Nr 1/2002

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Dąbrowska

MINĘŁA ZIMA

 

   

28 stycznia, podczas ferii, wraz z PTTK, zorganizowaliśmy spotkanie z młodzieżą. Uczestnicy spotkania - młodzież szkół podstawowych i gimnazjów, ponad 50 osób, zwiedziła parkowe wystawy: przyrodniczą i etnograficzną oraz wzięła udział w konkursie krajoznawczym. Nie lada atrakcją były, prowadzone przez przewodnika WPN, zajęcia terenowe z rozpoznawania śladów i tropów zwierząt.

  

W dniu 7 lutego Wigierski Park Narodowy gościł parlamentarzystów z województwa podlaskiego, wojewodę oraz starostę powiatu suwalskiego. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy pozostałych parków narodowych w województwie podlaskim - Białowieskiego, Biebrzańskiego i Narwiańskiego oraz dyrektor Krajowego Zarządu PN. Parki prezentowały swoje osiągnięcia, działalność bieżącą i zamierzenia na przyszłość. Spotkanie było także okazją do dyskusji nad poprawą współpracy między administracją obszarów chronionych i mieszkańcami parków.

  

Wizyta parlamentarzystów (fot. L.Krzysztofiak)

  

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało o włączeniu obszaru Wigierskiego Parku Narodowego do Pilotażowego Programu Rolno-Środowiskowego - na razie jednak na tzw. listę rezerwową. Oznacza to, iż teren ten zostanie objęty programem, jeżeli pozostaną wolne fundusze przeznaczone dla wytypowanych wcześniej rejonów (w województwie podlaskim są to Dolina Biebrzy i Dolina Narwi). Programy rolno-środowiskowe są realizowane w Unii Europejskiej od 10 lat, będąc ważnym narzędziem rozwoju wsi. Dzięki nim, w przypadku gdy obowiązują ograniczenia w sposobach gospodarowania, rolnicy otrzymują dopłaty. Program Pilotażowy rozpocznie się w Polsce w bieżącym roku, a na obszarach wchodzących w skład WPN mógłby być wprowadzany od 2003 roku. 

  

Wigierski Park Narodowy, w dniach 22 - 24 lutego, uczestniczył w X Targach Turystycznych "Aktywne Wakacje 2002" w Białymstoku. Targi zorganizowała Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Uczestniczyli w nich organizatorzy wycieczek, biura podróży, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, hotele, gminy i powiaty województwa podlaskiego. Prezentacja parku - walorów przyrodniczych i infrastruktury turystycznej - przebiegała pod egidą Urzędu Miasta w Suwałkach. Urząd Miasta w Suwałkach, skupiający licznych wystawców, otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w kategorii: "Najlepsza Promocja Samorządu Lokalnego".

  

W marcu rozpoczął się cykl zajęć z młodzieżą klas piątych w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. W czasie spotkań pod hasłem: "Moja Mała Ojczyzna", prowadzonych przez pracowników WPN, uczniowie zgłębiają tajniki przyrody i środowiska naturalnego Suwalszczyzny. Na zakończenie spotkań, w czerwcu, przewidziany jest turniej wiedzy o Suwalszczyźnie.

 

Na przełomie stycznia i lutego 2002 r. wystąpiły silne wiatry, które spowodowały sporo szkód w ekosystemach leśnych WPN. Wichura powaliła lub połamała wiele drzew. 

 

 

Wichury wywołały wiele szkód (fot. M.Kamiński)

  

Najbardziej ucierpiały świerki (około 10 tys. m3 wywrotów i złomów) i sosny (około 4 tys. m3). Naporu wiatru nie wytrzymały nawet drzewa liściaste, jak brzozy czy dęby, jednak szkody wśród tych gatunków były dużo mniejsze. Pracownicy parku już od początku lutego przystąpili do usuwania większości uszkodzonych drzew. Ich pozostawienie w lesie stworzyłoby bowiem doskonałe warunki do masowego rozwoju owadów, głównie korników, które przy dużej liczebności stanowią istotne zagrożenie dla lasów. Przed okresem pierwszych lotów korników drzewostany parku powinny już zostać uporządkowane. (Z.B)

  

Usuwanie powalonych świerków (fot. M.Kamiński)

  

W dniach 3 - 4 marca w Lons-le-Saunier (Francja) miało miejsce spotkanie robocze członków Stowarzyszenia Lasów i Jezior -"Fondelf". Stronę polską, czyli Forum Samorządowe Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej, reprezentował pracownik WPN - Maciej Ambrosiewicz. Na spotkaniu zostały przedłożone i przyjęte do realizacji, przedstawione przez stronę polską propozycje:

  • propagowania ekoturystyki, ze szczególnym uwzględnieniem wędkarstwa;

  • organizacji konferencji dotyczącej energii odnawialnej;

  • zorganizowania w Polsce obchodów Europejskiego Tygodnia Lasów. Impreza z udziałem młodzieży (polskiej i krajów stowarzyszonych w "Fondelfie" - Szwecji, Francji, Hiszpanii i Finlandii) jest planowana na maj br.

  

W dniach 8 - 24 marca pracownicy parku oraz przedstawiciele społeczności lokalnych z terenu parku (sołtysi wsi Bryzgiel, Leszczewek i Piertanie) uczestniczyli w wizycie studialnej w parkach regionalnych we Francji. Był to piąty, ostatni wyjazd w ramach projektu "Kształcenie kadr w instytucjach zarządzających lokalnym środowiskiem wg zasad rozwoju zrównoważonego", dotowanego przez program Unii Europejskiej - Leonardo da Vinci. Grupa uczestników ostatniego wyjazdu poznawała mechanizmy ekonomicznego rozwoju lokalnego i zasady współpracy parków z podmiotami lokalnymi.

  

W 2002 roku kontynuowany jest program ratowania dawnych rzemiosł i rękodzieła. Podczas warsztatów rzeźbiarskich powstają pierwsze świątki, które umieszczone zostaną w przydrożnych kapliczkach, w miejsce brakujących bądź w kapliczkach odtworzonych na podstawie informacji od mieszkańców parku. Kolejnym krokiem w realizacji programu będą warsztaty tkackie.

 

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.