Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Nr 3/2010

 

  

  

Joanna Górecka, Katarzyna Łukowska

  

DLA ROZWOJU INFRASTRUKTURY i ŚRODOWISKA

 

  

WPN organizuje akcję rozwieszania skrzynek lęgowych dla ptaków. Do akcji zapraszamy mieszkańców parku oraz uczniów szkół z terenu parku i okolicy – powiatów: augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego. Ptaki, które gnieżdżą się w dziuplach, nazywamy dziuplakami. Należą do nich: sikory, dzięcioły, muchołówki, wróble i mazurki, szpaki, pleszka, a także pliszka siwa i kowalik oraz pełzacze i niektóre sowy, tracze i gągoły. Choć niektóre z nich nie potrafią same wydrążyć dziupli, to w lesie ze starymi drzewami, także martwymi i spróchniałymi łatwo znajdują miejsca do gniazdowania. Działalność człowieka powoduje, że coraz trudniej znaleźć dziuplaste drzewa, coraz mniej starych drzew znajduje się przy drogach, w parkach czy w naszych gospodarstwach. Powoduje to, że dziuplaki tracą miejsca gniazdowania.. Wigierski Park Narodowy stara się zachowywać ich naturalne siedliska, pozostawia stare i obumarłe drzewa, jednak nie wszędzie jest to możliwe. Akcja rozwieszania budek ma na celu zwiększenie liczby miejsc lęgowych dla dziuplaków. Mieszkańcy parku oraz opiekunowie grup dzieci i młodzieży, którzy chcą wziąć udział w akcji, proszeni są o kontakt z Joanną Górecką (specjalista ds. edukacji, WPN, tel. 87 563 25 63, e-mail: goreckaj@wp.pl). Wraz z budkami lęgowymi mieszkańcy parku oraz opiekunowie najmłodszych uczestników otrzymają materiały drukowane z informacjami nt. akcji i prawidłowego umieszczania budek oraz ich konserwacji. Dla młodzieży i dzieci odbędą się ponadto warsztaty przyrodnicze dotyczące dziuplaków.

   

22 czerwca w siedzibie WPN-u w Krzywem zorganizowano warsztaty dla nauczycieli, w których udział wzięło 20 osób. Celem warsztatów – podobnie jak całego cyklu spotkań – była prezentacja przyrody parku, oferty edukacyjnej i turystycznej, ale przede wszystkim zachęcenie do stosowania aktywizujących metod dydaktycznych podczas lekcji przyrody, biologii, geografii i prowadzenia zajęć w terenie. Spotkanie było też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielami a pra- cownikami parku zajmującymi się edukacją ekologiczną. Program warsztatów wzbogacono o: wykład pt. „Dziuple i ich mieszkańcy. Budki lęgowe i ochrona dziuplaków” – (Wojciech Misiukiewicz, specjalista ds. edukacji w WPN-ie), o prezentację pakietu scenariuszy zajęć lekcyjnych pt. „Dziuple i ich mieszkańcy” oraz praktyczną realizację scenariusza pt. „Dlaczego dziuple są lepsze od budek lęgowych” i pokazanie aktywizujących metod w edukacji ekologicznej (Alina Rodziewicz, Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego - współautorka pakietu). Dr Anna Krzysztofiak przedstawiła założenia projektu „Grzyby, śluzowce i mszaki Wigierskiego Parku Narodowego – ochrona i możliwości wykorzystania w edukacji przyrodniczej” realizowanego przez Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda i omówiła pakiet publikacji edukacyjnych wydanych w ramach projektu (3 zeszyty edukacyjne: dla klas 4-6, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - dwa pierwsze dotyczą grzybów i mszaków, trzeci grzybów, mszaków i śluzowców oraz przewodnik „Świat śluzowców, grzybów i mszaków WPN-u” ). Dr Lech Krzysztofiak zaprezentował stan badań nt. świata śluzowców Wigierskiego Parku Narodowego. Warsztaty połączono z sesją terenową prowadzoną przez Zdzisława Zaborowskiego (Wigierski Park Narodowy), pt. „Co nam zostawił lodowiec”, uczestnicy poznawali w praktyce polodowcową rzeźbę terenu naszego regionu i rozpoznawali skały i minerały.

   

Zajęcia w Letniej Akademii Przyrody rozpoczęliśmy od poznawania bioróżnorodności łąki. Fot. Katarzyna Łukowska

   

W dniach 9 – 12 sierpnia 2010 w Ośrodku Edukacji Środowiskowej na Słupiu odbywały się warsztaty Letniej Akademii Przyrody, w których wzięli udział suwalczanie, mieszkańcy Wigierskiego Parku Narodowego oraz turyści z dalszych okolic. Przez cztery dni uczestnicy zajęć poznawali przyrodę Wigierskiego Parku Narodowego. Tematy były bardzo różnorodne: Łąka i jej mieszkańcy, Tajemnice wigierskich wód, Letnia kartka z zielnika i W labiryncie drzew. Były one realizowane zarówno na łące, w lesie, jak i nad wodą. Podczas zajęć dzieci i dorośli poznawali małe bezkręgowce, uczyli się rozpoznawać drzewa, rośliny łąk oraz torfowisk . Badali pH wody z różnych typów jezior, mierzyli drzewa i próbowali określić ich wiek. Zrobili powojnika polnego z papieru, wykleili motyla z plasteliny, wykonali pracę plastyczną z muszelek ślimaków, które wcześniej nauczyli się rozpoznawać oraz zakładkę z plecionki traw. Nie zabrakło gier, zabaw i konkursów z nagrodami. W labiryncie drzew bawili się w podchody, podczas których rozwiązywali przyrodnicze zadania.

 

Oglądaliśmy także złowione w wodzie organizmy pod lupą binokularną. Fot. Katarzyna Łukowska

   

Trwa realizacja projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych” realizowanego przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska we współpracy z parkami narodowymi. Projekt ten finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gos- podarki Wodnej.

   

  

  

  

 

  

W dniach 9-11 czerwca w Parku Narodowym Bory Tucholskie odbywały się warsztaty pt. „Budowanie wizerunku parków narodowych poprzez edukację i turystykę”. W ich trakcie omówiono, czym są public relations , cele i metody ich realizacji na potrzeby parków narodowych. Później, w oparciu o prezentacje multimedialne oraz ćwiczenia praktyczne, zespoły zajęły się problemem kreowania wizerunku i budowania „tła wpływu społecznego” parków narodowych.

  

W dniu 21 czerwca w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego odbyło się szkolenie pt. „Edukacja poprzez zabawę”. Szkolenie prowadziła pani Alina Rodziewicz, pracownik Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego i Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy Działu Edukacji WPN, zespołu ds. udostępniania parku, pracownicy Muzeum Wigier oraz przewodnicy turystyczni. W trakcie warsztatów została przedstawiona problematyka związana z prowadzeniem zajęć dla najmłodszych. Zwrócono uwagę na słownictwo, którym zwracamy się do dzieci oraz specyfikę przybliżania im pojęć przyrodniczych. W dużej mierze warsztaty polegały na ćwiczeniach praktycznych. Niektórzy, z mniejszą praktyką w prowadzeniu tego typu grup, stwierdzili, że aby zainteresować tę grupę odbiorców, trzeba włożyć wiele wysiłku, być bardzo elastycznym i szybko dostosowywać prowadzone zajęcia do potrzeb dzieci. Zajęcia odbywały się na ekspozycji przyrodniczej w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego.

   

Uczestnicy musieli się wcielić w dzieci i „dobrze się bawić” na zajęciach. Fot. Elżbieta Perkowska

   

W dniach 23-25 czerwca w Karkonoskim Parku Narodowym odbyły się warsztaty turystyczne pt. „Jak zarządzać ruchem turystycznym w parkach narodowych i na obszarach Natura 2000?”. Uczestniczyło w nich 3 pracowników WPN-u. Celem warsztatów było zapoznanie pracowników parków narodowych z zagadnieniami związanymi z zarządzaniem ruchem turystycznym na terenie parków narodowych oraz na obszarach Natura 2000.

   

W dniu 2 września odbyło się szkolenie pracowników WPN-u pt. „Granicznik płucnik oraz rzadkie i zagrożone gatunki grzybów w WPN” Szkolenie rozpoczęło się od nauki rozpoznawania gatunków występujących na terenie Polski. Omówiono również najbardziej charakterystyczne cechy porostów i rzadkich gatunków grzybów. Szczególną uwagę zwrócono na dwa gatunki grzybów: suchogłówkę korową i grzybówkę trzcinową. W czasie szkolenia dwa bloki tematyczne zrealizowano w terenie. Część pierwsza odbywała się na ścieżce edukacyjnej „Suchary”, a druga w południowo-wschodniej części Wigierskiego Parku Narodowego w obszarze ochrony ścisłej „Wierchstaw”. Uczestnicy szkolenia terenowego mieli okazję zobaczyć naturalnie występujące na tym obszarze okazy granicznika płucnika. Rozpoznawano okazy zarówno młode, jak również te, które miały po kilkadziesiąt lat. Oznaczano również różne gatunki mchów, porostów i grzybów.

   

W dniach 7-8 września zorganizowano warsztaty dla pracowników parków narodowych pt. „Organizacja badań naukowych i monitoringu w parkach narodowych - teraźniejszość i perspektywy”. Warsztaty były doskonałą okazją do wymiany informacji i cennych doświadczeń związanych z funkcjonowaniem parków w zakresie badań i monitoringu przyrodniczego.

   

Również we wrześniu (15-17 września) pracownicy PNE uczestniczyli w II Ogólno- polskim Sympozjum Parków Narodowych pt. „Sieć Natura 2000 a polskie parki narodowe”, które odbyło się w Białowieży. Była to okazja do wymiany informacji i cennych doświadczeń związanych z różnymi aspektami wprowadzania i funkcjonowania sieci Natura 2000 w parkach.

   

Trwają prace nad pozyskaniem środków na wykonanie planu ochrony dla WPN-u oraz obszaru Natura 2000 Ostoja Wigierska. Jesteśmy w trakcie negocjacji z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, do którego został złożony wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Okres realizacji projektu obejmuje lata 2011-2014. W jego ramach będzie również wykonany plan zadań ochronnych dla całego obszaru Puszczy Augustowskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dyrektor WPN-u sprawuje nadzór nad obszarem Natura 2000 Puszcza Augustowska i jest zobowiązany przygotować plan zadań ochronnych.

   

Więcej o projektach na stronie:

http://www.wigry.win.pl/inf_i_rozw/

   

   

  

  

  

  

  

  

Przypominamy, że na stronie WPN-u (www.wigry.win.pl/kronika/wigry_ankieta.htm) zamieściliśmy ankietę dotyczącą kwartalnika oraz dodatków – „Na miedzy” i „Wigierka”. Gorąco zachęcamy do jej wypełnienia. Napływające odpowiedzi, uwagi i oceny są dla nas bardzo cenne, gdyż wskazują na Państwa potrzeby i oczekiwania, przyczyniając się do doskonalenia naszych wydawnictw.

   

Wszystkie wydania kwartalnika i dodatków są dostępne w witrynie internetowej parku, a od jesieni 2009 r. można za pośrednictwem naszej witryny otrzymać je także w postaci plików PDF.

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł