WIGIERSKI PARK NARODOWY

  

  

Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  

WIGIERSKI OBSERWATOR

 

Czerwiec

  

  

kliknij,
aby powiększyć


  

  

  

Jeszcze w pierwszej połowie czerwca obserwowano ptaki wodno-błotne wysiadujące jaja na gniazdach. Łabędzie nieme (Cygnus olor) na terenie Wigierskiego Parku Narodowego gniazdują stosunkowo nielicznie, gości tu bowiem 20-25 par. Jednak na Wigrach stale przebywa około 50-60 ptaków nielęgowych. Łabędzie gniazda budują w trudno dostępnych miejscach, zwykle w trzcinach, wyjątkowo na lądzie. Jaja wysiadywane są przez około 35 dni tylko przez samicę, samiec pozostaje w pobliżu broniąc w razie potrzeby gniazda.

  

  

W czerwcu byki jeleni (Cereus elaphus) budują swoje poroża. Rozwijające się poroże jest całkowicie okryte tzw. scypułem. W nowopowstającym wieńcu, dzięki naczyniom krwionośnym rozprowadzane są substancje odżywcze. Z początku jest on zbudowany z tkanki łącznej, a już po trzech miesiącach prawie całkowicie kostnieje.

  

  

  

Dzięcioł duży (Dendrocopos major) jest gatunkiem lęgowym nad- wigierskich lasów. Dziupla wykuta w pniu lub bocznym konarze, umieszczona jest zazwyczaj na wysokości od 0,5 do 20 m nad ziemią. W czerwcu zlokalizowanie gniazda dzięcioła jest bardzo proste - młode, żebrząc o pokarm zdradzają swoją obecność piskliwym głosem, który jest słyszalny nawet z kilku- dziesięciu metrów.

   

   

Tekst: Wojciech Misiukiewicz
Zdjęcia: Małgorzata Januszewicz

   

   

   

   

Powrót