WIGIERSKI PARK NARODOWY

  

  

Proszę chwilę zaczekać, wczytuję ilustracje

   

 

      Praktyczny przewodnik dla odwiedzających Wigierski Park Narodowy

Strona główna WPN

  

  

  

  

  

 

OFERTA TURYSTYCZNA I EDUKACYJNA WPN-u  (cz.1 z 2)

 

 

Muzeum Wigier

  

Lokalizacja: Stary Folwark 50

Godziny otwarcia: wtorek – sobota 10.00 - 16.00, niedziela 10.00 - 14.00;

sezon letni: wtorek – sobota 10.00 - 17.00, niedziela 10.00 - 16.00.

Kontakt: tel.: 087 563 01 52; e-mail: muzeum.wpn@wigry.org.pl; www.wigry.win.pl/mw.

  

Muzeum mieści się w budynku dawnej Stacji Hydrobiologicznej, w której w latach 1927 – 1939 pracował pionier polskiej limnologii – Alfred Lityński. Zwiedzanie muzeum jest wycieczką w czasie i przestrzeni. W tym nowoczesnym obiekcie można poznać jezioro Wigry – od głębin i żyjących w nich organizmów, aż po świat przyrody nad jego brzegami. W muzeum można obejrzeć filmy i prezentacje multimedialne. Przekaz informacyjny kierowany do zwiedzających odbywa się poprzez plansze towarzyszące poszczególnym elementom wystawy (język – polski i angielski), monitory dotykowe z prezentacjami w dwóch językach – polskim i angielskim) oraz ulotki (materiały te zostały opracowane w kilku językach – polskim, angielskim, niemieckim i litewskim). Muzeum jest ośrodkiem edukacyjnym, gdzie prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży.

  

Muzeum Wigier oferuje:

1. Lekcje muzealne o różnorodnej tematyce, m. in.:

Alfred Lityński – badacz Wigier.

Epoka lodowcowa i kształtowanie krajobrazu.

Zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.

Zwierzęta WPN-u (bezkręgowce, ryby, ptaki, bobry).

Znaczenie i właściwości wody w przyrodzie.

Badanie właściwości wody, w tym wody jeziora Wigry.

Podstawowe zagadnienia związane z geologią.

Lekcja muzealna trwa maksymalnie ok. 90 minut.

  

2. Prelekcje :

Ryby - mieszkańcy wigierskich wód.

Głąbiele - sielawa i sieja.

Człowiek nad Wigrami - od pradziejów do współczesności.

Restytucja bartnictwa na Suwalszczyźnie.

Tradycyjne odmiany drzew owocowych.

Jezioro Wigry i jego ochrona.

Bóbr.

Ptaki Wigierskiego Parku Narodowego.

  

  

  

  

  

Wystawa przyrodnicza ”Nad Wigrami”

  

Lokalizacja: Krzywe, siedziba dyrekcji WPN

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 7.00 - 15.00; w weekend na początku maja i połączony ze świętem Bożego Ciała oraz w czasie wakacji również w soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy 9.00 - 16.00.

Kontakt: tel. 0/87-5632562, 510992672, e-mail: turystyka@wigry.org.pl.

  

Zgromadzono tu wypreparowane okazy zwierząt – ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb, owadów. Na ścianach umieszczone zostały zdjęcia z różnymi siedliskami występującymi w parku. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się akwarium z rodzimymi gatunkami ryb. Zainteresowani geomorfologią mogą zapoznać się z modelem lodowca oraz formami rzeźby terenu, a miłośników historii na pewno zainteresują krzemienne narzędzia, opis kultury łowców reniferów, model jaćwieskiego grodziska, a także „oś czasu” pokazująca najważniejsze wydarzenia od czasów lodowca po czasy współczesne. Na wystawie znajduje się również model dawnego gospodarstwa wiejskiego. Największym jednak zainteresowaniem zwłaszcza wśród turystów młodszych cieszą się kioski multimedialne, gdzie można obejrzeć filmy o WPN‑ie, bobrze, prezentacje, gry i quizy przyrodnicze. Oglądającym podczas zwiedzania sali towarzyszą odgłosy ptaków i ssaków. Grupom zorganizowanym proponujemy zwiedzanie wystaw połączone z prelekcją o WPN-ie z przewodnikiem lub filmem. Prelekcje, projekcje filmów przyrodniczych i kulturowych odbywają się w sali konferencyjnej zlokalizowanej obok wystawy. Sala na 40 osób wyposażona jest w sprzęt audiowizualny i multimedialny.

  

  

Wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia”

  

Lokalizacja: Krzywe, przy leśniczówce w pobliżu siedziby dyrekcji WPN.

Godziny otwarcia i kontakt taki sam jak w przypadku wystawy przyrodniczej „Nad Wigrami”.

  

Wystawa znajduje się w pobliżu siedziby parku, przy leśniczówce Krzywe, w budynku gospodarczym pochodzącym z lat 20. XX wieku. Zgromadzono tu ponad 800 eksponatów, które ofiarowali mieszkańcy parku w ramach konkursu „Ocalić od zapomnienia”. W pierwszym pomieszczeniu zwanym „wozownią” zobaczymy: wóz żelaźniak, wasąg, uprzęże konne, ubranie woźniczego, żarna. Dwie następne izby pokazują wyposażenie kuchni i pokoju gościnnego z przełomu XIX/XX wieku. W czwartej izbie zgromadzono sprzęty do obróbki lnu, warsztat i sprzęt stolarski, narzędzia rolnicze, pszczelarskie, rymarskie, leśne i rybackie. W ostatnim pomieszczeniu są maszyny rolnicze, takie jak: młockarnia, snopowiązałka, arfa, kierat. Na zewnątrz wystawy można przyjrzeć się tradycyjnemu ogródkowi wiejskiemu ze starymi odmianami kwiatów i ziół oraz innym starym narzędziom rolniczym.

  

  

  

  

Stała wystawa poplenerowa „Rzeźby w kamieniu”

  

Lokalizacja: Krzywe, pod otwartym niebem na placu przed siedzibą dyrekcji WPN

  

Wystawa jest efektem międzynarodowych plenerów rzeźby w granicie Integrart, w latach 1999  2002. W plenerach uczestniczyło wielu artystów różnych narodo- wości: Polacy, Niemcy, Francuzi, Litwini, Białorusini, Amerykanie, Japończycy.

  

  

Wystawa „Historia i tradycja rybołówstwa nad Wigrami”

  

Lokalizacja: Czerwony Folwark, baza rybacka WPN.

Godziny otwarcia: tylko w sezonie letnim codziennie 8.00 - 20.00

Kontakt: tel. 0510992693, 0/87-5632562, 510992672; e-mail: turystyka@wigry.org.pl.

  

Wystawa skierowana jest do miłośników rybactwa i wędkowania. Na licznych posterach przedstawiono walory przyrodnicze i kulturowe okolic jeziora Wigry. Na wystawie znajduje się wiele ciekawych eksponatów, m. in. dłubanka, łódź, kuter, kruszarka do lodu, model aparatu inkubacyjnego ikry oraz liczny sprzęt rybacki stosowany do połowu ryb i raków. Na wystawie można obejrzeć wypreparowane okazy niektórych gatunków ryb. Zwiedzanie wzbogacają prezentacje i filmy o tematyce rybackiej oraz pokazujące wykonywane zabiegi ochronne w wodach WPN-u.

 

 

 

  

Ciąg dalszy oferty

  

  

  

© Wigierski Park Narodowy

Projekt i wykonanie: KAJA