Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Nr 1/2010

 

  

  

Joanna Adamczewska

  

DLA ROZWOJU INFRASTRUKTURY i ŚRODOWISKA

 

  

Uczniowie i opiekun ze SP w Mikołajewie – uczestnicy warsztatów przedświątecznych. (Fot. Elżbieta Perkowska)

  

W dniach 14-18 grudnia 2009 roku w siedzibie parku w Krzywem, w Muzeum Wigier i lokalnych szkołach prowadzono warsztaty przyrodniczo - kulturowe pt. „Spotkania z Wigierkiem”. W zajęciach udział wzięli uczniowie i opiekunowie z ZS w Starym Folwarku, SP w Maćkowej Rudzie, SP w Miko- łajewie, SP w Nowej Wsi i Gimnazjum w Kras- nopolu. Zajęcia kulturowe poświęcone były nauce wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych, stroików i kartek świątecznych. W części przyrodniczej uczestnicy poznali m.in. procesy powstawania lodowców i ich rolę w kształtowaniu krajobrazu. W spotkaniach uczestniczyło ponad 140 osób.

  

Tak powstawały stroiki świąteczne – na zdjęciu uczniowie Gimnazjum w Krasnopolu. (Fot. Katarzyna Łukowska)

  

17 grudnia w Muzeum Wigier zorganizowano spotkanie dla mieszkańców z terenu WPN-u i otuliny, prowadzących działalność związaną z rolnictwem. Poza wykładem nt. dobrostanu zwierząt, przedstawione zostały propozycje udziału w projektach skierowanych do rolników, a koordynowanych przez WPN. Pani dr Teresa Kotlińska – kierownik Pracowni Zasobów Genowych Instytutu Warzywnictwa w Skier- niewicach - przedstawiła uczestnikom ideę ochrony lokalnych odmian roślin użytkowych. Szkolenie było też okazją do promocji nowego dodatku do kwartalnika „Wigry” – „Na miedzy”.

  

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy zarówno ze wsi położonych blisko siedziby dyrekcji parku, jak i z odległego Pogorzelca. (Fot. Bożena Wasilewska)

  

W grudniu miało miejsce pierwsze z serii comiesięcznych spotkań z przewodnikami turystycznymi. Spotkania te mają na celu poszerzanie wiedzy przewodników na temat. walorów parku i jego najbliższych okolic.

  

  

  

 

  

W dniach 1-5 lutego, podczas ferii zimowych, w siedzibie WPN-u prowadziliśmy cykl zajęć pt. „Zimowa Akademia Przyrody” dla mieszkańców najbliższej okolicy: dzieci, młodzieży i dorosłych. Impreza spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że niestety nie udało się przyjąć wszystkich chętnych, udział w zajęciach wzięło 40 szczęśliwców! W programie znalazły się pokazy filmów, konkursy, prezentacje i zajęcia praktyczne – w sali i terenowe. Uczestnicy poznawali tropy i ślady zwierząt, wykonywali karmidełka dla ptaków, nie zabrakło zabaw na śniegu. Grupa młodzieży starszej w ciągu dwóch dni uczestniczyła w kursie pozwalającym na zdobycie karty wędkarskiej. Zajęcia i egzamin przeprowadzili zaprzyjaźnieni pracownicy Polskiego Związku Wędkarskiego Oddziału w Suwałkach. Dużą atrakcją ostatniego dnia było własnoręczne wykonanie karnawałowych faworków. Zdjęcia z ferii mogą zobaczyć Państwo w fotoreportażu.

  

Trwa realizacja projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”. W WPN-ie zorganizowano dwa szkolenia dla pracowników:

 1 grudnia pt. „Technologia satelitarna GPS” oraz „Audiodeskrypcja - udostępnianie ścieżek edukacyjnych, wystaw i edukacja dla osób niewidomych i słabowidzących”, prowadzone przez Piotra Pieczyńskiego i Barbarę Szymańską;

 19 lutego pt. „Współpraca z mediami jako narzędzie promocji wizerunku”, prowadzone przez dziennikarkę Katarzynę Dziedzik.

  

Ponadto pracownicy WPN-u wzięli udział:

 w dniach 2-4 grudnia – w szkoleniu w Bie- brzańskim Parku Narodowym pt. „Ekologiczna Sieć Natura 2000 a ochrona przyrody w parkach narodowych”;

 w dniach 11-12 grudnia w warsztatach pt. „Ekspozycje przyrodnicze w parkach narodowych” oraz „Edukacja osób niepełnosprawnych i udostępnianie terenu parku – stworzenie bazy (w tym rozwiązania techniczne, publikacje) i metodyka pracy” w Ojcowskim Parku Narodowym.

  

Własnoręcznie stworzone zawilce wielkokwiatowe powędrują na wystawę przyrodniczą – warsztaty w Ojcowskim Parku Narodowym. (Fot. Joanna Adamczewska)

  

Na stronie WPN-u    (www.wigry.win.pl/
kronika/wigry_ankieta.htm
) zamieściliśmy ankietę dotyczącą kwartalnika i dodatków – „Na miedzy” i „Wigierka”. Gorąco zachęcamy do jej wypełnienia. Wszystkie odpowiedzi, uwagi i oceny będą dla nas bardzo cenne, gdyż wskażą na Państwa potrzeby i oczekiwania, przyczy- niając się do doskonalenia naszych wydawnictw.

  

Wszystkie wydania kwartalnika i dodatków są dostępne on-line na witrynie internetowej parku, a od jesieni 2009 r. można za pośrednictwem witryny otrzymać je w formie plików PDF.

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł