Nr 3/2006

 Z ŻYCIA PARKU   

Jesień w Leszczewie. Fot. M.Kamiński

 

Małgorzata Huszcza

  

Od lata do jesieni

 

(1) 

 

Tak szybko minęło lato - wytęskniony czas wakacyjno - urlopowy. Wieczory stały się dłuższe, noce chłodniejsze. Liście pożółkły i powoli opadają, powietrze pachnie grzybami, a poranki otula mgła... Przyszedł czas na powakacyjne podsumowanie.

  

Sezon letni w naszym parku był bardzo aktywny. W miesiącach letnich WPN odwiedziło 156 grup zorganizowanych oraz tysiące turystów indywidualnych z Polski oraz zagranicy. Gościliśmy m.in. kolegów z Wielkopolskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleś- nictwa Oleszyce, członków stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych NIKE, pracowników Sieradzkich Parków Krajobra- zowych, samorządowców z Poznania, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, delegację z miasta Grande-Synthe i wielu innych.

 

W dniach 9-16 lipca na terenie parku zorganizowano drugą edycję tzw. Obozu Młodych Rangersów. Impreza odbyła się pod patronatem Federacji EUROPAC i jest częścią Europarc Junior Ranger Network 2006. Podobne spotkania dla młodzieży zorganizowano w parkach narodowych i parkach natury na terenie całej Europy. Ideą obozu Młodego Rangersa jest zwiększenie świadomości ekologicznej młodych osób zamieszkujących obszar parku narodowego. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Młodzi Strażnicy Przyrody pogranicza polsko-litewskiego”. W obozie wzięło udział 12 osób ze strony litewskiej - Dzukijskiego Parku Narodowego, który był współorganizatorem naszego obozu, oraz 12 osób ze strony polskiej. W czasie tygodnia młodzież aktywnie włączała się w pracę pracowników parku - ich codzienne zajęcia z zakresu ochrony przyrody, badań naukowych i udostępniania parku do zwiedzania. Był także czas na gry, zabawy, wspólne śpiewy i tańce. Kilka tygodni wcześniej w Stirling (Szkocja) odbył się V Światowy Kongres Rangersów. Spotkało się tam ok. 300 przedstawicieli obszarów chronionych z 40 państw. Polskę reprezentowały dwie osoby, jedną z nich był pracownik WPN-u.

  

Seminarium polsko-litewskie. Fot. E.Perkowska

  

25 i 26 lipca w Starym Folwarku odbyło się drugie seminarium w ramach projektu „Integracja Dzukijskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Čepkeliai z litewsko - polskim przygranicznym obszarem turystycznym”; zorganizowane dzięki pomocy finansowej programu PHARE 2003. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wigierskiego Parku Narodowego, Dzukijskiego Parku Narodowego, Rezerwatu Čepkeliai oraz władz lokalnych pogranicza polsko-litewskiego. Podczas sesji wykładowej prezentowano zagadnienia związane z turystyką na obszarach chronionych.

 

W lipcu, w ramach projektu ochrony rodzimej różnorodności biologicznej w rolnictwie, przekazano do gospodarstw z terenu parku i otuliny kolejne 3 klacze i 1 ogiera rasy konik polski oraz 5 krów polskich czerwonych; niektóre doczekały się już potomstwa; odbyły się również spotkania szkoleniowe.

  

Młody konik polski. Fot. J.Górecka

  

Na Powałach, podobnie jak w latach ubiegłych, odpoczywało i nabierało sprawności 30 osób z Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej w Suwałkach. Przez 2 miesiące 80 harcerzy ZHR z Bytomskiego Związku Drużyn Harcerzy oraz Hufca Harcerzy na Podbeskidziu z Bielsko-Białej korzystało z oferty turystyczno-edukacyjnej WPN-u.

  

W tym sezonie wakacyjnym park proponował nową formę edukacji i rekreacji pod hasłem: „Poznaj Wigierski Park Narodowy na rowerze”, która przyciągnęła wielu amatorów aktywnego wypoczynku. Zainteresowani w każdy piątek, na rowerach, pod okiem przewodnika, mieli możliwość poznania najciekawszych miejsc parku, podglądania przyrody oraz zapoznania się z zagrożeniami i metodami ochrony przyrody; zwiedzano również wystawy, oglądano prezentacje poświęcone omawianym tematom. W lipcu i sierpniu odbyło się 8 wycieczek, w których wzięło udział 190 osób. We wrześniu organizowano kolejne zajęcia dla grup szkolnych z terenu Suwalszczyzny. Najwytrwalsi otrzymali nagrody. Impreza została dofinansowana przez NFOŚiGW

  

W sierpniu, kontynuując program ochrony rodzimej różnorodności w rolnictwie, zaszczepiono podkładki jabłoni w szkółce w Tartaku lokalnymi odmianami. Zrazy do szczepienia letniego pobrano z sadów na terenie parku. Dziękujemy wszystkim, którzy udostępnili swoje sady i pomagali w pobieraniu zrazów do szczepienia.

  

Sadzonki jabłoni. Fot. J.Górecka

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł