Załącznik do ZARZĄDZENIA NR 13/2015 DYREKTORA WIGIERSKIEGO PARKU NARODOWEGO

z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie regulaminu pomostu  na jeziorze Wigry przy Muzeum Wigier

w Starym Folwarku

 

 

REGULAMIN POMOSTU

 

1. Właścicielem pomostu jest WIGIERSKI PARK NARODOWY, Krzywe 82, 16-402 Suwałki,
tel. +48 87 563 25 40; administratorem jest Muzeum Wigier, Stary Folwark 50, 16-402 Suwałki,
tel. +48 87 563 01 52 lub +48 510 992 695.

2. Pomost jest niestrzeżony i udostępniany dla osób odwiedzających Wigierski Park Narodowy. Korzystanie z pomostu i miejsc cumowania jest nieodpłatne.

3. Pomost jest podzielony na dwie oznakowane i wydzielone za pomocą bariery części. Część zachodnia przeznaczona jest dla plażowiczów i turystów pieszych; część wschodnia przeznaczona jest do cumowania i dla osób korzystających z jednostek pływających. Zasady cumowania jednostek pływających określone są w drugiej części regulaminu.

4. Dzieci do lat 12 mogą przebywać na pomoście wyłącznie pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna.

5. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu użytkowników pomostu zabrania się:

a. skakania z pomostu do wody,

b. biegania po pomoście,

c. siadania na barierkach pomostu,

d. zakłócania ciszy,

e. zanieczyszczania wody, pomostu i terenu wokół pomostu,

f. palenia tytoniu na pomoście i używania otwartego ognia,

g. wrzucania do wody jakichkolwiek przedmiotów,

h. wprowadzania zwierząt,

i. naruszania konstrukcji i wyposażenia pomostu,

j. plażowania na wschodniej części pomostu, która przeznaczona jest do cumowania jednostek pływających, k. wnoszenia i spożywania alkoholu i innych środków odurzających oraz korzystania z pomostu przez osoby, których stan wskazuje na spożycie alkoholu lub środków odurzających.

6. Na pomoście i terenie przyległym nie może być prowadzona działalność zarobkowa.

7. Wigierski Park Narodowy nie ponosi odpowiedzialności za utratę lub uszkodzenia mienia osób korzystających z pomostu i zacumowanych do pomostu jednostek pływających.

8. Osoby korzystające z pomostu ponoszą pełną odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody. Za osoby niepełnoletnie odpowiedzialność materialną ponoszą ich prawni opiekunowie.

9. Osoby korzystające z pomostu mają obowiązek zapoznania się z niniejszym regulaminem i przestrzegania zapisów w nim zawartych.

10.W zakresie korzystania z pomostu należy stosować się do poleceń służb Wigierskiego Parku Narodowego.

11.Wigierski Park Narodowy zastrzega sobie prawo do interpretacji niniejszego regulaminu. Odstępstwa od regulaminu wymagają zgody dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego lub kierownika Muzeum Wigier.

Zasady cumowania jednostek pływających

12.Jednostki pływające mogą cumować jedynie przy wschodniej części pomostu. W przypadkach szczególnych (np. wyjątkowo złe warunki atmosferyczne) jednostki pływające mogą cumować przy zachodniej stronie pomostu (od strony plaży).

13. Jednostki pływające muszą być cumowane za pomocą dwóch cum: cumy dziobowej do pomostu oraz za pomocą cumy rufowej do boi lub kotwicy.

14. Pierwsze miejsce cumowania od strony jeziora oznakowane białą linią na pokładzie pomostu przeznaczone jest do cumowania łodzi WPN, WOPR, Straży Pożarnej i Policji. Cumowanie innych jednostek w tym miejscu jest zabronione.

15.Do cumowania jednostek pływających uprawnia KARTA CUMOWANIA wydawana w punkcie informacyjno-kasowym Muzeum Wigier. Karta cumowania wydawana jest do wyczerpania wolnych miejsc przy pomoście. Statki żaglowe muszą posiadać ponadto ważną kartę wstępu dla jednostek żeglarskich.

16.Jednostki pływające mogą cumować przy pomoście przez okres nieprzekraczający jednej doby. Dłuższy pobyt wymaga uzgodnienia możliwości cumowania jednostki z upoważnionym pracownikiem Muzeum Wigier.

17. Kartę cumowania należy umieścić w widocznym miejscu jednostki pływającej.

18.W przypadku nieprzestrzegania zasad korzystania z pomostu przez użytkowników jednostek pływających, podjęte zostaną kroki w celu usunięcia jednostki pływającej na koszt jej właściciela.

19.Telefony alarmowe:

Straż Parku: 607 559 004

Europejski Numer Alarmowy: 112

Policja: 997

Straż Pożarna: 998

Pogotowie Ratunkowe: 999

WOPR: 600 100 100

 

Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego

Wzór karty cumowania:

 

  

  

   

  

Powrót