WIGIERSKI PARK NARODOWY

  

  

Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  

WIGIERSKI OBSERWATOR

 

Październik

  

  

kliknij,
aby powiększyć


 

 

  

Październik jest miesiącem, w którym wody parku odwiedzają ptaki wodno-błotne. Podczas jesiennej migracji, w południowej części Wigier, możemy obserwować wielogatunkowe stada. Najliczniejszym gatunkiem jest łyska (Fulica atra). Łyska jest też najbardziej licznym gatunkiem gnieżdżącym się nad brzegami wigierskich jezior. Najlepszym miejscem do obserwacji ptaków w październiku jest wieża widokowa w Bryzglu.

  


 

 

 

 

Jesień jest okresem intensywnego żerowania borsuków (Meles meles). Przygotowują się one bowiem do zimy, odkładając podkład tłuszczu. Borsuk jest wszystkożerny, a w jego diecie duży udział stanowi pokarm roślinny: kłącza, bulwy, jagody, orzechy i inne owoce. Lubi zboża, zwłaszcza owies w fazie mleczka oraz kukurydzę. Zjada też drobne gryzonie, krety, jeże, płazy, ślimaki, dżdżownice, owady, z których najbardziej lubi osy i trzmiele. Ten największy przedstawiciel rodziny łasicowatych nie zapada w sen zimowy, tylko śpiączkę, którą może przerwać podczas ciepłych dni odwilży.

  


 

 

Październik jest okresem intensywnej pracy bobrów (Castor fiber). Zwierzęta przygotowując się do zimy gromadzą w tzw. „tratwach” zimowe magazyny żerowe. Spiżarnie takie zatopione są pod wodą w pobliżu komory gniazdowej żeremia bądź nory. Podczas trudnych zimowych dni stanowić będą zapas pokarmu, który jednak zazwyczaj wyczerpuje się już w połowie zimy. Zmusza to bobry do wyjścia na ląd i zgryzania kolejnych drzew i krzewów.

   

   

  

Tekst: Wojciech Misiukiewicz
Zdjęcia: Małgorzata Januszewicz

   

   

   

   

Powrót