URZĄD GMINY SUWAŁKI

  • 14 stycznia Urząd Gminy zorganizował noworoczną choinkę dla 60 dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych.
  • 17 stycznia odbył się konkurs na najładniejszą ozdobę i Szopkę Bożonarodzeniową. Do konkursu zgłoszono 51 prac, w tym 25 szopek i 26 ozdób choinkowych.
  • 21 stycznia Urząd Gminy przeprowadził gminny konkurs plastyczny na temat „Żyć w harmonii z przyrodą”, w którym udział wzięło 20 dzieci.
  • 28 stycznia władze gminy oraz przedstawiciele mediów złożyli życzenia Jubilatce Pani Mariannie Cimochowskiej, mieszkance wsi Taciewo z okazji setnych urodzin. Do życzeń dołączyli się Premier RP i Wojewoda Podlaski.
  • W marcu, w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, Urząd Gminy ogłosił konkurs na Pisankę Wielkanocną. 

  

URZĄD GMINY GIBY

  • Od stycznia do kwietnia Rada Gminy Giby podjęła 7 uchwał.
  • We wsi Giby prowadzona była przebudowa stacji uzdatniania wody.
  • Drogi na terenie gminy były na bieżąco odśnieżane i utrzymywane w stanie przejezdnym.

  

URZĄD GMINY KRASNOPOL

  • 2 lutego Gmina wspólnie z Urzędem Marszałkowskim oraz Politechniką Białostocką podpisała porozumienie w sprawie udziału w realizacji programu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w województwie podlaskim”. W tym dniu podpisano również porozumienie z Wojewodą Podlaskim w ramach programu rządowego „Posiłek dla potrzebujących”.
  • Od 1 marca funkcję dzielnicowego na terenie gminy pełni mł. aspirant Krzysztof Wiśniewski.

  

URZĄD GMINY NOWINKA

  • W lutym przeprowadzono konkurs na Dyrektora Szkoły Podstawowej w Olszance. Pełnienie obowiązków dyrektora powierzono Pani Lidii Arasimowicz, nauczycielce tejże szkoły.
  • Urząd Gminy zlecił wykonanie dokumentacji technicznej drogi gminnej Bryzgiel – Krusznik. Na ponad 3 km odcinku tej drogi zostanie położony dywanik asfaltowy. 
  • Gmina, wraz z Urzędem Marszałkowskim, zadeklarowała przystąpienie do realizacji projektu pt. „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w województwie podlaskim”. W ramach tego projektu Urząd Gminy uzyska sprzęt komputerowy i urządzenia towarzyszące, m.in. serwer, drukarkę laserową, 3 komputery stacjonarne i komputer przenośny. Całkowita wartość projektu wynosi 64 895 zł.
  • Urząd Gminy zlecił wykonanie projektu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej we wsi Krusznik, Monkinie, Ateny, Walne i Danowskie w celu objęcia tych terenów ochroną w zakresie racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej. Wymienione tereny są cenne przyrodniczo i krajobrazowo. Ścieki odprowadzane będą do oczyszczalni w Bryzglu. Przy finansowaniu inwestycji będą zaangażowane środki unijne, budżetu gminy oraz innych instytucji finansowych wspierających inwestycje na rzecz ochrony środowiska.

  

STAROSTWO POWIATOWE W AUGUSTOWIE

  • 29 grudnia Starostwo Powiatowe, jako pierwsze w województwie podlaskim, otrzymało certyfikat potwierdzający zgodność systemu zarządzania z międzynarodową normą ISO. Prace nad wprowadzeniem systemu zarządzania jakością trwały blisko 12 miesięcy. Wcześniej opracowany został projekt „System zarządzania jakością w Starostwie Powiatowym w Augustowie”. Wielomiesięczna praca została pozytywnie oceniona podczas 3–dniowego audytu, polegającego na sprawdzeniu, czy system zarządzania w Starostwie Powiatowym jest zgodny z normą międzynarodową PN-EN ISO 9001:2001. Audyt przeprowadziła Polska Izba Handlu Zagranicznego Certyfikacja Sp. z o.o. w Gdyni.
  • 1 stycznia swoją działalność rozpoczęło Centrum Aktywizacji Rozwoju. Biuro CAR znajduje się w Starostwie Powiatowym w Augustowie. Do jego zadań należy udzielanie informacji na temat aktualnej oferty szkoleniowej na terenie powiatu i całego województwa. Osoby indywidualne oraz firmy zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniach lub kursach związanych z rozwojem zasobów ludzkich mogą tu uzyskać aktualną informację na temat oferty i zasad uczestnictwa w projektach szkoleniowych. Ponadto CAR pełni funkcję ośrodka doradczego w zakresie indywidualnego poradnictwa zawodowego dla osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem, a także w zakresie promocji przedsiębiorczości i wsparcia lokalnego biznesu.
  • 25 stycznia odbyła się w Augustowie konferencja obejmująca dwa zagadnienia: „Społeczeństwo informacyjne w powiecie i gminie" oraz „Restrukturyzacja i zarządzanie zakładem opieki zdrowotnej". Współorganizatorami konferencji był Związek Powiatów Polskich i Starosta Augustowski – Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego. W konferencji uczestniczyli starostowie i prezydenci miast z terenu województwa podlaskiego lub ich przedstawiciele. Spotkanie w Augustowie odbyło się w ramach cyklu konferencji prowadzonych przez Związek Powiatów Polskich na terenie kraju w 16 województwach.
  • 20 marca Biebrzański Park Narodowy został laureatem konkursu Podlaska Marka Roku w kategorii „Miejsce Roku". Jest to ogromna nobilitacja i doskonała promocja Parku.
  • 21 marca odbyły się w Augustowie eliminacje powiatowe XI Ogólnopolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Zwyciężyła Ewelina Kuklińska, która ma duszę społecznika i jak sama twierdzi pomaga, bo lubi. Ewelina od trzech lat z dużym zaangażowaniem uczestniczy w rehabilitacji dziecka z porażeniem mózgowym.

  

STAROSTWO POWIATOWE W SEJNACH

  • Dobiega końca realizacja projektu „Współpraca transgraniczna Polski, Białorusi i Litwy w celu ochrony środowiska, ludzi i mienia” dofinansowanego w kwocie 142.500 euro z Narodowego Programu dla Polski 2002. W ramach realizacji tego projektu zakupiony został nowoczesny, terenowy samochód ratowniczo-gaśniczy. 
  • W drodze przetargu wyłoniona została firma, która dostarczy sprzęt potrzebny do utworzenia Centrum Ratowniczego. Zakup nowoczesnych urządzeń łączności radiowej, przewodowej i sprzętu komputerowego umożliwi łatwą wymianę danych i komunikację z instytucjami ratowniczymi Polski, Białorusi i Litwy. Usprawni to zwalczanie pożarów o katastrofalnych dla środowiska naturalnego rozmiarach. Zakupy sprzętu wspiera, kwotą 75 000 euro, Narodowy Program dla Polski 2003.

  

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

  • 16 stycznia w Jeleniewie odbyło się spotkanie kolędnicze „Hej kolęda, kolęda….”. Polacy z Polski i Litwy oraz Litwini z Litwy i Polski przedstawili różnorodność obrzędów i tradycji świąt Bożego Narodzenia na pograniczu polsko-litewskim. Dawne oraz dzisiejsze przygotowania do wieczerzy Wigilijnej zaprezentowali goście z Sangrudy koło Kalwarii na Litwie i zespół „Szeszupiaki” z Rutki-Tartak. Kolędy litewskie zaśpiewały dzieci z zespołu „Bildukai” w Nowinikach koło Puńska. Kolędy i pastorałki polskie śpiewane kiedyś na Suwalszczyźnie przypomniały zespoły: „Pogranicze” z Szypliszk, „Jezioranki” i „Młode Jezioranki” z Wiżajn, „Szeszupa” z Rutki-Tartak, „Lipsk” i kapela rodzinna Franciszka Racisa. Widownia doceniła piękne wykonanie polskich kolęd wyśpiewanych przez chórek młodzieżowy ze Starych Trok na Wileńszyźnie. Spotkanie było pierwszą z cyklu ośmiu imprez w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Phare Regionu Morza Bałtyckiego 2002 – Fundusz Małych Projektów – Klimaty Północnej Suwalszczyzny.
  • 18 lutego otwarte zostało w Zespole Szkół w Przerośli Gminne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – jako trzecie w powiecie suwalskim (po Raczkach i Bakałarzewie), a czwarte w Polsce. W centrum będzie można zdobyć karty: rowerową i motorowerową, nauczyć się przepisów ruchu drogowego oraz przygotować się do egzaminu na prawo jazdy. Inicjatorem i sponsorem Centrum jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach.
  • 14 marca w Jeleniewie odbył się w miejscowym kościele „Powiatowy Koncert Pieśni Wielkopostnej”. Wzięły w nim udział wszystkie zespoły muzyki tradycyjnej z powiatu suwalskiego. Przegląd pieśni odbywa się cyklicznie, co roku w innej gminie. Konkurs zorganizowały Biblioteka Publiczna w Jeleniewie i Starostwo Powiatowe w Suwałkach.
  • Czterdziestoosobowy chór dziecięcy Zespołu Szkół w Filipowie został wytypowany na wojewódzkich eliminacjach XXV Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych acapella do udziału w finale ogólnopolskim. Jury uznało filipowski chór za „najbardziej umuzykalniony” w województwie. Chórzyści otrzymali nagrodę pieniężną. Chór z Filipowa, który od wielu lat zbiera laury na różnych konkursach, jest dumą jego mieszkańców. Od dwudziestu lat prowadzi go pani Helena Kibitlewska.

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł