Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Nr 4/2010

 Z ŻYCIA PARKU   

Czarna Hańcza (fot. W. Misiukiewicz)

 

  

Z ŻYCIA WIGIERSKIEGO PARKU NARODOWEGO

 (1 z 3) 

  

W IV kwartale 2010 r. WPN rozpoczął realizację projektu „Modernizacja Bazy Edukacyjnej Wigierskiego Parku Narodowego” Projekt jest finansowany w ramach RPO Województwa Podlaskiego przez Unię Europejską i Budżet Państwa. Koszt zaplanowanych działań wynosi blisko 814 tys. zł Głównym celem jest polepszenie warunków w Ośrodku Edukacji Środowiskowej na Słupiu oraz bazie dydaktycznej w siedzibie dyrekcji parku w Krzywem. W Ośrodku na Słupiu, wykonamy m. in. nową aranżację sal, zakupimy nowoczesny sprzęt laboratoryjny i stację meteorologiczną. Na wystawie w Krzywem zamontujemy nagłośnienie emitujące dźwięki przyrody, będą nowe eksponaty i audio- przewodniki przeznaczone dla osób słabo- widzących oraz obcojęzycznych.

  

Album wydany przez WPN z okazji XX-lecia powstania Wigierskiego Parku Narodowego zajął III miejsce w kategorii „Albumy krajoznawcze” w ramach XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Redaktorem albumu „Wigierski Park Narodowy” jest Maciej Ambrosiewicz.

  

Dyplom otrzymany przez WPN

za publikację albumu „Wigierski Park Narodowy”.

  

     

W dniach 2 i 3 października delegacja WPN-u, z zastępcą dyrektora Maciejem Kamińskim, uczestniczyła w jubileuszu 20-lecia niemieckiego Parku Narodowego Müritz. Na ręce wieloletniego dyrektora PNM Pana Ulrika Messnera przekazany został list gratulacyjny od dyrektora WPN-u i okolicznościowa plakietka. Podczas wizyty koledzy zapoznali się z funkcjonowaniem nowoczesnego muzeum przyrodniczego „Müritzeum” w Waren oraz poznawali wybrane zagadnienia czynnej ochrony przyrody PNM, a także zagospodarowanie edukacyjne i turystyczne parku.

  

W dniu 11 października zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Wigierskim Parkiem Narodowym, a firmą „Żubrowa 10 Jan Walencik” reprezentowaną przez pana Jana Walencika. Umowa przewiduje nakręcenie dwóch nowych filmów o wodach WPN-u, wydanie dwóch albumów o tej samej tematyce oraz przygotowanie dwóch wystaw fotograficznych. Projekt jest kierowany do społeczności europejskiej zainteresowanej pierwotnymi ekosystemami wodno - lądowymi. Ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej, pokazanie mieszkańcom Unii Europejskiej wyjątkowości naszego parku i chronionej w nim przyrody oraz uświadomienie potrzeby ochrony podobnych ekosystemów w całej Europie.

  

W połowie października został zamontowany pływający pomost przy Ośrodku Edukacji Środowiskowej nad Zatoką Słupiańską oraz boje do cumowania łodzi w 7 punktach na wodnych ścieżkach edukacyjnych. Działania te są elementami projektu „Wodne ścieżki edukacyjne Wigierskiego Parku Narodowego” do- finansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Białymstoku. W ramach tego projektu edukacyjnego został wydany zeszyt pt.: „Poznaję świat wigierskich wód”, zawierający scenariusze zajęć możliwych do realizacji na akwenach WPN-u.

  

27 października w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odbyło się podpisanie pierwszej w kraju umowy między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Lokalną Grupą Rybacką „Pojezierze Suwalsko – Augustowskie” na finansowanie opracowanej przez LGR „Lokalnej Strategii Rozwoju Obszaru Rybackiego »Pojezierze Suwalsko-Augustowskie«” w ramach 4 osi unijnego Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013. Zadania przewidziane do realizacji na terenie Suwalszczyzny obejmują kwotę ponad 53 mln. złotych. Wigierski Park Narodowy zamierza ubiegać się o dofinansowanie z tego funduszu projektów związanych m.in. z poprawą zagospodarowania turystycznego i edukacyjnego parku oraz ochroną rzadkich gatunków ryb.

  

  

  

  

 

W dniu 28 października w Krzywem odbyło się szkolenie dla pracowników służb terenowych WPN-u. Prowadzącym był dr hab. Tadeusz Andrzejczyk z Katedry Hodowli Lasu Wydziału Leśnego SGGW. Omówiono zadania związane z pielęgnowaniem drzewostanów wybranych gatunków na różnych etapach rozwoju. Drugą część szkolenia wypełniły zajęcia terenowe. 

    

W zajęciach wzięły udział służby terenowe WPN-u.

Fot. Katarzyna Łukowska

  

Szkolenie zorganizowano w ramach projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych” realizowanego przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska we współpracy z parkami narodowymi. Projekt ten finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  

Dnia 29 października miło nam było gościć w Muzeum Wigier w Starym Folwarku przedstawicieli Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Goście zapoznali się z różnymi aspektami działalności WPN-u, a jako atrakcję przygotowaliśmy rejs łodzią „Leptodora II” po jeziorze Wigry. Łódź ze szklanymi bulajami w pokładzie została zakupiona w ramach projektu „Wodne ścieżki edukacyjne Wigierskiego Parku Narodowego” finansowanego ze środków WFOŚiGW oraz NFOŚiGW.

  

Przedstawiciele WFOŚiGW przed rejsem „Leptodorą II”.

Fot. Małgorzata Januszewicz

  

We wrześniu ruszyła kolejna edycja konkursu „Bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce”. Organizatorem konkursu był Białowieski Park Narodowy. WPN koordynował konkurs na etapie szkolnym i był współ- organizatorem etapu wojewódzkiego. Do etapu szkolnego zgłosiło się 130 uczniów z 15 gimnazjów. Etap szkolny odbył się 7 października 2010 r. Etap wojewódzki odbył się 8 listopada w Białowieży. Finał konkursu składał się z części praktycznej i teoretycznej. Wśród dziesiątki laureatów znalazł się Rafał Mateuszuk z Zespołu Szkół Społecznych STO w Augustowie pracujący pod kierunkiem Pani Agnieszki Górskiej.

  

Od 11 do 26 listopada park dokonywał odłowów tarlaków siei i sielawy na Plosie Bryzglowskim, w południowej części jeziora Wigry. Ikra dostarczona została do parkowej wylęgarni ryb w Tartaku. Będzie inkubowana przez okres zimy, a wylęg larw nastąpi na przełomie zimy i wiosny.

  

Inkubacja ikry sielawy i siei trwa od listopada do kwietnia.

Fot. Bożena Wasilewska

  

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł