Nr 4/2006

 Z ŻYCIA PARKU   

Trzmielina. Fot. J.Adamczewska

 

Joanna Adamczewska

  

Tuż przed zimą ...

 

(2) 

 

W październiku zakończyła się, trwająca od września, kampania edukacyjna pt. „Świadome zakupy”, podejmująca zagadnienia opakowań i selektywnej zbiórki odpadów. Akcją objęte zostały szkoły z terenu parku i otuliny – SP w Nowej Wsi, Zespół Szkół w Kaletniku, SP w Jeglińcu, SP w Starym Folwarku, SP w Mikołajewie, SP w Maćkowej Rudzie i Zespół Szkół w Płocicznie. W szkołach tych prowadzone były prelekcje i warsztaty, w czasie których uczniowie samodzielnie opracowali ulotki oraz plakaty związane z tematyką kampanii. Młodzież organizowała akcje informacyjne w swoich miejscowościach - w sklepach zawisły plakaty promujące „ekologiczne zakupy”, a klienci i mieszkańcy otrzymali ulotki i bawełniane torby na zakupy. Opracowano i przeprowadzono ankietę, której wyniki przekazane zostały Urzędom Gmin, na terenie których prowadzono działania edukacyjne. W kampanii, którą wsparł finansowo NFOŚiGW, uczestniczyło ponad 800 osób.

  

Kampania „Świadome zakupy" prowadzona przez uczniów SP w Starym Folwarku. Fot. W.Malinowska

  

1 października WPN zorganizował stoisko informacyjne podczas imprezy organizowanej przez Dom Pracy Twórczej w Wigrach pt. „Powitanie jesieni nad Wigrami - Święto Siei 2006”. Inspiracją dla tej imprezy stała się najsłynniejsza na Suwalszczyźnie legenda związana z jeziorem wigierskim – legenda o siei wigierskiej. Stoisko zorganizowano także podczas „Spotkań gospodarczych nad Czarną Hańczą”, promujących branżę drzewno- meblarską, na hali OSiR w Suwałkach. Wystawie towarzyszyły prezentacje walorów Suwalszczyzny, degustacje potraw regionalnych i występy artystyczne.

  

W dniu 5 października we francuskim regionie Jura odbyło się spotkanie robocze członków Stowarzyszenia Lasów i Jezior „FONDELF”. Stronę polską, czyli Forum Samorządowe Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej, reprezentowali: zastępca burmistrza miasta Augustowa Jerzy Demianowicz i pracownik WPN-u Maciej Ambrosiewicz. Na spotkaniu omówiono zakres dalszej współpracy w ramach stowarzyszenia: wspólne działania na rzecz tworzenia „produktu turystycznego” wykorzystującego lokalne walory przyrodnicze, promocję energii odnawialnej i wspieranie rozwoju terenów wiejskich. Podjęta została decyzja o organizacji w Polsce kolejnej edycji imprezy z udziałem młodzieży krajów stowarzyszonych w FONDELF-ie - Europejskiego Tygodnia Lasów. Przyszłoroczna impreza będzie zorganizowana przez WPN we współpracy z litewskim Dzukijskim Parkiem Narodowym.

  

Wigierski Park Narodowy przystąpił do projektu koordynowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Turystyka – wspólna sprawa”. Partnerami projektu, poza WPN-em, są lokalne samorządy, przedsiębiorcy, organizacje związane z turystyką. Utworzono trzy grupy robocze, które opracowywać będą kompleksową ofertę usług turystycznych na bazie rozmaitych walorów regionu i istniejącej infrastruktury. WPN uczestniczy w pracach grupy przygotowującej produkt turystyczny pt. „Suwalszczyzna latem i zimą”. W dniach 15 i 16 października odbyło się pierwsze spotkanie tej grupy.

   

   

   

 

W dniach 26 i 27 października przedstawiciele WPN-u uczestniczyli w seminarium pt. „Dziedzictwo kulturowe a turystyka” w siedzibie Dzukijskiego Parku Narodowego (Litwa). W seminarium wzięli udział także przedstawiciele samorządu litewskiego regionu Varena i Dzukijskiego Parku Narodowego. Prelegenci podkreślali znaczenie lokalnych walorów kulturowych dla rozwoju turystyki w regionie – zarówno w Polsce jak i na Litwie. Seminarium było podsumowaniem rocznego programu pt. „Integracja Dzukijskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Čepkeliai z litewsko-polskim przygranicznym obszarem turystycznym” sfinansowanym z funduszu PHARE 2003. W czasie ostatniego seminarium partnerzy z Litwy pokazali nowe, wykonane w ramach tego programu, elementy zagospodarowania turystycznego – ścieżkę edukacyjną i wieżę widokową w rezerwacie Čepkeliai oraz teren rekreacyjny nad jeziorem Kastinis. W planach jest kontynuacja współpracy polsko – litewskiej, która będzie dotyczyć m.in. wymiennych staży pracowników obu parków, wyznaczania i zagospodarowywania szlaków rowerowych. Intencją uczestników projektu jest, aby przyczynił się on do zwiększenia ruchu turystycznego na pograniczu polsko-litewskim.

  

27 października w siedzibie parku wręczone zostały nagrody szkołom, które najlepiej i najefektywniej wdrażały „Program ekozespołów” w roku szkolnym 2004/2005. Do konkursu przystąpiło 264 uczniów skupionych w 44 ekozespołach z 13 szkół. Instruktorzy wraz z uczniami przeprowadzili wiele działań zmierzających do poprawy stanu środowiska – zarówno w swoich gospodarstwach domowych, na terenie szkoły i często poza nią. Komisja konkursowa oceniła, na podstawie dokumentacji, prace wykonane przez poszczególne zespoły i wytypowała najlepsze, które zostały zgłoszone do konkursu ogólnopolskiego. Nagrody w konkursie ufundował WFOŚiGW w Białymstoku. W dniach 27 i 28 października przeprowadzono także warsztaty dla nauczycieli zainteresowanych wprowadzaniem „Programu ekozespołów”. Tegoroczna edycja warsztatów przeznaczona była dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych.

  

Święto Siei w Domu Pracy Twórczej w Wigrach.

Fot. J.Adamczewski

  

31 października zarybiono jeziora Wigry i Pierty linem. Materiał zarybieniowy zakupiono w Zakładzie Rybackim w Olecku. Do jezior wpuszczono 13 250 sztuk ryb, o łącznej masie 550 kg. W listopadzie rozpoczęła się akcja pozyskiwania tarlaków siei i sielawy, których ikra poddana zostanie inkubacji w parkowej wylęgarni ryb w Tartaku. Wiosną wylęg tych cennych ryb wypuszczony zostanie do jezior WPN-u.

  

W październiku, dzięki pięknej pogodzie, wiele osób zdecydowało się odwiedzić nasz park. W tym miesiącu przyjęliśmy m.in. 40 zorganizowanych grup turystycznych (około 1300 osób), głównie szkolnych.

  

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł