Nr 1/2003

TURYSTYKA, WĘDKARSTWO, REKREACJA

   

Anna Krzysztofiak 

      

Ścieżka edukacyjna

"PŁAZY"

(1)

 

 

    

Od roku 1999 na gruntach należących do wsi Rosochaty Róg funkcjonuje ścieżka edukacyjna „Płazy”. Przebieg trasy ścieżki oraz jej zagospodarowanie (kładka z pomostem, sześć barwnych tablic) umożliwiają turystom zapoznanie się w walorami przyrodniczymi małych zbiorników wodnych położonych w krajobrazie rolniczym. Również nauczyciele znajdą tu wyjątkowo korzystne warunki do prowadzenia zajęć z biologii, zwłaszcza z zakresu ekologii środowisk podmokłych, biologii płazów i innych organizmów słodkowodnych oraz ochrony przyrody. Szczególnie interesująca jest ta ścieżka późną wiosną, gdy drobne zbiorniki tętnią życiem, a na gody - ściągają do nich żaby, kumaki, grzebiuszki i traszki. Poszczególne przystanki usytuowano przy drobnych „oczkach” wodnych, odtworzonych specjalnie dla płazów w ramach kilku projektów finansowanych przez Ambasadę Królestwa Niderlandów, EkoFundusz oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

   

Do miejscowości Rosochaty Róg można dostać się autobusem PKS z Suwałk (około 12 km). Przy przystanku PKS znajduje się tablica informująca o przebiegu ścieżki i dwóch prowadzących do niej trasach: krótszej (około 0,8 km) i dłuższej, przez wieś Rosochaty Róg (około 3 km). Sama ścieżka ma długość około 0,5 km. 

  

Samiec kumaka nizinnego podczas wydawania głosów
(fot. L.Krzysztofiak) 

  

 

  

Trasa ścieżki edukacyjnej „Płazy” (M.Romański)

   

Poszczególne przystanki poświęcone są występującym na tym terenie gatunkom płazów oraz towarzyszącym im roślinom i innym zwierzętom. W zależności od wyboru wariantu trasy dojścia do ścieżki, na wycieczkę należy przeznaczyć od jednej do dwóch godzin.

   

Przystanek 1. 
Kumak nizinny Bombina bombina

  

Zbiornik wodny, nad którym zlokalizowany jest przystanek, został odtworzony przede wszystkim dla kumaka nizinnego i właśnie ten gatunek tu dominuje. Od wiosny do połowy lata można usłyszeć charakterystyczny, doniosły dźwięk wydawany przez samce tego płaza, przypominający wielokrotnie powtarzaną głoskę „u”. Uważnie przyglądając się powierzchni wody, można zaobserwować ciemno ubarwione od góry osobniki. Ich jaskrawe, pomarańczowo-czarne zabarwienie brzusznej strony ciała widoczne jest u samców podczas wydawania dźwięku. Tablica stojąca tuż obok zbiornika informuje o najważniejszych aspektach biologii i ekologii kumaka.

  

ciąg dalszy    

   

   

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł