.

4.2.4. Spływy po pniach drzew (c.d.)

Średnia roczna wartość przewodności elektrolitycznej wód spływających po pniach świerków (40,5 mS/m) była wyższa od przewodności, jaką stwierdzono dla wód spływających po pniach sosen (28,4 mS/m). Obje wartości były najwyższymi od czterech lat prowadzenia badań (Tab. 18), jednak w stosunku do wartości średniej z całego okresu badań zaznaczyło się obniżenie przewodności, zwłaszcza w przypadku wód spływających po pniach świerków (Rys. 50). 



Rys. 50. Przewodność elektrolityczna wody spływającej po pniach sosen i świerków w Sobolewie
Fig. 50. Conductivity of stemflow (pine and spruce) in Sobolewo 

Analiza wód spływających po pniach sosen wykazała, że stężenia wszystkich badanych jonów, za wyjątkiem jonów fosforowych, przewyższały wartości z poprzedniego roku (Tab. 18). Podobnie było w przypadku świerków z tym, że różnice te był mniejsze, a jedynymi jonami, których stężenie było niższe w stosunku do poprzedniego roku były jony chlorkowe. Stężenia badanych jonów oraz ich ładunki, jakie docierały do podłoża w poszczególnych miesiącach przedstawione zostały na rysunkach 51-56 oraz w tabelach 16 i 17. (zobacz na następnych stronach - c.d. tego rozdziału)


Fot. 1. Kolektor do zbierania wody spływającej z pnia drzewa
Photo 1.Collector for throughfall




Rys. 51. Ładunki sumaryczne i średnie miesięczne stężenia N-NH4, N-NO3 i S-SO4 w wodzie spływającej po pniach sosen na tle miesięcznych wysokości opadu w 2002 roku (Sobolewo)
Fig. 51. Monthly loads and mean N-NH4, N-NO3 and S-SO4 concentrations with the background of stemflow (pine) in 2002 (Sobolewo)

Ciąg dalszy

.

.