Nr 2/2001

 HISTORIA, TRADYCJA, KULTURA   

 

Elżbieta Szkiruć 

Wystawa etnograficzna

w Krzywem

 

   

Stała wystawa etnograficzna WPN prezentuje około 700 eksponatów - przykładów przemijającej kultury materialnej okolic jeziora Wigry. Prawie wszystkie przedmioty są darem życzliwych mieszkańców Parku, którzy odpowiedzieli na apel konkursu "Ocalić od zapomnienia" i nieodpłatnie przekazali wiele eksponatów, często pamiątek rodzinnych lub przedmiotów o znacznej wartości.

  

Budynek wystawy (fot. M.Kamiński)

  

Wystawę przygotowano przy leśniczówce w Krzywem, w zaadoptowanym na ten cel budynku gospodarczym pochodzącym z lat 20-tych XX wieku.

  

W pierwszym pomieszczeniu zwanym "wozownią" można zobaczyć wóź żelaźniak (został zakupiony przy pomocy NFOŚiGW), a także uprząż konną: szleje, chomąto, kantary (ogłowia), łańcuchy do pętania koni, wasąg i sanie.

  

W dwóch następnych pomieszczeniach zgromadzono wyposażenie chaty wiejskiej - kuchni i izby odświętnej. Znajdują się tu liczne sprzęty gospodarstwa domowego: gliniane "łachańki" do wypieku ciasta, różne naczynia, dzbanki, dwojaki, malowane talerze, maselnice: tzw. bojki i na korbę, duże naczynia drewniane dłubane z pni drzew, garnki żeliwne, patelnie, drobne sprzęty kuchenne, a także cebry, cebrzyki, wiadra, słomiane kosze, maglownice i wyżymaczki do bielizny. Zebrano również dużą liczbę makatek ozdabiających wnętrze kuchni.

  

  W izbie odświętnej zgromadzono szafy, łóżka, szlabanki (ławy-skrzynie) do spania, kołyski i łóżeczko dziecięce. A także bardzo cenne, tkane na krosnach kapy (jedna z 1905 r.) z oryginalnymi wzorami, obrusy, serwety, makatki wyszywane, malowane i haftowane. 

  

 

  

Są też obrazy święte i krzyż drewniany, a także inne obrazy i portrety mieszkańców tej ziemi. Do wyposażenia izby zaliczyć należy kufry i skrzynie, które były obecne w każdej chacie. Są tu również żelazka na węgiel drzewny i stare maszyny do szycia. Na uwagę zasługują zabawki dziecięce: drewniany konik na biegunach, ptaszki klekotki i inne.

  

Następne pomieszczenie w ekspozycji to część gospodarcza, w której znajdują się sprzęty do obróbki lnu, a więc międlice, cierlice, wijaki, klepadło i klepacz, szczotki, snowadła ramowe, motowidła, szpule, drabki, talki, kołowrotki, krosno z nicielnicami i płochami, czółenka i leszczki.

  

Można zobaczyć tu także warsztat stolarski, narzędzia stolarskie, m.in. piły, strugi i dłuta. Wystawiony jest także sprzęt pszczelarski i rymarski. Część pomieszczenia zajmują narzędzia rolnicze: widły, motyki, cepy, grabie, kosy i sierpy. Na podwórzu zgromadzone są maszyny rolnicze: wialnie, snopowiązałki, sieczkarnie, młynki do zboża, młockarnie, kieraty, pługi, brony i drapaki.

  

Pokaz przędzenia wełny (fot. M.Kamiński)

  

Wigierski Park Narodowy jeszcze raz składa podziękowanie wszystkim osobom, które ofiarowały przedmioty dzięki, którym mogła powstać ekspozycja "Ocalić od zapomnienia" i zaprasza do jej zwiedzania. Czynna w dni robocze w godz. 8-15; w innych terminach po uzgodnieniu z dyrekcją WPN.

 

 

 


Polecamy lekturę folderu
"Ocalić od zapomnienia"

 

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.