Ogólnopolski konkurs ekologiczny pt. „A może na ryby ...”

  

  

Druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wędkarsko – Ekologicznego odbyła się 15-16 sierpnia 2009 r. Konkurs był skierowany do młodzieży i osób dorosłych z terenu całego kraju, a także naszych mieszkańców. Osoby odwiedzające park przybywają tu w poszukiwaniu aktywnych form wypoczynku, w tym uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Chcieliśmy aby poziom ich wiedzy o terenach chronionych był dobry dlatego organizacja tego typu imprezy była okazją do przekazania wiedzy nie tylko o naszym parku ale o wartościach kulturowych, zabytkach i zasadach zachowania się w tak szczególnych miejscach.

  

Impreza dwudniowa pozwoliła na przekazanie wiedzy ekologicznej, przyrodniczej i historycznej. Przygotowane został testy z wiedzy ekologiczno-wędkarskiej i walorów przyrodniczych Wigierskiego Parku Narodowego.

  

Pierwszy dzień był dniem otwartym. W wykładach i prezentacjach uczestniczyli nie tylko zgłoszeni zawodnicy, ale ich rodziny i wszystkie osoby zainteresowane. W dalszej części dnia odbyły się zawody zręcznościowe – rzuty ciężarkiem do Tarczy Arenberga, quizy związane z tematyką wodną, konkursy wiedzy ekologiczno-wędkarskiej i o Wigierskim Parku Narodowym. W każdej konkurencji warsztatów można było wygrać nagrody rzeczowe, które sprawiły miłą niespodziankę i wielką radość zwycięzcom. Dzień przygotowań teoretycznych do zawodów uświetnił występ zespołu folklorystycznego „Wigranie” i przedstawienie gwarą suwalską „Legendy o siei wigierskiej” przez szkolną grupę teatralną z SP w Maćkowej Rudzie. Pierwsza część imprezy, która miała miejsce w Muzeum Wigier w Starym Folwarku miała charakter edukacyjny i artystyczny. Druga część imprezy to towarzyskie zawody wędkarskie, które odbyły się 16 sierpnia nad Zatoką Krzyżańską j.Wigry.

  

  

Zwycięzcami zawodów wędkarskich zostały następujące osoby:

  

Łukasz Grabek, Suwałki – I miejsce w I kat. wiekowej

Arkadiusz Wierzbicki, Stary Folwark - I miejsce w II kat. wiekowej

Kazimierz Maksymiuk, Suwałki - I miejsce w III kat. wiekowej

Piotr Matulewicz, Suwałki - II miejsce w III kat. wiekowej

Dariusz Wierzbicki, Stary Folwark - III miejsce w III kat. Wiekowej

  

Bezkonkurencyjny w zawodach "o największą złowioną rybę" i "o największą sumaryczną złowioną masę ryb" był Pan Kazimierz Maksymiuk z Suwałk, który też otrzymał najwięcej nagród rzeczowych.

  

Pozostałym zawodnikom Komisja sędziowska przyznała wyróżnienia.

  

Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

 

   Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i do zobaczenia za rok!

 

Opr. Wiesława Malinowska

   

   

   

Powrót