Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 14/2011 Dyrektora WPN z dnia 23.05.2011 r.


    

Zasady udostępniania obszaru Wigierskiego Parku Narodowego do badań naukowych
i monitoringu przyrodniczego

   

1. Badania naukowe oraz monitoring przyrodniczy na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, zwanego dalej „Parkiem”, mogą być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu zgody dyrektora Parku.

2. Na potrzeby badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego udostępnia się cały teren Parku (obszary objęte ochroną ścisłą, czynną i krajobrazową).

3. Pozwolenia na prowadzenie badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego wydawane są na pisemny wniosek składany do dyrektora Parku.

4. Decyzję o wydaniu zgody na prowadzenie badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego podejmuje dyrektor Parku, który może na ten temat zasięgnąć opinii Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego.

5. Wzór wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego stanowi załącznik nr 2.

6. Projekt pozwolenia na prowadzenie badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego przygotowuje Pracownia Naukowo-Edukacyjna, w oparciu o wniosek o wydanie pozwolenia. Pracownia prowadzi również ewidencję badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego, a w razie potrzeby przygotowuje materiały dotyczące planowanych prac badawczych, w celu zasięgnięcia opinii właściwych merytorycznie członków Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego.

7. Zgodę na prowadzenie nowych tematów badawczych dyrektor Parku podejmuje w terminie do 6 tygodni.

8. Pozwolenie na prowadzenie badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego ważne jest przez jeden rok i w każdym następnym roku musi być odnawiane. Niezastosowanie się do warunków określonych w pozwoleniu spowoduje utratę jego ważności, poniesienie konsekwencji zgodnie z obowiązującym prawem i może być podstawą odmowy wydania kolejnych pozwoleń.

9. Pozwolenie na prowadzenie badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego upoważnia do wstępu na teren Parku bez karty wstępu.

10. Zakładanie powierzchni badawczych na terenie Parku wymaga uzgodnienia ich lokalizacji, oznakowania granic i rozmieszczenia urządzeń pomiarowych. Po założeniu powierzchni w terenie prowadzący badania zobowiązany jest do przekazania Parkowi dokumentacji kartograficznej z naniesionymi granicami powierzchni oraz opisem technicznym zainstalowanych urządzeń pomiarowych. Powierzchnie czasowe powinny być zlikwidowane po wykonaniu badań, wszelkie oznaczenia i wyposażenie usunięte, a teren przywrócony do stanu wyjściowego.

11. Pozwolenie na prowadzenie badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego należy przedstawiać każdorazowo na żądanie pracowników Parku.

12. Instytucja lub osoba otrzymująca pozwolenie na prowadzenie badań naukowych oraz monitoringu przyrodniczego jest zobowiązana przedłożyć dyrektorowi Parku sprawozdanie z przeprowadzonych w danym roku badań, najpóźniej do końca lutego następnego roku kalendarzowego. Brak sprawozdania może skutkować brakiem przedłużenia pozwolenia na następny rok.

13. Po zakończeniu badań osoba prowadząca badania naukowe oraz monitoring przyrodniczy jest zobowiązana dostarczyć do dyrekcji Parku, w terminie trzech miesięcy od zakończenia badań, sprawozdanie końcowe, a po opublikowaniu wyników badań co najmniej jeden egzemplarz publikacji.