WIGIERSKI PARK NARODOWY

  

  

Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  

WIGIERSKI OBSERWATOR

 

Październik

  

  

kliknij,
aby powiększyć

  

W październiku na jeziorze Wigry gromadzą się stada ptaków, które goszczą na naszych wodach podczas jesiennych wędrówek. Najliczniejszym gatunkiem pływającym jest łyska (Fulica atra). Bywa, ze podczas przelotów wody parku odwiedza ponad 5.000 tych ptaków, w licznych stadach, składających się z kilkudziesięciu do ponad 200 osobników. Stada łysek możemy obserwować z wieży widokowej w Bryzglu na terenie Obwodu Ochronnego Powały.

      

    

    

    

Licznie gromadzące się nad Wigrami łyski są obiektami polowań bielików (Haliaeetus albicilla). Na obszarze parku gnieżdżą się trzy pary tych drapieżnych ptaków. W bieżącym sezonie jedna para z sukcesem wyprowadziła lęg składający się z jednego młodego. Ciekawostką jest, że jesienią na jeziorze Wigry dorosłe bieliki, przyzwyczajone do obecności pływających jednostek rybackich, podlatują na niewielką odległość do pracujących na łodziach rybaków i chwytają wypadające z sieci ryby.

  

  

Październik jest miesiącem wytężonej pracy bobrów (Castor fiber). Gryzonie przygotowując się do zimy gromadzą gałęzie w swoich podwodnych spiżarniach. Taki zimowy magazyn żerowy, nazywany również „tratwą”, będzie wykorzystywany przez bobry jako pokarm podczas trudnych zimowych dni. W październiku zwierzęta intensywnie pracują ścinając drzewa i krzewy, które posłużą jako budulec do odbudowy i umacniania tam oraz żeremi.

  

  

Tekst i zdjęcia: Wojciech Misiukiewicz

   

   

   

   

Powrót