WIGIERSKI PARK NARODOWY

  

  

Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  

WIGIERSKI OBSERWATOR

 

Styczeń

  

  

kliknij,
aby powiększyć


 

  

Styczeń jest miesiącem rui bobrów (Castor fiber). Zaloty tych gryzoni odbywają się w wodzie. Akt miłosny odbywa się na ogół w wodzie, a zdarza się że również pod lodem. W czasie rui zwierzęta zachowują się głośno, często popiskują. Zwierzęta podczas godów uganiają się za sobą w wodzie, bywa, że ich miłosne igraszki możemy zaobserwować również w ciągu dnia. Samice bobrów wydadzą na świat młode bobrzęta w kwietniu lub maju.

  

  

Zima jest okresem, w którym ptaki obdarzają nas szczególnym zaufaniem. Możemy je łatwo obserwować przy przygotowanych przez nas wcześniej karmnikach. Musimy jednak pamiętać, iż organizując taką stołówkę powinniśmy uzupełniać ją systematycznie. Nagłe zaprzestanie dokarmiania może spowodować, iż przyzwyczajone do naszej pomocy ptaki będą czekały na nią i przed mroźną nocą stracą szansę na znalezienie nowego źródła pożywienia. Zwłaszcza w przypadku małych ptaków może to skutkować nawet ich śmiercią.

  

  


 

  

  

Łoś (Alces alces) jest największym przedstawicielem zwierzyny występującej w parku. Zimą łosie zjadają około 12 kilogramów pokarmu dziennie. Ze względu na wielkość ciała oraz proporcje długości nóg i szyi, gatunek ten jest przystosowany do ogryzania roślin na wysokości 50-200 cm nad ziemią. Długa, chwytna górna warga i ruchliwy język pomagają mu w sprawnym przygryzaniu pędów roślin drzewiastych i objadaniu ich z liści, pączków i krótkopędów. Zdarza się, iż żerowanie tych dużych zwierząt powoduje straty gospodarcze w lasach.

   

   

   

Tekst: Wojciech Misiukiewicz
Zdjęcia: Małgorzata Januszewicz

   

   

   

   

Powrót