WIGIERSKI PARK NARODOWY

  

  

Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  

WIGIERSKI OBSERWATOR

 

Lipiec

  

  

kliknij,
aby powiększyć

Dojrzałe byki jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) kończą budowę poroża. W lipcu wieniec okrywa jeszcze scypuł, który przez cały okres wzrostu ochraniał rozwijający się oręż delikatną warstwą skórną. W scypule ukryte są naczynia krwionośne, które dostarczają substancji potrzebnej do szybkiej budowy poroża.

  

  

  

  

Wigry i inne jeziora parku stały się stołówką coraz bardziej licznych stad kormoranów czarnych (Phalacrocorax carbo). Pomimo, iż na terenie Wigierskiego Parku Narodowego gatunek ten nie lęgnie się, to jednak przylatuje on z lęgowisk zlokalizowanych w niedalekim sąsiedztwie na jeziorach Gaładuś i Serwy. Tegoroczne młode oraz osobniki dorosłe nie tylko żerują na wigierskich jeziorach ale również nocują porzucając miejsca, w których zostały wychowane.

  

  

W połowie lipca rozpoczęła się ruja saren (Capreolus capreolus). W okresie tym dorosłe kozły poszukują rujnych kóz, które wabią potencjalnych partnerów specyficznym piskiem. Gonitwy saren są charakterystycznym spektaklem sarnich godów. Po kilkunastokrotnym pokryciu kozy, rogacz porzuca ją i poszukuje innej.

       

   

   

   

    Tekst i zdjęcia: Wojciech Misiukiewicz

   

   

   

   

   

Powrót