąć informacji o Programie Ekozespołów w Sekcji Edukacji Wigierskiego Parku Narodowego. 

(Opracowane m.in. na podstawie materiałów Fundacji GAP Polska i Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli)

[ Program ekozespołów ]  [ Regulamin konkursu ] [ Strona główna WPN ]

.