Nr 3/2001

 Z ŻYCIA PARKU  

 Joanna Dąbrowska

LATO w PARKU

(1)

 

   

W czasie I Światowego Zjazdu Suwalczan gościliśmy uczestników tzw. panelu turystycznego (równocześnie odbywały się także inne spotkania, np. dotyczące ekonomii). W Parku uczestnicy Zjazdu przebywali przez dwa dni.

Pierwszy dzień poświęcony były wykładom i dyskusji. Wykładowcami byli: dr Jolanta Kamieniecka (Instytut na Rzecz Ekorozwoju), Zdzisław Szkiruć (WPN), Jarosław Borejszo (WPN) i Halina Wójtowicz (Suwalski Park Krajobrazowy). 

Dyskutowano o kierunkach zagospodaro- wania turystycznego obszarów chronionych, sposobach promocji regionu, kondycji zasobów cennych przyrodniczo a jednocześnie atrakcyjnych turystycznie. Drugi dzień był sesją terenową - wycieczką po WPN.

   

Grupa uczestników Zjazdu (fot. M.Kamiński)

  

W czasie pierwszych tygodni lipca młodzież ze wsi Maćkowa Ruda oraz zainteresowani turyści „poddali” się działaniom artystycznym zainicjowanym przez profesora Andrzeja Strumiłło i „Stowarzyszenie Szkolne Maćkowa Ruda”. Oryginalne totemy, wykonane farbami akrylowymi na kawałkach drewna, uroczyście osadzono w pobliżu leśniczówki w Maćkowej Rudzie w dniu 20 lipca. Barwne, leśne duchy dodadzą niewątpliwie magii tak pięknemu miejscu. Zadowoleni z efektów swych działań młodzi artyści podjęli próbę zmierzenia się z tworzywem, jakim jest glina. W ciągu kilku następnych wieczorów współuczestniczyli w plenerze studentów Wydziału Ceramiki i Szkła (ASP we Wrocławiu), który miał miejsce w Budzie Ruskiej.

  

  

Totemy w Maćkowej Rudzie (fot. M.Kamiński)

  

  

W dniu 25 lipca gościliśmy dwóch przedstawicieli unijnego funduszu ISPA. Środki z Funduszu Europejskiego ISPA służą głównie ochronie środowiska naturalnego i rozwojowi systemu komunikacji. Władze miasta Suwałki

 

 

  

oraz gminy Suwałki, przy wsparciu Wigierskiego Parku Narodowego, zgłosiły projekt poprawy gospodarki wodno ściekowej w mieście i gminie Suwałki prawie dwa lata temu. Na realizację projektu przyznano około 7 mln euro.

  

Przedstawiciele UE witani chlebem i solą (fot. M.Kamiński).

  

Jak zapewnił Pan Friedemann Allgayer, przedstawiciel unijnego funduszu, o dofinansowaniu projektu zadecydowała bliskość obszarów cennych przyrodniczo, głównie Wigierskiego Parku Narodowego, oraz potencjał turystyczny regionu. Dzięki projektowi, oprócz rozbudowy i poprawy jakości infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w Suwałkach, do oczyszczalni ścieków będą też podłączone wsie z gminy Suwałki (z terenu WPN) - Stary Folwark, Tartak i Mała Huta. Dofinansowanie projektu zapewnia jedynie część środków, pozostałą kwotą muszą dysponować beneficjenci projektu.

  

W dniu 15 sierpnia, już po raz dziewiąty, na wodach Wigier rozegrano Regaty o Puchar Dyrektora WPN. Organizatorem regat był PTTK Oddział w Suwałkach, a sponsorem nagród Wigierski Park Narodowy. Trasa regat wynosiła w sumie ok. 15 km i wiodła z plaży ośrodka PTTK w Starym Folwarku dookoła wyspy Kamień i z powrotem.

  

Regaty o Puchar Dyrektora WPN (fot. M.Kamiński)

  

W regatach uczestniczyło 35 załóg - 11 w klasie omega drewniana, 9 w klasie omega plastikowa, 5 w klasie jachtów kabinowych. Były to głównie załogi z suwalskich klubów żeglarskich. Żeglarze nie mogli narzekać na brak pogody i wiatru. Regatom towarzyszył piknik obfitujący w wiele imprez (konkurs wiedzy, budowy zamku, a właściwie „klasztoru” z piasku itp.). W godzinach popołudniowych odbył się II Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szantykałuża 2001”.

ciąg dalszy  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł