Nr 2/2005

TURYSTYKA, WĘDKARSTWO, REKREACJA

(fot. J.Borejszo)

 

   

Jarosław Borejszo,
Barbara Perkowska

   

Noclegi, 

dobra kuchnia 

i ... 

    

  

No właśnie, zarezerwowaliśmy sobie kwaterę, zamówiliśmy wyżywienie u gospodyni i czy to zaspokaja już nasze potrzeby na wakacjach? Otóż coraz częściej nie. Zwiększa się liczba tych, którzy odchodzą od „kla- sycznego” modelu wypoczynku na kocyku na nadjeziornej plaży. Nasze, turystów, wymagania ulegają zmianie. Coraz częściej jedziemy na urlop, by spędzać go aktywnie, poszukując coraz to nowych atrakcji. Właściciele kwater i pensjonatów to widzą i starają się wzbogacać swoją ofertę. Już prawie każde dbające o klienta gospodarstwo proponuje coś więcej niż tylko noclegi i wyżywienie. Standardem stają się własne rowery, kajaki i inny sprzęt pływający. Zazwyczaj sprzęt ten właściciele oferują tylko swoim gościom, ale również funkcjonują ogólnodostępne wypożyczalnie. Kilku gospo- darzy hoduje konie pod siodło. Niektórzy specjalnie kupują większe samochody, by wozić swoich gości po bliższej lub dalszej okolicy. Okolice Wigier stają się kajakowym „zagłębiem”. W każdej większej wsi znajdziemy miejsce, gdzie można zamówić kajaki razem z dowie- zieniem bagaży i osób w umówione miejsce.

  

Kalendarz imprez turystycznych na terenie parku zawiera takie, które organizowane są od wielu lat ale również znajdują w nim miejsce i nowe inicjatywy. Najdłuższą tradycją w orga- nizowaniu imprez może poszczycić się suwalski Oddział PTTK. Najstarszym cyklicznym wydarzeniem są nad Wigrami Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wigry (wrzesień). Impreza ta istnieje od 49 lat. Międzynarodowy Rajd Narciarski „Wędrówki Północy” (przełom stycznia i lutego) odbywał się już 36 razy. Co roku przynajmniej jedna trasa tego rajdu przebiega przez teren naszego parku. Ogólnopolski Wielodyscyplinowy Rajd po WPN (koniec maja) istnieje od powstania parku, w tym roku była jego 15 edycja. 13 lat mają Regaty o Puchar Dyrektora WPN (sierpień), 12 lat Rodzinny Sobótkowy Rajd Pieszy (czerwiec), 6 lat Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenką Szantową nad Wigrami (sierpień), 3 lata Regaty Przesiadkowe o Puchar Komandora Klubu Wodnego PTTK w klasie omega (sierpień). We wrześniu odbywają się Regaty o Puchar Bosmana, które organizowane są od 1987 roku (zdarzają się lata bez tych zawodów, stąd trudno ustalić, ile ich już było). Zupełnie nowe, bo w tym roku pierwsze, są Regaty o Puchar Wójta Gminy Suwałki (sierpień). Również Klub Wodny „Kamena” może się poszczycić już ósmymi Otwartymi Regatami Żeglarskimi o Puchar Prezesa F.M. ”FORTE” S.A. (sierpień). Sezon żeglarski na Wigrach kończą pod koniec września Otwarte Mistrzostwa Województwa Podlaskiego, których organizatorem jest po raz trzeci Suwalski Okręgowy Związek Żeglarski. 

  

Z upływem lat przybywa propozycji uroz- maicenia turystom pobytu nad Wigrami. W tym roku Kompleks Turystyczny „U Jawora” w Gawrych Rudzie po raz 6 zorganizował Kiermasz sztuki ludowej (lipiec). Od 4 lat odbywają się turnieje piłki siatkowej, w lipcu o puchar Wójta Gminy Suwałki i w sierpniu o puchar Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego. Inne imprezy, na które w tym roku można przyjechać do „Jawora”, to w lipcu: Wystawa Rzeźby Ogrodowej w Kamieniu, Body-Painting – Malowanie na Ciele oraz Spotkania Teatralne „Most Słońca”, w których biorą udział grupy teatralne z Francji, Słowacji, Litwy, Polski. W sierpniu warto przyjechać na Piknik u Jawora, Otwarte Mistrzostwa w Siłowaniu się na Rękę Turniej Piłki Siatkowej „old boy”. Wymienione wyżej imprezy odbywają się po raz pierwszy, ale organizator informuje, że na stałe zagoszczą w ofercie Kompleksu Turystycznego. Podobnie jak Spotkania Przy Gitarze, rozpoczynające się w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 18.00 (przez całe wakacje). 

  

Również ośrodek „Hossa-Wigry” w Pło- cicznie może poszczycić się stałą ofertą. Oprócz regularnych i czarterowych przejażdżek Wigierską Kolejką Wąskotorową na terenie ośrodka od dwóch lat odbywają się festiwale historii. W tym roku mamy dwie edycje festiwalu, na początku maja pod hasłem Średniowiecze w Polsce i na Jaćwieży, pod koniec lipca tematem wiodącym festiwalu jest wczesne średniowiecze.

   

   

   

 

 

Prężnym centrum kulturalnym jest na terenie parku Dom Pracy Twórczej, mający swoją siedzibę w zabudowaniach dawnego klasztoru kamedulskiego we wsi Wigry. Kalendarz imprez tej instytucji jest bogaty. Od czerwca do sierpnia „w klasztorze” odbywają się recitale w ramach cyklu Muzyka nad Wigrami. W tym roku prezentują się wirtuozi fortepianu, skrzypiec i wiolonczeli. Na przełomie lipca i sierpnia w Wigrach można posłuchać muzyki również w trakcie VI Letniej Filharmonii AUKSO – Wigry 2005. Po raz czwarty w lipcu mają miejsce Warsztaty teatralne „Sztuka Dialogu nad Wigrami”. Na początku września kolejnym wydarzeniem teatralnym będzie spektakl Teatru Ósmego Dnia „Arka”, realizowany na wigierskich błoniach. Kolejna sfera działania DPT w Wigrach to wystawiennictwo. Latem tego roku można obejrzeć dwie wystawy, fotograficzną Piotra Malczewskiego Mongolia Kraina Przestrzeni oraz Wystawę Ikon Staroobrzędowych „Eikon”. Organizowane w Wigrach imprezy dla szerszego grona odbiorców, to w tym roku pierwsze Euroregionalne Targi Produktu Regionalnego (lipiec) oraz już drugi Jarmark wigierski. Jarmark odbywa się w połowie sierpnia i zbiega się razem z odpustem, którego tradycja sięga czasów kamedulskich. 

  

(fot. J.Borejszo)

 

Niedawno powstała nad Wigrami kolejna organizacja, której celem działania jest między innymi wzbogacanie oferty turystycznej. Jest to Wigierskie Stowarzyszenie Turystyczne, którego siedziba znajduje się w Starym Folwarku. Na razie stowarzyszenie może poszczycić się jedną stałą imprezą. Są to (w tym roku już drugie) Rodzinne zawody wędkarskie o puchar Prezesa WST, organizowane pod koniec sierpnia. 

  

Jeżeli nasycimy już oczy, uszy i żołądki w trakcie rozlicznych imprez w klasztorze, to w ramach odpoczynku powinniśmy się przepłynąć statkiem po jeziorze Wigry. To nam przypomni, że cały czas otacza nas niezwykła przyroda Wigierskiego Parku Narodowego. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy orły bieliki i kormorany polujące na „Kręcistej górce” *. Rejsy po jeziorze Wigry odbywają się statkiem „Tryton”, którym w czerwcu 1999 roku pływał Papież Jan Paweł II. Przystań statku znajduje się tuż obok zespołu poklasztornego. 

  

Bardzo pozytywnym zjawiskiem, jakie zaczynamy obserwować, jest tworzenie wspólnej oferty turystycznej przez kilka firm. Łączenie sił pozwala zaproponować ciekawszy program. Przykładem takiej oferty jest wycieczka „Jeden dzień dookoła Wigier”. W jej trakcie możemy przejechać kolejką wąskotorową z Płociczna do Krusznika, w Kruszniku przesiąść się na zaprzęgi konne i tak dojechać do pola namiotowego „Jastrzęby”, tam wsiąść na statek papieski i popłynąć do klasztoru. Po zwiedzeniu pokamedulskiego zespołu klasztornego mamy do wyboru powrót do Płociczna autokarem lub rowerami. 

  

Jak widać jest na terenie parku wiele możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób interesujący, a oferta może zadowolić nawet wybrednych turystów. Na pewno warto przyjechać nad Wigry. 

  

* Kręcista górka, to nazwa jednej z toni wigierskich.

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł