Nr 2/2005

 Z ŻYCIA PARKU   

Kolektory słoneczne na leśniczówce w Krzywem
(fot. J. Adamczewska)

Joanna Adamczewska

  

LATO 2005

(2)   

  

W dniach 17–18 czerwca zorganizowano warsztaty dla nauczycieli, składające się z dwóch bloków tematycznych zatytułowanych: „EkoLogik” oraz „Po ścieżkach edukacyjnych Wigierskiego Parku Narodowego”. Uczestnikami warsztatów była 38-osobowa grupa nauczycieli różnych poziomów kształcenia: szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Głównym celem warsztatów było zachęcenie nauczycieli do prowadzenia lekcji w terenie poprzez pokazanie form i metod pracy z uczniami i wymianę doświadczeń. Ponadto uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznania wszystkich ścieżek edukacyjnych parku, na których zade- monstrowano wybrane zajęcia, prowadzone według scenariuszy opublikowanych w parkowym wydawnictwie pt. „Po ścieżkach edukacyjnych WPN”.

  

Warsztaty dla nauczycieli – zajęcia terenowe
(fot. J. Adamczewska)

  

W 2005 roku kontynuowany był cykl spotkań z młodzieżą suwalskich szkół w Bibliotece Publicznej w Suwałkach pod hasłem: „Moja Mała Ojczyzna – tajemniczość i piękno suwalskiej ziemi”. Tradycyjnie, szkoły biorące udział w spotkaniach przystąpiły do Turnieju Wiedzy. Zwyciężyła w tym roku klasa Vc ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Suwałkach. 

  

Oddział Podlaski Stowarzyszenia Muzeal- ników Polskich przyznał autorom wystawy pt. „Nad Wigrami”, prezentowanej w 2004 roku w Muzeum Okręgowym w Suwałkach wyróżnienie w konkursie na najciekawsze wydarzenie muzealne 2004 roku. Wystawa została zorganizowana w okazji 15-lecia Wigierskiego Parku Narodowego.

  

Wigierski Park Narodowy złożył w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku wniosek do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego o dofinansowanie I etapu budowy Stacji Edukacyjnej WIGRY – Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego w Starym Folwarku. Park otrzymał w maju br. promesę NFOŚiGW dotyczącą pomocy finansowej dla realizacji tego przedsięwzięcia. Wniosek złożony do ZPORR oczekuje na rozpatrzenie.

  

W 2005 roku kontynuowane są kompleksowe prace termomodernizacyjne i remontowe w 17 osadach służbowych na terenie WPN-u, m.in. w Czerwonym Folwarku, Maćkowej Rudzie, Sobolewie, Leszczewku, Bryzglu, Królówku, Mikołajewie, Krzywem. Dzięki dotacji NFOŚiGW i WFOŚiGW w Białymstoku zainstalowano kolektory słoneczne, wymieniane są kotły c.o., ocieplane są ściany i stropy. Trwa usuwanie azbestowych pokryć dachowych; eternit jest poddawany fachowej utylizacji. Prowadzone prace mają na celu ochronę przyrody na terenie parku poprzez zmniejszenie emisji pyłów i gazów pochodzących z budownictwa mieszkaniowego.

  

Trwa realizacja projektu związanego z restytucją tradycyjnych ras zwierząt gospodarskich. Projekt ten w 2005 roku uzyskał akceptację Ekofunduszu, który przyznał na ten cel dotację. Zadania przewidziane w projekcie zostaną wykonane do czerwca 2006 roku. W maju zakupiono pierwsze zwierzęta: 100 gąsek suwalskich i 260 kurek zielononóżek. Jesienią zakupione zostaną świnie złotnickie oraz krowy i koniki polskie. Zwierzęta przekazywane są sukcesywnie rolnikom z terenu parku, którzy w latach poprzednich wzięli udział w cyklu szkoleń nt. tradycyjnych ras zwierząt.

  

Gęsi suwalskie (fot. J. Górecka)  

  

W dniach 4 – 17 lipca w Wigierskim Parku Narodowym, w ramach programu Europarc Junior Ranger Network 2005 odbywał się Obóz Młodego Rangersa – Junior Ranger Camp. Młodzi „strażnicy” aktywnie włączyli się w prace wykonywane przez służby parku. Zajęcia miały charakter teoretyczny (wykłady, prezentacje multimedialne, filmy) oraz praktyczny, związany np. z rozpoznawaniem roślin i zwierząt, budową obiektów turystycznych, orientacją w terenie, monitoringiem wód, czy też przewodnictwem. Uczestnikami obozu była 16-osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej zamieszkująca miejscowości położone na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Celem przedsięwzięcia było m.in. zwiększenie świadomości ekologicznej młodzieży oraz zrozumienie potrzeby ochrony obszarów cennych pod względem przyrod- niczym. Warto dodać, iż najaktywniejsi uczestnicy zajęć wzięli udział w między- narodowych spotkaniach „Młodych Rangersów” w Niemczech i Hiszpanii. 

Zobacz fotoreportaż

  

 

  

Stoisko WPN podczas II Jarmarku Wigierskiego

(fot. J. Adamczewska)

  

Wigierski Park Narodowy był współorga- nizatorem drugiego dnia obchodów II Jarmarku Wigierskiego, który odbywał się w dniach 13–15 sierpnia w Domu Pracy Twórczej na Wigrach. Jarmark Wigierski to doroczne święto kultury i dziedzictwa wigierskiego, nawiązujące do tradycji jarmarku, w czasie którego prezentowane są walory i produkty gospodarcze regionu, odbywają się spotkania twórców i organizatorów różnych przedsięwzięć kulturotwórczych. Drugi dzień jarmarku odbywał się pod hasłem „Lato Kamedułów – Dzień Klasztoru i Jeziora Wigry”. Wigierski Park Narodowy prezentował m.in. tradycje rybackie regionu. W ramach Wszechnicy Wigierskiej najmłodsi wysłuchali prezentacji o bobrze, nieco starsi prezentacji o walorach i działalności parku.

  

15 sierpnia, PTTK wspólnie z Wigierskim Parkiem Narodowym zorganizował XIII regaty o Puchar Dyrektora WPN. Do zmagań z jeziorem Wigry stanęło 20 załóg. Regaty rozegrano w trzech kategoriach: omegi drewniane, omegi plastikowe i jachty kabinowe. O zwycięstwie w tym roku zdecydowały umiejętności techniczne i cierpliwość, gdyż pogoda po raz kolejny okazała się nieprzewidywalna i skora do płatania figli. Z uwagi na niemalże bezwietrzną aurę skrócono trasę regat (uczestnicy zwykle opływali wyspę Kamień). Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na plaży PTTK w Starym Folwarku, a najlepszymi okazały się załogi: w klasie omeg drewnianych: Lech Sadowski, Bronisław Sadowski i Adriana Ancewicz, w klasie omeg plastikowych: Marek Sosnowski, Zuzanna Sosnowska i Andrzej Łukaszewicz, a w klasie jachtów kabinowych: Małgorzata i Tadeusz Mackiewiczowie.

  

Zwycięska załoga państwa Mackiewiczów
na jachcie „FESTOL” (fot. J. Adamczewska)

  

Wprawdzie sezon turystyczny jeszcze się nie skończył, ale można już wstępnie podsu- mować tegoroczne lato. Do końca sierpnia park obsłużył około 200 grup turystycznych. Licznie odwiedzane było przez turystów także Centrum Informacji Turystycznej, mieszczące się w siedzibie parku. Znaczną część odwie- dzających stanowili obcokrajowcy, odwiedzali nas w tym roku dość licznie Hiszpanie, Niemcy i Włosi. Poza informacjami o atrakcjach regionu, najczęstsze pytania dotyczą bazy noclegowej i gastronomicznej okolic jeziora Wigry. Dużym zainteresowaniem cieszy się także oferta edukacji regionalnej: warsztaty mleczne, pieczenie chleba i warsztaty garncarskie oraz zajęcia w Ośrodku Edukacji Środowiskowej i na ścieżkach edukacyjnych. Zwiększyła się także ilość nabywanych przez turystów kart wstępu, gdyż wielu kwaterodawców i usługodawców podjęła stałą i aktywną współpracę z parkiem w tym zakresie. Przypominamy, iż w maju br. ukazało się Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie parków narodowych, w których za wstęp i korzystanie z urządzeń parku pobiera się opłaty. Zgodnie z rozporządzeniem opłaty pobiera się w ośmiu parkach narodowych, w tym także w Wigierskim Parku Narodowym. Wpływy z opłat są przeznaczane na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej parku, a także na zadania związane z ochroną przyrody. Opłaty nie obowiązują m.in. dzieci do lat 7, mieszkańców okolicznych gmin, osób odwiedzających miejsca kultu religijnego.

  

W 2005 roku wysiłki służb parku na rzecz utrzymania i konserwacji infrastruktury turystyczno-edukacyjnej wsparł NFOŚiGW, przyznając na ten cel dotację. Dzięki temu powstaną nowe wieże widokowe – w Gawrych Rudzie, Kruszniku i w Starym Folwarku na tzw. Kulwieciowej Górze, miejsca odpoczynku (zadaszone ławeczki i stoliki), tablice informacyjne oraz wyremontowane i zakon- serwowane zostaną istniejące obiekty na ścieżkach edukacyjnych i szlakach turystycz- nych (m.in. kładki, oznaczenia szlaków, tablice). Poprawi to nie tylko estetykę najliczniej odwiedzanych miejsc w parku, ale przede wszystkim bezpieczeństwo zwiedzających. Ponadto jesienią br. przewidziany jest gruntowny remont i zmiana aranżacji wystawy przyrodniczej w siedzibie parku w Krzywem. Z tego powodu w okresie od końca września do końca grudnia wystawa będzie czasowo zamknięta. Zapraszamy do odwiedzenia Ekspozycji Etnograficznej, skorzystania z prelekcji i prezentacji multimedialnych oraz odwiedzenia ścieżek edukacyjnych i szlaków turystycznych parku. 

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł