WIGIERSKI PARK NARODOWY

  

  

Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  

WIGIERSKI OBSERWATOR

 

Maj

  

  

kliknij,
aby powiększyć

Trwa sezon lęgowy ptaków. Część gatunków już wyprowadziła swoje lęgi. W parku możemy obserwować samice gągołów (Bucephala clangula), które wodzą swój liczny przychówek na wigierskich jeziorach, w tym na sucharach. Pisklęta po wylęgnięciu z jaj opuszczają gniazdo po pierwszym dniu. Kaczęta już podczas pierwszego kontaktu z wodą potrafią nurkować łowiąc pokarm zwierzęcy. Dorosłe osobniki nurkują na głębokość do 4 m.

 

Czajka (Vanellus vanellus) jest nielicznie lęgnącym się ptakiem parku. Swoje gniazda zakłada na ziemi pośród niskich roślin. Jaja wysiadywane są przez okres 21-28 dni przez oboje rodziców. Dorosłe czajki potrafią bronić swojego gniazda atakując drapieżnika z powietrza. Pisklęta usamodzielniają się po 5 tygodniach, dojrzewają w pierwszym roku życia.

  

Kowalik (Sitta europaea) jest jedynym krajowym ptakiem, który potrafi chodzić po pniach drzew głową w dół. Gniazdo zakłada w dziuplach, których sam nie wykuwa. Jeśli dziupla ma zbyt duży otwór potrafi zmniejszyć go zalepiając wejście gliną oraz iłem. W tej chwili, po 15 dniach wysiadywania kowaliki karmią swoje młode. Ich pokarmem są motyle, pająki, pluskwiaki.

       

   

   

   

    Tekst i zdjęcia: Wojciech Misiukiewicz

   

   

   

   

   

Powrót