Nr 3/2001

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Dąbrowska

LATO w PARKU

(2)

 

   

Międzynarodowy Plener Rzeźby w Granicie „Integrart 2001” został zainaugurowany koncertem muzyki kameralnej w wigierskim kościele w dniu 3 sierpnia. Tegoroczny plener był już piątą edycją Pleneru. W tym roku odbywał się na Słupiu, nad jeziorem Wigry. Gościliśmy 20 artystów z Białorusi, Szwecji, Włoch, Ukrainy i Polski. Rzeźbiarze wykonali w sumie ponad 30 prac. Uroczyste zakończenie pleneru miało miejsce 31 sierpnia w posiadłości profesora Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie. Plener zorganizowany został dzięki wysiłkom Związku Polskich Artystów Plastyków (Okręg Warszawski), Stowarzyszenia „Ziemia Sejneńska”, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego R.P., Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, firmy Lafarge i Wigierskiego Parku Narodowego. Granitowe rzeźby eksponowane będą w przyszłości w muzeach Suwałk, Gołdapi, Białegostoku, a być może także Kijowa i Berlina.

  

Beethoven - rzeźba wykonana nad Wigrami (fot. M.Kamiński)

  

W dniu 30 sierpnia b.r. nastąpiło otwarcie nowej, czwartej już ścieżki edukacyjnej Wigierskiego Parku Narodowego - „Jeziora". W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów, PTTK i inni zaproszeni goście. Ścieżka wytyczona została w rejonie Zatoki Słupiańskiej jeziora Wigry, niedaleko Ośrodka Edukacji Środowiskowej WPN i przyszłego Ośrodka Rozwoju Zrównoważonego. 

  

Tablica informacyjna ścieżki „Jeziora"  (fot. M.Kamiński)

  

Zwiedzający ścieżkę mają możliwość poznania kilku zbiorowisk leśnych i torfowiskowych, różnych typów jezior, dowiedzieć się o przeszłości geologicznej tego terenu i zdobyć wiele informacji na temat występujących w Parku roślin i zwierząt. 

  

Na otwarciu ścieżki (fot. M.Kamiński)

  

 

    

Na trasie zainstalowano kładki, platformy widokowe, tablice informacyjne i oznaczono kierunek zwiedzania. Część ścieżki została przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W najbliższym czasie wydany zostanie praktyczny przewodnik po ścieżce. Ścieżkę zagospodarowano przy pomocy finansowej NFOŚiGW.

  

Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji „Ekofundusz” oraz Polsko-Szwajcarskiej Komisji Środków Złotowych, w południowej części Parku powstały nowe obiekty, które służyć będą mieszkańcom i turystom. W miejscowości Bryzgiel wybudowana została platforma widokowa (na dawnym budynku rybackiej lodowni) wraz z całą infrastrukturą komunikacyjną (parking, nowa nawierzchnia na drodze dojazdowej,). Na jednym z największych pól namiotowych na terenie Parku, „Jastrzęby”, komfort wypoczynku poprawi budynek sanitarny z umywalniami, natryskami i toaletami. Zainstalowano również 5 tablic informacyjnych.

Wykonanie tych obiektów jest kolejnym etapem rozbudowy infrastruktury edukacyjnej i turystycznej Parku.

  

W Gawrych Rudzie, w kompleksie turystycznym „U Jawora” odbył się 18 sierpnia Kiermasz Twórczości Ludowej. W czasie kiermaszu swoje wyroby prezentowało dwunastu twórców z naszego regionu. Kiermasz odwiedziło około 500 osób. Poza atrakcyjnymi produktami (wyroby szydełkowe, drewniane świątki, zwierzęta z masy solnej) WPN zapewnił gościom możliwość zwiedzania okolicy pod opieką przewodników. Były także różne konkursy, a do tańca przygrywała ludowa kapela.

  

Na przełomie sierpnia i września na wodach Wigier i jeziora Šlavantas (Litwa) miały miejsce I Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Euroregionu Niemen-Nemunas-Neman. Zawody zorganizowali: Suwalska Izba Rolniczo- Turystyczna, Suwalskie Towarzystwo Wędkarskie, Wigierski Park Narodowy, Biuro Euroregionu Niemen w Mariampole (Litwa), Centrum Informacji Turystycznej w Lazdijai (Litwa) oraz Samorząd Rejonu Alytuskiego. Zawody miały przebieg dwudniowy - pierwszego dnia wędkarze próbowali przechytrzyć ryby na Litwie, a drugiego dnia w Polsce. 

  

Zawody wędkarskie na Wigrach (fot. M.Kamiński)

  

W zawodach, rozgrywanych w dwóch kategoriach - indywidualnej spiningowej z łodzi i indywidualnej spławikowej z brzegu, wzięło udział 38 wędkarzy. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy, medale i wiele nagród rzeczowych.

 

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł