STAROSTWO POWIATOWE W SEJNACH

  • W kwietniu Stowarzyszenie Samorządów Ziemi Sejneńskiej zakończyło realizację projektu: „Z biegiem rzeki Marychy – atrakcje przyrodniczo-kulturowe na pograniczu Polski i Białorusi”, dofinansowanego z programu Phare 2003 Polska Granica Wschodnia. Jego efektem jest m.in. katalog ofert inwestycyjnych powiatu sejneńskiego.
  • 1 czerwca, przy współpracy z Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr w Białymstoku oraz Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, odbyło się w Starostwie seminarium pt. „Kierunki rozwoju powiatu sejneńskiego”.

URZĄD GMINY GIBY

  • 4 maja, z inicjatywy i staraniem Nadleśnictwa „Pomorze”, przy krzyżu poświęconym ofiaarom obławy NKWD i UB w lipcu 1945 r. odbyła się uroczystość posadzenia „Dębu Papieskiego” w hołdzie Janowi Pawłowi II. Sadzonkę dębu, wyhodowano z żołędzi najstarszego w Polsce „Dębu Chrobrego”. Drzewko posiada certyfikat autentyczności.
  • 6 czerwca rozstrzygnięto przetarg na przebudowę dróg gminnych Giby I – Giby II – Giby i Kukle – Ośrodek WPHW.

URZĄD GMINY SUWAŁKI

  • 1 kwietnia przedstawiciele Urzędu Gminy Suwałki wzięli udział w uroczystościach z okazji 62 rocznicy stracenia 16 żołnierzy Armii Krajowej w Suwałkach. Po mszy świętej w kościele p.w. św. Wojciecha w Suwałkach nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Straceń przy ul. Sejneńskiej oraz na zbiorowej mogile w Lesie Szwajcarskim.
  • 5 kwietnia, wzorem lat ubiegłych, we współpracy z Komendą Miejską Policji w Suwałkach, został przeprowadzony gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Konkurs, w którym wzięło udział 7 zespołów 3-osobowych, odbył się w Zespole Szkół w Płocicznie- Tartaku w dwóch kategoriach: szkół podstawowych (zwyciężyła SP w Poddubówku) i gimnazjów (wygrała drużyna z Zespołu Szkół w Płocicznie-Tartaku). Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a dwie zwycięskie drużyny awansowały do dalszego etapu na szczeblu powiatowym.

       

    Pan Tadeusz Chołko, Wójt Gminy Suwałki, przemawia na otwarciu wystawy WPN-u „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku, 16 czerwca 2006 r. (fot. M.Kamiński)

       

       

  • 5 kwietnia, w Zespole Szkół w Przebrodzie, otworzono pierwsze na terenie gminy Suwałki Gminne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tworzenie Centrum wspierali: główny pomysłodawca przedsięwzięcia – Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Aleksander Czuper – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego
  • 6 kwietnia w Krzywem i 11 kwietnia w Tartaku oddano hołd mieszkańcom pomordowanym przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej

URZĄD GMINY KRASNOPOL

  • 18 maja zorganizowano dla rolników wyjazd do gminy Jeleniewo, w celu zapoznania się z funkcjonowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków,
  • od 22 maja w każdy czwartek, w godz. 8.00-14.00 przy Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Krasnopolu czynny jest punkt informacyjny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • 23 maja w Szkole Podstawowej w Krasnopolu odbyły się uroczystości związane z I rocznicą nadania szkole imienia Jana Pawła II,
  • 1 czerwca Wójt Gminy zorganizował wyjazd dzieci szkolnych do Ełku na obchody Dnia Dziecka, sponsorowane przez „Caritas” Diecezji Ełckiej, TVP 2, Urząd Miasta Ełk i Starostwo Ełckie.
  • Trwają prace związane z planowaną rozbudową sieci wodociągowej na terenie gminy,
  • Prowadzone są działania związane z rekultywacją i zamknięciem gminnego wysypiska śmieci. Wokół byłego gminnego wysypiska śmieci wykonano piezometry niezbędne do badania zanieczyszczenia wód gruntowych.

URZĄD GMINY NOWINKA

  • Gminny Ośrodek Kultury w Nowince zorganizował 4 czerwca festyn, podczas którego występowały zespoły i kapele ludowe, a także dzieci i młodzież. Imprezie towarzyszyły zabawy na świeżym powietrzu oraz kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego.
  • 20 czerwca odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Olszance imienia Generała Pilota Witolda Urbanowicza oraz ufundowania sztandaru. Odsłonięto tablicę pamiątkową oraz otwarto Izbę Pamięci. Generał Urbanowicz urodził się w Olszance, tu ukończył szkołę powszechną następnie uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Suwałkach. Swoje dalsze losy związał z wojskiem. Ukończył szkołę pilotażu w Dęblinie. W okresie drugiej wojny światowej wziął udział w Bitwie o Anglię, walcząc w Dywizjonie Myśliwskim 303. Po wojnie osiedlił się początkowo w Anglii, później w USA. Raz tylko, ze względu na prześladowania ze strony organów bezpieczeństwa, w 1947 r., odwie- dził rodzinną Olszankę. Po roku 1989 kilkakrotnie jeszcze odwiedził Ojczyznę, jednak nigdy nie zawitał już do rodzinnej wsi. Zmarł 17 sierpnia 1996 r. w Nowym Jorku w wieku 88 lat.
  • 6 sierpnia, w Atenach odbędzie się kolejna impreza pod hasłem „Lato z Radiem 5”. Organizatorem jest Urząd Gminy w Nowince oraz Agencja Reklamowa „Radia 5”.
  • W dniach 1 – 14 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Nowince organizuje warsztaty plastyczne pt. „Ginące piękno ocalić od zapomnienia” przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Warsztaty będą miały charakter plenerowy.

   

   

   

Opracowanie: Małgorzata Huszcza 

   

   

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł