URZĄD GMINY KRASNOPOL

  • Rozpoczęto asfaltowanie drogi Remieńkiń – Żubronajcie. Dokonano żwirowania dróg gminnych w miejscowościach: Krasnopol, Pawłówka i Głuszyn.
  • 29 października na XXI sesji Rady Gminy podjęto uchwały dotyczące: warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne; zmiany w Sta- tucie GOPS w Krasnopolu; programu współpracy z organizacjami pozarządowymi; kryteriów i trybu przyznawania nagród nauczycielom; zmian w budżecie gminy na rok 2004.
  • 11 listopada w Krasnopolu odbyły się obchody 86 rocznicy odzyskania niepodle- głości. W programie były pieśni patriotyczne, montaż słowno-muzyczny i występ zespołu „Zalesie” z Sejn.
  • 12 listopada w Maćkowej Rudzie odbyła się impreza „Festyn Ziemniaka” zorganizowana przez Stowarzyszenie Szkolne i Szkołę Podstawową.

  

URZĄD GMINY NOWINKA

  • We wrześniu został przekazany do użytku 7 km odcinek drogi powiatowej Monkinie – Danowskie – Kopanica – Tobołowo, o nawierzchni asfaltowej. Zadanie było realizowane przy pomocy finansowej programu Phare 2000, budżetu gminy i powiatu augustowskiego.
  • Ze środków Phare 2003, w ramach projektu „Wspieranie współpracy z partnerami ze Wschodu przez rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej w Gminie Nowinka”, będą wykonane boiska wraz z infrastrukturą sportową przy Zespole Szkół w Nowince. Wartość zadania 66.700 euro, z tego 50.000 euro to środki unijne. Rozpoczęcie inwestycji nastąpi wiosną przyszłego roku, a zakończenie na początku września 2005 r.
  • W Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Chmielewskiego odbyły się 12 listo- pada uroczystości poświęcone tematyce odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Wystąpiły dzieci i młodzież, odbył się także bieg sztafetowy trasą przemarszu wojsk Józefa Piłsudskiego.

  

URZĄD GMINY GIBY

  • W dniu 29 października odbyła się XXV Sesja Rady Gminy Giby, na której podjęto uchwały w sprawie: zmian w budżecie gminy na 2004 r; ustalenia sieci prowadzo- nych przez gminę publicznych oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawo- wych; przyjęcia „Programu współpracy Gminy Giby z organizacjami pozarzą- dowymi oraz innymi uprawnionymi podmiotami w roku 2004”; ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród nauczycielom.
  • W Gibach został ułożony nowy chodnik wokół budynku Urzędu Gminy i po obu stronach ulicy. Trwają końcowe prace przy układaniu nawierzchni parkingu samo- chodowego.
  • W październiku Urząd Gminy zakupił samochód Ford Transit do przewozu dzieci i młodzieży do szkół na terenie gminy.

  

URZĄD GMINY SUWAŁKI

  • 26 września Gmina Suwałki była współorganizatorem Wojewódzkich Dożynek Samorządowych, które odbyły się na terenie PTTK w Starym Folwarku.
  • Odrestaurowano zabytkowy cmentarz żołnierzy rosyjskich i niemieckich z I Wojny Światowej w Leszczewku.
  • W dniach 1–2 października br. w miejscowościach Przebród i Płociczno-Tartak przeprowadzono badania profilaktyczne mieszkańców Gminy Suwałki w zakresie: jaskry, osteoporozy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
  • 3 października Gmina Suwałki wzięła udział w promocji gmin województwa pod- laskiego na Placu Zamkowym w Warszawie.
  • Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Płocicznie uczestniczyli w ogól- nopolskiej akcji pod nazwą „Góra Grosza”, która trwała od 18 do 29 października br. Dzięki zaangażowaniu uczniów zebrano 235,64 zł. Pieniądze zostały przekazane fundacji zajmującej się organizowaniem rodzinnych domów dziecka.
  • Ordynariusz diecezji ełckiej ks. bp Jerzy Mazur 25 października złożył wizytę w Szkole Podstawowej w Poddubówku.
  • 11 listopada w Leszczewku uroczyście odsłonięto pomnik dwóch polskich ułanów z 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich poległych 02.09.1920 r. w walkach z Litwinami.

  

STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

  • Starostwo Powiatowe w Suwałkach zaprasza przedstawicieli samorządów i orga- nizacji pozarządowych do wzięcia udziału w cyklu szkoleniowym pt. Aktywizacja samorządów i środowisk społecznych Suwalszczyzny w poszukiwaniu źródeł finan- sowania rozwoju lokalnego. Celem projektu jest budowanie trwałych podstaw współpracy między jednostkami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi dla intensyfikacji rozwoju gospodarczego i społecznego Suwalszczyzny, a także rozpowszechnienie wiedzy i umiejętności nt. przygotowania projektów na pozys- kiwanie środków pomocowych z funduszy UE oraz przygotowywanie niezbędnej dokumentacji. Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Phare 2002. Pierwsze seminarium pt. Fundusze pomocowe szansą na wzrost kon- kurencyjności regionów będzie dotyczyło prezentacji źródeł pozyskiwania fun- duszy na projekty dla samorządów i organizacji pozarządowych oraz zagadnień współpracy partnerskiej różnych podmiotów lokalnych –  8 grudnia. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej, ul. Noniewicza 10, w Suwałkach; seminarium kończące pod hasłem W partnerstwie – łatwiej i efektywniej będzie podsumowaniem cyklu sesji. Prezentowane będą wypracowane projekty, przedstawiony zostanie dorobek part- nera niemieckiego oraz doświadczenia litewskie.
  • 30 września wicestarosta suwalski Sławomir Renkiewicz na sesji Rady Powiatu w Suwałkach uroczyście wręczył stypendia w wysokości 100 zł miesięcznie za bardzo dobre wyniki w nauce. Stypendia zostały przyznane na okres wrzesień 2004 – styczeń 2005 uczniom: Annie Sznejder i Pawłowi Giedrojciowi z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach, Katarzynie Podbielskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Przerośli, Małgorzacie Podbielskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Przerośli, Justynie Jańczuk i Anecie Izabeli Radzewicz z I LO im. M. Ko- nopnickiej w Suwałkach, Kamilowi Jaśkiewiczowi z Zespołu Szkół nr 5.
  • Podczas Dożynek Wojewódzkich, 26 września, Starostwo Powiatowe, pod patro- natem Polskiej Organizacji Turystycznej zorganizowało konkurs na „Najlepszy spożywczy produkt lokalny”. Konkurowało ze sobą 21 wystawców z terenu województwa podlaskiego. Zaprezentowali oni 54 produkty, oceniane w czterech kategoriach. Komisja konkursowa, której przewodniczącym był Pan Grzegorz Russak – Prezes Polskiej Izby Produktu Lokalnego i Regionalnego, przyznała po trzy miejsca w każdej kategorii oraz dodatkowo dwa wyróżnienia. Kategoria – produkty pochodzenia zwierzęcego: I miejsce: okoń w słonince – Dom Nauczy- ciela w Suwałkach; II miejsce: ser dojrzewający „Wiżajny” – Grupa Producentów Produktów Lokalnych z gmin Wiżajny i Rutka-Tartak, powiat suwalski; III miejsce: prosię pieczone na ogniu – PHU Borecki Restauracja Słowiańska w Szepietowie, powiat wysokomazowiecki. Kategoria – produkty pochodzenia roślinnego: I miej- sce: makowiec wiejski – Zakład Ciastkarski, Celina Benedykta Glińska, Ejsze- ryszki, gmina Rutka Tartak, powiat suwalski; II miejsce: sękacz – Dom Pracy Twórczej w Wigrach, powiat suwalski; III miejsce: babka ziemniaczana „rumiana” z sosem śmietanowo-cebulowo-koperkowym – Mariusz i Beata Łanczkowscy, „Karczma Myśliwska” w Wiżajnach, powiat suwalski. Kategoria – produkty mie- szane: I miejsce: kołduny tatarskie – Dżenneta Bogdanowicz, Agroturystyka „Tatarska Jurta”, Supraśl, powiat białostocki; II miejsce: pierekaczewnik – Dżen- neta Bogdanowicz, Agroturystyka „Tatarska Jurta”, Supraśl, powiat białostocki; III miejsce: kartacze regionalne z okrasą – Mariusz i Beata Łanczkowscy, „Karcz- ma Myśliwska” w Wiżajnach, powiat suwalski. Kategoria – napoje: I miejsce: nalewka znad Wigier – Zofia i Bolesław Tarasiewiczowie, Gospodarstwo Agro- turystyczne, Tartak, powiat suwalski; II miejsce: nalewka „Hubertówka” – Mariusz i Beata Łanczkowscy, „Karczma Myśliwska” w Wiżajnach, powiat suwalski; III miejsce: kawa „żołędziówka” – Mirosław Angielczyk, „Dary Natury” w Kory- cinach, gmina Grodzisk, powiat siemiatycki. Wyróżnienia: Urszula Lutyńska ze „Swiss- -Baru” w Szwajcarii, powiat suwalski, za polędwicę wołową marynowaną, Piotr Łukowski z gospody „Pod Sieją” – Stary Folwark, powiat suwalski, za zupę z soczewicy. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali od Polskiej Organizacji Turystycznej, prawo używania przy ofercie zwycięskich produktów, turystycznego znaku promocyjnego „Polska”. Nagrody rzeczowe w konkursie ufundował Starosta Suwalski.
  • 4 września br. na strzelnicy sportowej w Augustowie – Klonownicy odbyły się, jak co roku, „Zawody Strzeleckie o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego”. W zawodach uczestniczyły trzyosobowe drużyny z powiatów: augustowskiego, sokólskiego, grajewskiego, monieckiego, białostockiego, suwalskiego i łom- żyńskiego. Zawody były rozgrywane w 3 konkurencjach: karabin sportowy, pistolet sportowy i rzut granatem, w kategorii kobiet i mężczyzn. Starostwo Powiatowe w Suwałkach zajęło II miejsce w klasyfikacji generalnej oraz II miejsce zespołowo w trójboju ogniowym w kategorii mężczyzn. W kategorii indywidualnej kobiet I miejsce zajęła Magdalena Sienkiewicz (karabin sportowy i rzut granatem), z pośród mężczyzn I miejsce zajął Zbigniew Sztukowski (pistolet sportowy), III miejsce w trójboju ogniowym wystrzelał Bogdan Boguszewski.

  

STAROSTWO POWIATOWE W SEJNACH

  • Starostwo Powiatowe w Sejnach otrzymało dotację z Narodowego Programu dla Polski 2002/2003, Funduszu Małych Projektów Infrastrukturalnych, Programu Phare Polska Granica Wschodnia na realizację dwóch projektów: „Współpraca transgraniczna Polski, Białorusi, Litwy w celu ochrony środowiska, ludzi i mienia” w kwocie 142.500 euro z przeznaczeniem na zakup ciężkiego terenowego samo- chodu ratowniczo-gaśniczego i „Centrum Ratownicze na pograniczu Polski, Białorusi i Litwy” w kwocie 75.000 euro z przeznaczeniem na wyposażenie m.in. w sprzęt komputerowy i łącznościowy Centrum Ratowniczego w Sejnach.
  • Starostwo Powiatowe w Sejnach zakończyło w sierpniu realizację projektu: „Centrum Europejskie”, na realizację którego otrzymało dofinansowanie z Euro- regionu Niemen – Program Współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego w wyso- kości ponad 33 tys. euro. W ramach realizacji projektu wydane zostały: folder o miasteczkach pogranicza, ulotki oraz prezentacje multimedialne o wykorzy- staniu funduszy strukturalnych w różnych dziedzinach m.in. w rolnictwie, ekologii, przedsiębiorczości, turystyce. Na spotkaniu z samorządami Polski – wójtami gmin: Puńsk, Sejny, Krasnopol i Giby oraz burmistrzem Sejn, samorządem Litwy – Łoździeje, Garzdai, Łotwy – Auce oraz samorządem Estonii – Valga podpisano porozumienie o powstaniu Międzynarodowej Asocjacji Przygranicznej Samo- rządów Nowej Europy. Współpraca prowadzona będzie w dziedzinach: edukacja i wychowanie, kultura i sport, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo obywateli, rozwój gospodarczy oraz przy opracowywaniu wspólnych projektów.
  • 11 października w budynku Starostwa Powiatowego w Sejnach odbyło się spot- kanie z Ministrem w Kancelarii Prezydenta RP – Panem Andrzejem Majkowskim, Ministrem w KP Republiki Litwy Edminasem Bagdonasem, Ambasadorem RL Panem E.Meilunasem oraz lokalnymi władzami miasta i powiatu. Na spotkaniu poruszane zostały problemy z prowadzeniem szkół z litewskim językiem na- uczania na terenie powiatu oraz problemów mniejszości litewskiej w Sejnach.
  • Starostwo Powiatowe w porozumieniu z gminą Sejny oraz Puńsk wystąpiło z wnioskiem do Wojewody Podlaskiego o uruchomienie 4 turystycznych przejść granicznych w miejscowościach: Berżniki – Kapcziamiestis, Dusznica – Budwietis, Burbiszki – Budwietis, Krejwiany – Alksnenai. Otwarcie przejść w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie uczyni region atrakcyjniejszym, zwiększy ruch turystyczny, a w konsekwencji przyczyni się do wzrostu gospodarczego terenów przygranicznych.
  • Stowarzyszenie Samorządów Ziemi Sejneńskiej już po raz kolejny otrzymało dotację z Euroregionu Niemen z Programu Współpracy Przygranicznej Phare Region Morza Bałtyckiego 2002 na realizację projektu „Międzynarodowy Plener Malarski Regionu Morza Bałtyckiego 2005”. Projekt obejmuje: dwutygodniowy plener malarski z udziałem profesjonalnych artystów, dwutygodniowe warsztaty dla młodzieży szkolnej z terenu naszego powiatu prowadzone przez artystów biorących udział w plenerze. Wydany zostanie również album poplenerowy, kalendarz ścienny z pracami artystów oraz zakupiony rzutnik multimedialny.

  

STAROSTWO POWIATOWE AUGUSTÓW

  • 4 września odbyła się V edycja Zawodów Strzeleckich o Puchar Marszałka Wo- jewództwa Podlaskiego, Starosty Augustowskiego i Dyrektora Biura Podlaskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK w Białymstoku. Na strzelnicę w Klonownicy przyjechało 12 drużyn strzeleckich wystawionych przez Starostwa Powiatowe Województwa Podlaskiego. W punktacji indywidualnej najwyższą liczbę punktów otrzymał Piotr Wasilewski, a w punktacji drużynowej zwyciężył zespół z Sokółki; augustowska drużyna mężczyzn zajęła III miejsce.
  • „Program Modernizacji Oferty Edukacyjnej Augustowskiego Centrum Eduka- cyjnego w Augustowie” zdobył nagrodę II stopnia w postaci sprzętu informatycz- nego o wartości 25 tys. euro w konkursie na „Program Modernizacji Oferty Eduka- cyjnej Szkoły Zawodowej” w województwie podlaskim. Konkurs był ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Phare 2001 SSG – Promocja Zatrudnienia i Rozwój Zasobów Ludzkich. Celem konkursu była aktywizacja podlaskich szkół zawodowych w kierunku doskonalenia ofert edukacyjnych odpowiadających potrzebom współczesnego rynku pracy.

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł