WIGIERSKI PARK NARODOWY

  

  

Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  

WIGIERSKI OBSERWATOR

 

Marzec

  

  

kliknij,
aby powiększyć


 

  

W połowie marca na obszarze parku pojawiły się powracające z zimowisk ptaki, które jesienią opuściły nasz kraj. Jako jedne z pierwszych pojawiły się żurawie, czajki, skowronki. Do zimujących na wodach parku niektórych gatunków ptaków, dołączają teraz inne, które opuściły „polski biegun zimna” na okres zimy. Należą do nich łabędzie nieme (Cygnus olor). Ptaki te obierają teraz terytoria lęgowe, które samiec aktywnie broni.

  


 

 

Marzec jest miesiącem aktywności jenotów (Nyctereutes procyonoides). Drapieżniki te zimę przespały w podziemnych norach. Opuściły je niedawno i teraz trwa czas ich zalotów. Cieczka (ruja) tych psowatych trwa niespełna tydzień. W kwietniu lub maju, po prawie 70. dniach ciąży na świat przyjdą młode. Mioty jenotów są bardzo liczne, bywa że rodzi się nawet do 15. szczeniąt.

  


 

Na oblodzonych brzegach rzek i jezior łatwo możemy zaobserwować wydrę (Lutra lutra). Jej obecność zdradzają też szczątki żeru i odchody. Latryny wydry odnajdziemy na wystających z wody kamieniach, pochylonych drzewach i ziemi. W odchodach kiełbaskowatego kształtu widoczne są łuski i ości ryb, skorupki raków, szczątki płazów, a nawet roślin.

   

   

   

Tekst: Wojciech Misiukiewicz
Zdjęcia: Małgorzata Januszewicz

   

   

   

   

Powrót