WIGIERSKI PARK NARODOWY

  

  

Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  

WIGIERSKI OBSERWATOR

 

Sierpień

  

  

kliknij,
aby powiększyć

Byki jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) wytarły już scypuł z poroży. W sierpniu chmary byków rozpadają się. Samce jeleni czując zbliżający się okres rui poszukują spokojnych ostoi i intensywnie żerują. Jest to czas, w którym byki nabierają wagi i sił przed wyczerpującym wrześniowym rykowiskiem.

  

      

    

    

Najbardziej pospolite z naszych kaczek - krzyżówki (Anas platyrhynchos) wypierzyły się i są zdolne do lotu. Ptaki te, podobnie jak większość kaczek, w czasie letniego pierzenia gubią większość piór, tym samym na pewien czas tracąc zdolność do latania. W tym niebezpiecznym dla nich okresie, żeby przetrwać, chowają się w trudno dostępne miejsca. Samce tracą wówczas piękne barwy godowe i upodabniają się do samic. Sierpień jest miesiącem, w którym krzyżówki rozpoczynają przeloty w poszukiwaniu żeru.

  

  

Sierpień jest czasem obfitości. Wszystkożerne jenoty (Nyctereutes procyonoides) wykorzystują ten okres intensywnie żerując. Zjadają jagody, owoce, myszy, ptaki, drobne ssaki, żaby, owady a nawet ryby. Jenot jest jedynym psowatym, który przesypia część zimy dlatego musi zgromadzić dostateczny zapas tłuszczu. Te osobniki, którym to się nie powiedzie nie zasypiają na zimę i zazwyczaj giną.

  

Suknia młodych saren (Capreolus capreolus) straciła swoje plamkowane umaszczenie. Sierść koźląt nie różni się w zasadzie od letniej dorosłej sarny. Tegoroczne sarny będą towarzyszyć matkom do wiosny następnego roku.

  

  

  

  

Tekst: Wojciech Misiukiewicz

Fotografie: Małgorzata Januszewicz

   

   

   

   

Powrót